Praca

UBER – praca dla głuchych? Jak zacząć? Jakie są wymagania?

UBER – praca dla głuchych? Jak zacząć? Jakie są wymagania? Powyższy film zwiera treści w ukraińskim oraz polskim języku migowym. Materiał przygotował Jakub Malik.

Co musisz zrobić, żeby jako cudzoziemiec zacząć pracę? Cytując rządową stronę – „Obywatele państw spoza Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego lub Szwajcarii, mogą pracować w Polsce pod warunkiem, że:

  • przedsiębiorca, który chce ich zatrudnić, uzyska dla nich odpowiednie zezwolenie na pracę, albo
  • cudzoziemiec posiada zezwolenie jednolite na pobyt czasowy i pracę”.

W skrócie, żeby zacząć pracę jako kierowca Ubera masz dwie opcje:

  1. pierwsza to zgłoszenie się do partnera Ubera, który pomoże wyrobić pozwolenie na pracę i podpisze umowę – np. zlecenia,
  2. druga opcja jest bardziej czasochłonna dla cudzoziemca – musi on wyrobić „zezwolenie jednolite na pobyt czasowy i pracę”.

WAŻNE! Jeśli cudzoziemca ma status, to jego pracodawca jest zwolniony z obowiązku uzyskania dla niego zezwolenia na pracę. To znaczy, że jeśli uciekacie z Ukrainy, z powodu sytuacji, która tam panuje, możecie rozpocząć pracę na podstawie zezwolenia nadanego Wam na granicy.

Jak złożyć wniosek o zezwolenie jednolite?

Wniosek musi być złożony: w urzędzie Wojewódzkim, odpowiednim do miejsca zamieszkania/pobytu; osobiście przez cudzoziemca, nie można tego nikomu zlecić. Jaki jest czas oczekiwania? Czas wydania takiego pozwolenia powinno trwać do miesiąca, w praktyce czeka się od 2 miesięcy do nawet roku, a to bardzo długo… stąd dużo lepszą i szybszą opcja, jest wniosek o zezwolenie na pracę.

Jakie wymagania Uber stawia pracownikom?

Wróćmy do pracy w firmie Uber. Jakie wymagania Uber stawia pracownikom? Dowiesz się tego oglądając dalej film. Podobną formę pracy lub zatrudnienia oferują również inne firmy tj. Bolt czy FreeNow… W tym filmie nie będziemy omawiać zasad czy wymagań każdej z tych firm, skupimy się tylko na Uberze. Przed dołączeniem do wyżej wymienionych firm, sam zbadaj jakie są ich oczekiwania.

Wymagania są 4:

  • ukończone 20 lat,
  • prawo jazdy ważne minimum rok,
  • ważne badania lekarskie na kierowcę taksówki – orzeczenie lekarskie i psychologiczne,
  • zaświadczenie o niekaralności.

Gdzie zrobić orzeczenie oraz badania?

W każdej placówce medycznej, w której znajduje się lekarz medycyny pracy.

Wymagania względem pojazdu:

Wymagania względem pojazdu/narzędzia pracy: 5-drzwiowy, 5-osobowy, minimum 2001 rok. Samochód nie musi być Twoją własnością. Ważne, żeby właściciel pojazdu był świadomy, że jego pojazd wykorzystujesz do pracy.

Wiele z Was pytało również o tablice rejestracyjne – czy mogą być z innego kraju – niestety nie, nie ma takiej możliwości… Chcąc pracować swoim samochodem, musisz zmienić tablice rejestracyjne – na Polskie. Jako kierowca nie musisz zakładać działalności gospodarczej, nie potrzebujesz kasy fiskalnej ani taksometru. Jest to zapisane w ustawie „Lex Uber”. Pamiętaj, że posiadając ważną i odpowiednią dokumentację/uprawnienia, praca w Uberze jest całkowicie legalna!

Jak rozliczana jest wypłata?

W prawdzie możesz założyć własną działalność gospodarczą, ale nie jest to opłacalne ze względu na składki ZUS, które musisz ponosić bez względu na zarobki. Na początek lepszym rozwiązaniem będzie umowa zlecenia z partnerem Ubera. Kim jest partner Ubera? Są to firmy, które zajmują się zatrudnianiem kierowców i rozliczaniem ich dochodów. Ma to na celu obniżenie sumy składek. Pamiętaj, każdy partner Ubera ma trochę inne zasady i sposób rozliczania się z kierowcami. Przed podpisaniem umowy zlecenia – starannie ją przejrzyj!

Jeśli Twój samochód nie spełnia wymagań Ubera lub nie chcesz by stał się on narzędziem pracy – możesz wynająć samochód. Dzięki temu szybciej zaczniesz pracę, ponieważ są one przygotowane pod taksówkę. Jak wahają się ceny najmu? Ceny najmu wahają się od 350 do 800 złotych za tydzień. Jeśli natomiast chcesz pracować w Uberze swoim autem w pierwszej kolejności musisz udać się na stacje diagnostyczną/stacja kontroli pojazdów i wykonać dodatkowy przegląd TAXI, żeby go przejść pomyślnie będziesz potrzebować: koszt takiego przeglądu to 42 złote. Po badaniu, musisz udać się do urzędu wydziału komunikacji, a tam urzędnik wbije Ci w dowód rejestracyjny „Taxi”.

W tym momencie tak jakby wykonałeś swoje zadanie. Następnie pałeczkę przejmuje partner Ubera. Musisz mu dostarczyć: zaświadczenie o niekaralności, badania i dowód rejestracyjny. Po otrzymaniu tych dokumentów partner wnioskuje o wypis licencji taksówkarskiej. Pamiętaj, że licencja taksówkarska jest przypisana do danego miasta i nie możesz się nią legitymować w innym mieście.

Zarobki kierowcy Ubera

Zarobki: średnia zarobków z ostatniego roku wynosi około 1800 zł na tydzień, nie licząc kosztów. Realnie pracując około 10 do 12 godzien dziennie jesteśmy w stanie zarobić na czysto około 800 do 1000 zł tygodniowo. Jeśli chcielibyście pracować jako kierowcy taksówki, ale nie do końca wiecie jak to zrobić i od czego zacząć – chętnie służymy pomocą!

Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030

Skip to content