Praca

Ulgi za ZUS dla firm FIRMA #13

Jakie są ulgi w opłatach na ZUS dla osób prowadzących własna działalność gospodarcza?

Jako przedsiębiorca, na pewno kojarzysz Zakład Ubezpieczeń Społecznych. ZUS oferuje kilka ulg tj. ZZA, ZUA, ZCNA, ale co one wszystkie oznaczają? W tym filmie krótko ci o tym opowiem.

Ulgi w opłatach na ZUS

Pełny wymiar składek na ZUS jest dosyć dużą kwotą. Z tego powodu, Zakład Ubezpieczeń Społecznych oferuje szereg wniosków, które pomniejszają składkę ZUS. Co to za wnioski?

  1. Pierwszym z nich jest wniosek ZZA, wniosek ten rejestruje cię do płacenia tylko składki zdrowotnej. Możesz go złożyć tylko w dwóch sytuacjach:
    — gdy przy zakładaniu firmy skorzystasz z „ulgi na start”
    — i gdy jako osoba zatrudniona na umowę o pracę nasze wynagrodzenie jest większe od minimalnej pensji krajowej.
  2. Drugim wnioskiem jest ZUA — wniosek ten rejestruje cię do płacenia zarówno składki jak i ubezpieczenia zdrowotnego.
  3. Trzecim wnioskiem jest wniosek ZCNA, wniosek ten rejestruje ciebie oraz członka rodziny do ubezpieczenia zdrowotnego.

Gdzie i kiedy je zgłosić ulgę?

W oto ten sposób poznałeś 3 wnioski o ulgę lecz gdzie i kiedy je zgłosić? Druki te można wypełnić w momencie zakładania działalności, jako dodatkowy formularz wysyłany i podpisywany wraz z CEIDG. Jeśli nie zrobiliśmy tego przy zakładaniu firmy, nic nie szkodzi. Ma się wówczas 7 dni od daty rozpoczęcia działalności. Można je dostarczyć w tradycyjny sposób lub w formie listu.

Jeżeli chcielibyście się dowiedzieć więcej na ten temat lub macie pytania na ten temat – śmiało do nas napiszcie z chęcią wam pomożemy.

Skip to content