Rodzina i zdrowie

Trudne słowa — wyjaśnienie PJM, odcinek 3

„Tomografia komputerowa”, „Emisyjna tomografia pozytonowa”, „rentgen” — co to jest? W języku migowym wyjaśnia Jakub Malik

W tym filmie poznasz znaczenie 3 trudnych słów – po tytule wiesz już o jakich słowach będzie dzisiejszy film! Zachęcam Cię do obejrzenia pozostałych filmów z tej serii.

Tomografia Komputerowa w skrócie – CT / TK

Wiele osób miga to właśnie tak… (zobacz w filmie). Pracownia Tomografii Komputerowej stanowi rozwinięcie możliwości diagnostyczno-terapeutycznych szpitala. Badanie CT pozwala na poprawę wykrywalności chorób w mniej i bardziej zaawansowanych stadiach rozwojowych, zwiększając tym samym szanse na wyleczenie i poprawę jakości życia. Szybka diagnostyka umożliwia lepsze określenie skuteczności leczenia i wykrywalność powikłań skracając czas postępowania medycznego.

Tomografia emisyjna pozytonów w skrócie – PET-CT

Czasami widnieje pod inną nazwą – Pozytonowa Tomografia Emisyjna Jest ona nowatorskim badaniem wykorzystywanym do wykrycia oraz kontrolowania przebiegu leczenia chorób, głównie nowotworów. PET-CT stanowi połączenie dwóch istniejących w diagnostyce metod: PET i CT. PET – Pozytonowa Tomografia Emisyjna, oraz CT czyli tradycyjnej tomografii komputerowej. Pozytonowa Tomografia Emisyjna w związku ze scaleniem dwóch powyższych badań jest bardziej precyzyjna. W związku z czym daje możliwość wcześniejszego wykrycia zmian nowotworowych, oceny ich zaawansowania oraz położenia. Ciekawostka: Cena badania w prywatnych klinikach waha się w granicach od 3 do 6 tysięcy złotych. Narodowy Fundusz Zdrowia refunduje badanie PET-CT jedynie w niektórych przypadkach.

Rentgen w skrócie – RTG

Badanie polega na wykonaniu zdjęcia rentgenowskiego, które później porównywane jest z innym zdjęciem – w celu uwidocznienia zmian. Standardowym badaniem jakie wykonuje się za pomocą RTG jest zdjęcie klatki piersiowej będące podstawowym narzędziem do wykrycia takich chorób jak zapalenie płuc, gruźlica i nowotwory płuc. Prześwietlenie jest również pierwszym badaniem, na jakie się kieruje w przypadku wszelkich problemów z układem ruchu, zarówno po urazach, jak różnego rodzaju zapalenia stawów.

W tym materiale zrozumiałeś kolejne 3 trudne słowa, słowa z zakresu medycyny. Już je znasz! O tym, o jakich słowach będą kolejne odcinki decydujecie Wy! Jeśli zauważycie nieznane Wam słowo – napisz je proszę w komentarzu, czy to na Facebooku, czy YouTubie – a my postaramy się je omówić w filmie. Zachęcam Cię do obejrzenia kolejnych filmików!

Skip to content