Moto

Zarobki w Bolt! Praca – kierowca w Bolt. Część 3 z 3. Świat Głuchych MOTO #21

Jak wygląda praca kierowcy w przewozie osób? I ile można zarobić? Osobiście sprawdził Jakub Malik. Świat Głuchych MOTO #21

Cześć! Z pewnością czekaliście na ten odcinek! Jest to 3 film z serii i pewnie będzie miał największą popularność. ponieważ jest o pieniądzach. Ile zarobiłem na pracy w Bolcie? Ile wydałem? Czy ta praca opłaca się finansowo? Dowiesz się w tym filmie!

Podsumowanie kosztów i zarobków pracy w Bolt

Wyświetla się wam Exel z różnymi danymi, m.in. z zarobkami, wydatkami, przejechanym dystansem, przepracowanymi godzinami itp. (wszystkie tabelki dostępne w filmie powyżej). Omówimy sobie je teraz wspólnie. Tabelki podzielone są na każdy z 3 tygodni pracy, a na końcu znajduje się podsumowanie całych 3 tygodni.

Pierwszy tydzień pracy jako kierowca – 29.07 do 07.08

Przejechane kilometry – 1248, tankowanie miało miejsce czterokrotnie, za łączną sumę 281 zł. Jeśli chodzi jeszcze o tankowanie, to nie było z nim problemu, ponieważ samochód był hybrydą w gazie, co przyczyniało się do śmiesznego spalania. Koszt przejechania 100 km wynosił 22 zł – mówiłem, że to śmieszna wartość… Najem samochodu na tydzień wynosił 650 zł, a zarobek? 1848 zł – netto. Od tej wartości trzeba odjąć koszt paliwa oraz najmu samochodu.

Czemu więc nazywam tę kwotę, kwotą netto? Ponieważ korporacja pobiera prowizję w wysokości 25%, od naszego wynagrodzenia, czyli 75% wynagrodzenia trafia do nas, do kieszeni. No dobra, przepracowałem w sumie 37 godzin, czyli prawie wartość godzinowa wyrabiana przez tydzień pracując na cały etat. W podsumowaniu, na końcu są wyliczone dni pracy. Jako dzień pracy przyjąłem te 7-8 godzin. Można więc przyrównać te 37 godzin do czterech, ośmiogodzinnych dni pracy oraz przepracowanych 5 godzin, piątego dnia. Liczba przejazdów wynosiła 85, a o co chodzi z tymi 113? 113 to liczba wyświetlonych, zaproponowanych przejazdów przez aplikacje. W ten sposób podsumowaliśmy pierwszy tydzień.

Drugi tydzień pracy w przewozie osób – od 8 do 14 sierpnia

W sumie zrobionych kilometrów – 1431, tankowań – cztery, za łączną sumę 322 zł, tygodniowy najem samochodu – 650 zł, zarobek netto wynosi, czyli to, ile otrzymałem na konto, 1608 zł. Czas spędzony w aucie, w pracy to 33 godzin, licząc etatowo – godzina oraz 4 pełne dni pracy. Liczba przejazdów wynosi 73, a 113 liczba wyskakujących przejazdów.

Trzeci tydzień pracy w Bolt – od 15 do 21 sierpnia

Ostatni, trzeci tydzień pracy. Trwał od 15 do 21 sierpnia, oczywiście 2022 roku. Przejechanych kilometrów było 977, dwa tankowania na łączną sumę 220 zł, najem auta – 650 zł, godzin spędzonych w pracy 19 i pół, licząc etatowo – trzy i pół godziny oraz 2 pełne, ośmiogodzinne dni pracy. Wykonanych przejazdów – 46, a możliwych do wykonania 66.

Podsumowanie trzech tygodni

I teraz przechodzimy chyba do najciekawszej części tego podsumowania. Już widzicie, jaki jest wynik tego! W sumie przejechanych kilometrów było 3656, przez jedynie 3 tygodnie. Dużo! Standardowo kierowca miesięcznie wykonuje w okolicach 1500, może dwóch tysięcy kilometrów autem. Mnie się udało przejechać 3656 km, czyli prawie 3700 km, w jednie 3 tygodnie. Przez te 3 tygodnie, na paliwo wydałem 823 zł, 3 tygodnie najmu samochodu kosztowały 1950 zł, więc dużo. Suma brutto, jaką wyjeździłem wyniosła 5992 zł, 6 tysięcy złotych, przez 3 tygodnie… Czy to dobrze, czy to źle?

Netto suma wynosiła 4365 zł, mówiąc netto, mam na myśli kwotę po odliczeniu 25% prowizji Bolta, jednak nie jest to kwota, która trafia do mojej kieszeni. Ponieważ od tej kwoty trzeba odliczyć jeszcze opłaty, co mam na myśli? Paliwo, najem auta, a do tego 40 zł tygodniowo dla partnera Bolta. Jaka suma pieniędzy trafiła więc do mojej kieszeni? W tym momencie to policzymy.

Od 4365 zł odejmujemy koszt najmu, który wyniósł 1950 zł, zostaje nam 2415, od tej kwoty odejmujemy koszty związane z paliwem, czyli 820 zł. Zostaje nam 1595 zł, jednak to nie jest finalna kwota, którą zarobiłem. Od niej trzeba odjąć należności partnera Bolta, którego de facto byłem pracownikiem. Koszt wynosi 40 zł tygodniowo, czyli 120 zł za okres 3 tygodni. Do mojej kieszeni trafiło 1475 zł, za 3 tygodnie pracy. Wygląda, jakbym nie zarobił zbyt wiele na tym, wychodzi kwota około 500 zł na tydzień pracy, ale warto wziąć pod uwagę liczbę godzin, która nie jest zbyt duża. Zapiszemy więc tę kwotę.

