Rodzina i zdrowie

Trudne słowa — wyjaśnienie w PJM, odcinek 4

W filmie poznasz znaczenie 3 trudnych nazw – badanie ultrasonograficzne (USG), mammografia, angiografia. Wyjaśnienie w języku migowym.

W tym filmie poznasz znaczenie 3 trudnych słów:

  • Badanie ultrasonograficzne (USG)
  • Mammografia
  • Angiografia

Zachęcam Cię do obejrzenia pozostałych filmów z tej serii. Zapraszam na film.

Badanie ultrasonograficzne – USG.

Za pomocą badania USG można szybko ocenić stan mięśni, ścięgien, chrząstek oraz więzadeł, nerwy, czy zapalanie stawów.

Mammografia.

Mammografia jest prześwietleniem rentgenowskim z użyciem niskiej dawki promieniowania, dzięki któremu można zbadać piersi i wykryć w nich ewentualne zmiany. Mammografia jest badaniem kontrolnym zarówno dla zdrowych kobiet, jak i dla kobiet, które coś niepokoi w swoim zdrowiu, np. wyczuły guzek, albo zaobserwowały bolesność piersi. Badanie mammograficzne podpowie, czy w przyszłości jest ryzyko nowotworu.

Angiografia.

Badanie angiograficzne przeprowadzane jest poprzez wstrzyknięcie środka kontrastowego do żył pacjenta, a następnie obrazowanie wypełniającego się krwią zmieszaną z kontrastem elementów układu krwionośnego przy pomocy promieniowania rentgenowskiego. Za pomocą angiografii ocenić można stan naczyń praktycznie w całym ciele: od badań krążenia mózgowego, przez naczynia krwionośne w obrębie głowy, tętnice szyjne, krążenie krwi w płucach, a także naczyniach w jamie brzusznej.

W tym materiale zrozumiałeś kolejne 3 trudne słowa, słowa z zakresu medycyny. Te 3 słowa już znasz! O tym, o jakich słowach będą kolejne odcinki, decydujecie Wy! Jeśli zauważycie nieznane Wam słowo — napisz je, proszę, w komentarzu, czy to na Facebooku, czy YouTubie — a my postaramy się je omówić w filmie. Zachęcam Cię do obejrzenia kolejnych filmików!

Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030

Skip to content