Tragedia w Lewiston – informacja w polskim języku migowym (PJM)

W październiku 2023 roku w mieście Lewiston w USA doszło do strzelaniny, w wyniku której śmierć poniosły m.in. 4 osoby głuche oraz tłumacz języka migowego. Jak ta tragedia wpłynęła na lokalną społeczność niesłyszących? Z jakimi dodatkowymi problemami dotyczącymi bezpieczeństwa, spotykają się głusi w USA, w porównaniu z osobami słyszącymi? Odpowiedzi znajdziesz w tym filmie. W PJM-ie wyjaśnia Nikola Śliwa.

Strzelanina na spotkaniu głuchych

W październiku w mieście Lewiston w USA doszło do tragedii. W sali bilardowej pełnej ludzi nagle ktoś zaczął strzelać. Zginęło 18 osób, w tym 4 osoby głuche oraz tłumacz języka migowego. Tłumacz ten był znany w społeczności osób głuchych w USA, ponieważ w czasie pandemii tłumaczył bardzo dużo informacji związanych właśnie z pandemią.

Zagrożenia wynikające z braku słuchu

Po tej strzelaninie w USA rozpoczęła się rozmowa na temat bezpieczeństwa osób głuchych i niedosłyszących. Z jakimi problemami spotykają się osoby głuche w USA i nie tylko tam, a na całym świecie?

Wyobraźmy sobie sytuację podobną do tej w mieście Lewiston: mamy grupę ludzi i nagle dochodzi do strzałów. Jest panika, ludzie uciekają, chowają się – ale to robią osoby, które słyszały strzały. A co z głuchymi i niedosłyszącymi? Osoby takie widzą, że wszyscy uciekają. Ale co się stało? Czy ktoś strzela i trzeba się położyć, schować lub uciekać? Jeśli uciekać, to w którą stronę? Gdzie jest napastnik? W którą stronę pobiec? A może to nie strzały, tylko np. zawaliła się ściana. Ludzie uciekają, bo nie wiedzą, o co chodzi, ale może wystarczy opuścić budynek albo nawet wrócić i pomóc tym, którzy są przysypani. A może uciekający ludzie to tylko efekt paniki – nic się nie stało, ludzie usłyszeli huk i zaczęli w panice uciekać. Albo odbywają się ćwiczenia ewakuacyjne.

Jak widzimy, może być dużo powodów do nagłej ucieczki z jakiegoś miejsca. Osoby słyszące słyszą, co się dzieje i mogą odpowiednio zareagować – uciec, schować się, spokojnie opuścić miejsce albo zacząć udzielać pomocy. Osoby głuche nie słyszą, co się stało. Jeżeli obok są inni ludzie, to mogą zauważyć, że coś się stało, bo inne osoby zaczynają uciekać. Ale… jeżeli w jakimś niebezpiecznym miejscu głuchy jest sam, może nie być świadomy zagrożenia!

Informacje i ostrzeżenia „na żywo” w języku migowym

O innym problemie związanym z tragedią w Lewiston opowiedział miejscowy głuchy. Mówi, że po tej tragedii chciał dowiedzieć się, czy jest już bezpiecznie, czy można wyjść z domu, czy morderca został zatrzymany. Włączył więc telewizor i szukał lokalnych wiadomości, jednak żadne z nich nie były tłumaczone na język migowy. Głusi podkreślają, że często otrzymują informacje w języku migowym z kilkugodzinnym opóźnieniem, w porównaniu z osobami słyszącymi.

Wsparcie psychologiczne dla głuchych

Kolejnym problemem okazało się brak wsparcia psychologicznego w ASL dla rodzin i znajomych zabitych głuchych. O ile osoby słyszące dostają wsparcie psychologów, to wsparcie dla głuchych jest trudne, bo brakuje psychologów znających migowy, aby móc swobodnie porozmawiać, bez udziału tłumacza. Pewna organizacja wspierająca głuchych mówi, że zaledwie 2% głuchych potrzebujących pomocy w zakresie zdrowia psychicznego, takie wsparcie otrzymuje!

Organizacje głuchych w USA podkreślają, że głusi w całym kraju znają się nawzajem – często razem chodzili do szkoły, razem pracują, razem udzielają się w różnych organizacjach dla głuchych. Oznacza to, że większość głuchych w kraju albo znała kogoś z tych, którzy zostali zabici, albo ma znajomych, którzy ich znali. To tym bardziej pokazuje, jak bardzo potrzebne jest wsparcie psychologiczne dla głuchych.

Numer alarmowy dla niesłyszących

O jeszcze innym problemie w USA wspominają głusi: numer alarmowy w USA to 911, jednak nie w każdym stanie w USA na taki numer można wysłać SMS-a. W jednych stanach jest to możliwe, w innych nie. Oznacza to, że w niektórych stanach głusi nie mogą wezwać pomocy!

Tu przypominam, że w Polsce oraz całej unii europejskiej numer alarmowy to 112. Jest również specjalna aplikacja, służąca do wezwania pomocy pisząc — można w niej napisać, o jaką pomoc chodzi, gdzie jest ona potrzebna itd. Obok widzicie film, który  pokazuje działanie tej aplikacji. I to prawda, że ma ona różne opinie, wiele osób ją krytykuje, jednak może ona być jedyną możliwą opcją wezwania pomocy, dlatego warto mieć ją zainstalowaną na telefonie.

Bezpieczeństwo głuchych

O bezpieczeństwie głuchych opowiadaliśmy również w naszym 15. odcinku z serii „Co Ty wiesz o głuchych?”, zatytułowanym właśnie „Bezpieczeństwo głuchych”. Wspominaliśmy tam m.in. o tym, że jeżeli system alarmowy oparty jest tylko na dźwięku, osoby głuche po prostu go nie usłyszą, nie zareagują więc tak szybko, jak osoby słyszące. Serdecznie zachęcam Was do obejrzenia całego tego odcinka.

Mam pytanie do Was — znacie inne zagrożenia, sytuacje, gdzie osoby głuche lub słabosłyszące, są w gorszej sytuacji, niż osoby słyszące? Albo wiecie, jak rozwiązać niektóre problemy, związane z bezpieczeństwem osób głuchych? Dajcie znać w komentarzu.

Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030

Skip to content