Liczba przepracowanych godzin wynosi 90, ponad pół etatu, które wynosi 80 h. Przeliczając te godziny „etatem”, przepracowałem 11 dni, czyli licząc tydzień pracy jako poniedziałek–piątek, można powiedzieć, że przepracowałem 2 tygodnie, i jeden dzień. Nie traktujmy więc tego, jak cały miesiąc pracy. Wykonałem 204 przejazdy. Stawka godzinowa brutto, jaką można przyjąć, wynosi, jest całkiem niezła, 67 zł. Jednak od niej trzeba odjąć 25% prowizji dla korporacji, czyli do naszej kieszeni trafia 45,5 zł. Musimy za nie opłacić koszt paliwa oraz inne koszta utrzymania.

Zarobek za kilometr, godzinę, dzień

Ile zarabiamy za przejechanie jednego kilometra? 1,63 zł – jest to kwota brutto, netto otrzymujemy… muszę to jeszcze policzyć. Tak jak wspomniałem, całościowo trafiło do mnie 1475 zł, i tę kwotę podzielę przez przejechane kilometry. 0,40 zł, 40 groszy, za przejechanie jednego kilometra – w tym oczywiście dojazdy do klientów, którzy raz byli bliżej, raz dalej. Warto też wspomnieć, że w tych 3656 km znajduje się może jakieś 200 kilometrów przejechanych prywatnie, po pracy. Nie jestem w stanie podać dokładnej liczby przejechanych prywatnie kilometrów, więc są one wliczone w kalkulację. Podsumowując, jako kierowca zarabiam 40 groszy, za każdy przejechany kilometr.

Ile wynosi więc wynagrodzenie za „etatowy” dzień pracy? Brutto – 521 zł, netto 380 zł. Jednak kwota netto, do mojej kieszeni, wynosi? Kwotę 1475 zł dzielę przez 11 dni roboczych. Wychodzi nam 134 zł za 8 godzin pracy. Skoro znamy już wartość dniówki, policzmy zatem wynagrodzenie za godzinę netto. 134 zł podzielić 8 godzin = 16,75 zł za godzinę Hm… Czy to dużo, czy to mało? Nie mi oceniać, sami oceńcie.

Jeszcze jedna kluczowa rzecz, od tej sumy nie odejmowałem podatku, którego nie płace, ponieważ mam mniej niż 26 lat. Jeśli zatem macie więcej niż 26 lat, od tej sumy odjąć trzeba będzie podatek, czyli wynagrodzenie za godzinę nie będzie wynosić 16,75 zł, tylko jeszcze mniej. Mniej więcej 12-13 zł za godzinę pracy.

Uwagi..

Warto też mieć w pamięci 2 sprawy:

  1. Bolt, wśród wszystkich tych taksówkarskich firm tj. Uber, Freenow itp. płaci najmniej swoim kierowcom. Firmy takie jak Uber, czy też pozostałe, płacą więcej.
  2. to wypożyczenie samochodu, które miesięcznie generuje 2700 zł kosztów. Jeśli miałbym zamiar pracować na dłużej niż ten okres, skłaniałbym się chyba do nabycia samochodu. Ponieważ zaoszczędziłbym te 2700 zł. Prawie 3000 zł miesięcznie, jest to spora kwota.

Warto pamiętać o tych dwóch rzeczach, które obniżyły mój zarobek. Załóżmy, że pracowałbym w innych korporacjach, tj. Uber, czy Freenow, albo na paru aplikacjach jednocześnie, pieniądze byłby większe. A jeśli chodzi o najem samochodu, gdyby tak dodać 3000 zł do zarobku… Zarobiłem na czysto 1500 zł, ale koszt najmu wynosił 2000 zł, gdyby tak posiadać własny samochód, to przez 3 tygodnie pracy, do mojej kieszeni trafiłoby 3500 zł, a przez miesiąc pewnie ponad 4 tysiące, a może nawet i 5 tysięcy, tego nie wiem… Z pewnością wygląda to lepiej niż 1500 zł, prawda?

Lokalizacja

Do tego dochodzi lokalizacja – Warszawa. To tutaj wykonywałem zlecenia. W innych miastach zarobek i liczba przejazdów będzie inna. Coś mi się wydaje, że liczba przejazdów w Warszawie jest największa, ponieważ znajdziemy tutaj najwięcej użytkowników tych aplikacji. W innych miastach ta liczba będzie mniejsza, co przełoży się na zmniejszone zarobki. Podobnie sytuacja wygląda w mniejszych miastach czy wsiach, w których nie ma działalności tych korporacji, takie osoby musiałby się zatrudnić do lokalnych firm taxi, które mają inne standardy.

Podsumowując

Jeśli chodzi o finanse, chyba temat wyczerpany. Jeśli coś przeoczyłem, o czymś nie wspomniałem, o czymś, co jest ważną informacją – śmiało napiszcie o tym w komentarzach, udzielimy odpowiedzi albo nagrywając film, albo pisząc odpowiedź w komentarzu. Z tej serii ukazały się już 3 filmy. Ukaże się jeszcze jeden, zwieńczający film, będzie to film z wywiadem z osobą, która już jakiś czas pracuje na taksówkach, dużo ponad 3 tygodnie. Porozmawiam sobie z nim o pracy, a film z tego ukaże się jako ostatni z tej serii. Ciekawi? Zachęcam do jego wyczekiwania i obejrzenia.

Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030

Skip to content