Moto

Świat Głuchych MOTO #18 Tablice rejestracyjne

Każdy samochód ma tablice, ale nie każda tablica jest taka sama – i nie chodzi tylko o jej numer. Dlaczego tablice różnią się między sobą? I jakie są ich rodzaje? Wyjaśnia Jakub Malik w 18 odcinku Świat Głuchych MOTO.

Z pewnością widzieliście na drodze samochód z niebieską tablicą rejestracyjna. Co ona oznacza? Co oznaczają kolory tablic rejestracyjnych oraz różne układy cyfr? Wyjaśniam to w tym filmie.

Białe tablice rejestracyjne

Najczęściej spotykane białe tablice z niebieskim fragmentem po lewej stronie oraz czarnymi znakami to tablice zwyczajne, obowiązujące od 31 marca 2000 roku. Jednak wbrew pozorom i tych tablic mamy aż trzy rodzaje zależnie od daty wydania.

  1. Pierwszy „najnowszy” typ: takie obowiązują od 1 stycznia 2018 roku. Najnowszy rozpoznacie po dwóch cechach – symbolu Unii Europejskiej nad napisem „PL” na niebieskim tle oraz nalepce legalizacyjnej.
  2. Drugi typ: Wydawane do 30 kwietnia 2016 roku mają nad napisem „PL” symbol flagi Polski. Po tej dacie symbol ten został wyparty przez znak Unii Europejskiej. Ten rodzaj tablic nie ma nalepki legalizacyjnej.
  3. Trzeci rodzaj: tablice zmniejszone, wydawanych od 1 lipca 2018 roku. Charakteryzują się krótszą formą znaków oraz mniejszą szerokością, ułatwiającą montaż w autach, w których zwyczajne się nie mieszczą.

W pewnym sensie nieco innym rodzajem tablic zwyczajnych są tablice indywidualne, które cechują się wybranym przez właściciela napisem zamiast standardowego, wydawanego dla kolejnych pojazdów.

Białe tło i czerwona czcionką – tablice tymczasowe

Tablice tymczasowe wydawane są na okres od złożenia wniosku o rejestrację pojazdu do wydania tablic zwyczajnych. Są co do kształtu i symboli identyczne, jak tablice standardowe, a różnią się jedynie czerwonym fontem. Przed wydaniem tablic zwyczajnych właściciel pojazdu zwraca tymczasowe do wydziału komunikacji. Tablice tymczasowe występują także w wersji zmniejszonej.

Białe tło z czerwoną czcionką – tablice badawcze

Już nie na drogach, ale na przykład na zdjęciach w tekstach prasowych możecie znaleźć bardzo podobne do tymczasowych – tablice badawcze. Jedyne, czym się różnią, to ostatnia litera jest wyraźnie oddzielona od cyfr.

Białe tło i zielona czcionka – tablice profesjonalne

Wprowadzono je 11 lipca 2019 roku i wydawane są dealerom, producentom oraz jednostkom, które do tej pory korzystały z tablic badawczych. Wyróżniają się nie tylko zieloną czcionką, ale zupełnie inną formą zapisu niż w tablicach zwykłych.

Ciekawostka! Tablice profesjonalne tym różnią się od klasycznych, że można je przekładać legalnie do innego pojazdu, co pozwala korzystać z jednych tablic w kilku pojazdach.

Zielone tło i czarna czcionka – tablice dla pojazdów bezemisyjnych

Najmłodsze ze wszystkich tablic, wydawane od 1 stycznia 2020 roku, wyróżniają się zielonym tłem. Są przeznaczone do pojazdów w 100 proc. bezemisyjnych, czyli elektrycznych oraz wodorowych. Właściciel już wcześniej zarejestrowanego pojazdu również może wnioskować o ich wydanie. Tablice te różnią się od zwykłych wyłącznie kolorystyką. Ich celem jest wyróżnienie samochodów elektrycznych na drodze, co ułatwia pracę m.in. policji i innym służbom, ponieważ takie pojazdy mają pewne przywileje (m.in. jazda po buspasach czy wjazd do stref czystego transportu).

Żółte tło i czarna czcionka – tablice zabytkowe

Zabytkowe tablice są znane od 2000 roku, a jedyna zmiana, jaka od tamtej pory zaszła, to wymiana w 2006 roku polskiej flagi na symbol Unii Europejskiej. Mocno różnią się od tablic standardowych nie tylko kolorystyką, ale także krótszą formą zapisu oraz symbolem starego auta na samym końcu. Tablice dla pojazdów zabytkowych wydawane są, jeśli wiek takiego auta przekroczy 25 lat. Aby takie tablice dostać, samochód musi być przez konserwatora zabytków uznany za zabytkowy.

Czarne tło i biała czcionka – tablice starego typu

Charakteryzują się prostotą – nie mają żadnych znaków i symboli oprócz liter i cyfr. Oczywiście można na ulicach spotkać jeszcze pojazdy na takich tablicach, ale dotyczy to wyłącznie tych, na których właścicielach nie ciążył obowiązek ich zmiany po 2000 roku (np. zmiana właściciela).

Niebieskie tło i biała czcionka – tablice dyplomatyczne

Tablice dyplomatyczne są wydawane wyłącznie dla pojazdów przedstawicielstw i misji dyplomatycznych i konsularnych państw obcych w Polsce oraz ich personelu. Takie pojazdy najczęściej spotyka się w stolicy, gdzie mieszczą się siedziby dyplomatów. Dlatego też w praktyce zawsze na początku jest litera „W”, oznaczająca powiat Warszawski. Znacząco różnią się od każdego innego typu tablic, ponieważ poza znakami (litery i cyfry) nie zawierają żadnych symboli prócz nalepki legalizacyjnej.

Co ciekawe, do 2002 roku charakteryzowały się nieco ciemniejszym odcieniem niebieskiego tła niż później. Druga ciekawostka, pierwsze numery mają znaczenie. Tutaj mamy „W”, czyli województwo mazowieckie, ale numery 005 – oznaczają ambasadę Niemiec, tutaj na przykład mamy numery 083 oznaczające ambasadę Ukrainy. Każda ambasada więc posiada swoje numery.

Z filmu dowiedziałeś się o znaczeniu różnych tablic rejestracyjnych. Który z rodzajów tablic przypadł Ci do gustu pod kątem stylistycznym? Napisz w komentarzu!

Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030

Skip to content