Praca

Zakładanie własnej firmy – jak wybrać kody PKD? FIRMA #5

Co to jest PKD? Jakie numery PKD muszę wybrać dla swojej firmy? Co zrobić, jeżeli nie ma numeru PKD pasującego do mojej działalności? W języku migowym wyjaśnia Michał Konwerski.

Polska Klasyfikacja Działalności, zwana w skrócie PKD, została powołana do życia Rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 24 grudnia 2007 r. Można ją określić jako podział (np.: produkcja, szkoła, naprawa) i pogrupowanie rodzajów działalności gospodarczej, które wykonują podmioty działające na rynku, np.: produkcja metali, szkoła zawodowa, naprawa butów itd.

Jaki jest cel PKD?

PKD jest szczególnie ważne dla osób, które prowadzą firmę. Przed złożeniem wniosku CEIDG osoba musi wybrać odpowiedni numer do swojej firmy i wpisać w formularze. Jeśli osoba ma firmę usługi krawieckie, to musi mieć odpowiedni numer PKD. Jeśli zacznie sprzedawać samochody, to musi dopisać inny numer PKD. PKD potrzebne jest do statystyk.

PKD-2007 składa się z pięciu poziomów:

  • poziom pierwszy – SEKCJA
  • poziom drugi – DZIAŁ
  • poziom trzeci – GRUPA
  • poziom czwarty – KLASA
  • poziom piąty – PODKLASA

Przykład:

SEKCJA    
DZIAŁGRUPAKLASAPODKLASANAZWA GRUPOWANIA
9393.193.1293.12.ZDziałalność klubów sportowych
Działalność sportowa, rozrywkowa i rekreacyjnaDziałalność związana ze sportem93.1993.19.ZPozostała działalność związana ze sportem
 93.293.2193.21.ZDziałalność wesołych miasteczek i parków rozrywki
 Działalność rozrywkowa i rekreacyjna93.2993.29.ZPozostała działalność rozrywkowa i rekreacyjna

Jeżeli trudno Ci znaleźć numer PKD wejdź na stronę Znajdź kod PKD (kliknij), Serwisu informacyjno-usługowego dla przedsiębiorcy. Dzięki niej można odpowiednio zakwalifikować świadczone przez siebie usługi lub sprzedawane towary. np.: masz usługę i możesz poszukać szczegółów, jeśli prowadzisz usługę
sprzedaży, to możesz poszukać, co będziesz sprzedawać np.: jabłko itd.

Brakuje numeru PKD?

W przypadku, gdy wyszukiwarka nie pomogła przedsiębiorcy, może on złożyć wniosek o nadanie numeru PKD do Ośrodka Klasyfikacji i Nomenklatur Urzędu Statystycznego w Łodzi. Zapytania można przesłać pocztą, e-mailem lub faksem. Do wniosku należy załączyć dokładny opis wykonywanej działalności. Wniosek rozpatrywany jest w terminie 30 dni, a w przypadku bardziej skomplikowanych spraw – nawet do 60 dni.

Skip to content