Moto

Umowa kupna samochodu. Świat Głuchych MOTO #15

Jak prawidłowo sporządzić umowę przy zakupie samochodu używanego? Na co zwrócić uwagę? Czego nie robić? W PJM wyjaśnia Jakub Malik. Świat Głuchych MOTO #15

Umowa kupna-sprzedaży nie musi być drukowana, można ją napisać odręcznie na kawałku papieru, musi natomiast być czytelna. Jako Świat Głuchych MOTO stworzyliśmy wzór umowy kupna-sprzedaży. Kliknij tu, aby pobrać umowę. Pomoże Wam ona w formalnościach przy zakupie lub sprzedaży auta. Umowa posiada również kod QR, który skieruje Was do filmu z instruktażem jej wypełnienia.

Jak wygląda umowa kupna/sprzedaży samochodu?

Umowy kupna-sprzedaży piszemy w dwóch egzemplarzach, co nie znaczy, że wizualnie muszą być identyczne – wystarczy, że są jednobrzmiące. Na każdym z egzemplarzy muszą się znaleźć podpisy obu stron umowy. Pamiętaj, aby były w niej następujące dane:

Dane sprzedającego

Nie jest konieczne podawanie NIP-u, ważne, żeby zapisać takie dane jak: imię, nazwisko, adres zameldowania, nr dowodu osobistego oraz PESEL.

Dane kupującego

Uwagi te same co w przypadku sprzedawcy: imię, nazwisko, wpisujemy adres zameldowania lub zamieszkania, nr dokumentu tożsamości oraz PESEL. Mając te dane, będziemy w stanie podać organom ścigania w razie potrzeby wiarygodne dane identyfikujące osobę.

Dane pojazdu

Dane mają pozwolić na identyfikację pojazdu. Teoretycznie wystarczy marka, model, numer nadwozia lub numer rejestracyjny. W praktyce wydziały komunikacji domagają się także wpisania rocznika auta. Z uwagi na interes nabywcy warto poprosić o 2 sprawy – o wpisanie przebiegu stan licznika oraz o to, by sprzedawca oświadczył, że pojazd jest bezwypadkowy i nie uczestniczył w żadnej kolizji. Jeżeli, sprzedawca nie chce zamieścić takich informacji w umowie – nie kupuj tego pojazdu. Podsumowując, w punkcie trzecim zapisujemy informacje takie jak: marka samochodu, model, numer VIN – ewentualnie nr tablicy rejestracyjnej, rok produkcji, przebieg oraz oświadczenie o bezwypadkowości pojazdu.

Kwota transakcji

Kwota, za którą kupujemy/sprzedajemy samochód, to absolutnie niezbędny wpis bez tego umowa jest nieważna! Jednocześnie umowa powinna zawierać informację o sposobie rozliczenia: czy jest to przelew (przyszły lub już wykonany).

Ważna uwaga! Nigdy nie zaniżaj kwoty sprzedaży na umowie! Po pierwsze – jest to łamanie prawa skarbowego, konkretnie 62 artykułu kodeksu karnego skarbowego. To prawda, że jest to oszczędność związana z niższym podatkiem PCC, jednak podatek ten wynosi jedynie 2 % od wartości wpisanej w umowie.

Propozycja sprzedającego, żeby wpisać niższą kwotę sprzedaży jest po prostu zwykłym cwaniactwem – ponieważ jeśli pojazd miał ukryte specjalnie wady – masz prawo odstąpić od kupna pojazdu i żądać o zwrot pieniędzy – zapisanych w umowie. Załóżmy, że sprzedawca wpisał kwotę 30 tyś. zł, w momencie, gdy realnie umówiliście się na 40 tyś. zł, jeśli nastąpi zerwanie umowy z powodu ukrytych wad pojazdu, kwota o która możesz się ubiegać to kwota na umowie – 30 tyś. zł. Sprzedawca nie oddam nam wtedy 40 tyś. zł. To oznacza, że w tym momencie sprzedawca odzyskał samochód i zarobił na nim 10 tyś. zł! Pamiętaj, nie daj się oszukać, zawsze wpisuj w umowę kwotę, za która kupiłeś pojazd!

Podpisy

Nie muszą być czytelne podpis to podpis. Jeżeli po którejś ze stron występuje więcej niż jedna osoba, powinny być podpisy wszystkich uczestników – czyli współwłaścicieli samochodu – też! Ważne! Nigdy nie podpisuj umowy, na której już widnieje podpis zupełnie nieznanej osoby, tym bardziej, rzekomego właściciela pojazdu! Po sprzedaży – zabezpiecz jeden egzemplarz umowy, nie wyrzucaj go, przyda się. Niezwłocznie po sprzedaży samochodu zgłoś ten fakt w wydziale komunikacji. To nic nie kosztuje, zwykle nie trzeba też czekać w kolejce. Zaświadczenia z wydziału komunikacji należy pilnować tak samo, jak umowy kupna-sprzedaży.

Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030

Skip to content