Moto

Świat Głuchych MOTO #11 — Savoir-vivre na drodze

Dobre zachowanie w domu, w szkole, w rodzinie, przy stole – tak. A na drodze? Czy za kółkiem obowiązują nas zasady dobrego zachowania? W języku migowym wyjaśnia Jakub Malik.

Kultura i zasady dobrego zachowania w restauracji – no tak… Kultura i zasady dobrego zachowania w rozmowie czy relacjach – no tak… ale czy istnieją zasady savoir-vivru na drodze? W tym filmie dowiesz się o 5 zasadach, które uczynią z Ciebie kulturalnego kierowcę. Zachęcam do obejrzenia!

Dynamicznie ruszaj!

Przyczyni się to do okazania szacunku innym kierowcom i uszanowania ich czasu – jak? Bądź gotowy do ruszenia po zmianie światła na zielone. Ma to wpływ na innych – jak to? Kiedy po zmianie światła na zielone – żwawo ruszysz – więcej samochodów zdąży przejechać jeszcze na tym samym zielonym, jeśli natomiast po zmianie światła – będziemy ociągać się z ruszeniem, mniej samochodów przejedzie na tym świetle – przez co niektórzy będą zmuszeni poczekać na kolejne światła, a to wydłuża ich czas jazdy.

Bądź wyraźnie widoczny dla innych!

Czasami do bycia kulturalnym kierowcą nie potrzeba lat ciężkiej praktyki i ćwiczeń – czasem wystarczy drobna rzecz. Na przykład, kiedy zmieniasz pas – wrzuć kierunkowskaz! To nic wielkiego, a sprawi, że kierowca za nami będzie spokojniejszy o pewność naszych manewrów. Oszczędzimy tym nerwów innych…

„Jazda na suwak” – o co w niej chodzi?

Z pewnością spotkaliście się z tym określeniem: w telewizji czy na telebimach na drogach ekspresowych – jak stosować się do tego w praktyce? Jak wszyscy wiemy – w suwaku każdy zamek zachodzi za siebie, podobny manewr wykonujemy na drodze – auto wjeżdża za auto – łącząc się w jeden sznur. Jazda na suwak odniosła wielki sukces w Europie Zachodniej, niestety nie u nas – u nas, gdy pasy się zwężają – powstają korki – wszystko przez niestosowanie się do jazdy na suwak. Jak więc prawidłowo jeździć na suwak?

Zarówno jazda bardzo blisko za innym samochodem, jak i niechęć do wpuszczania innych nie wpływa pozytywnie na płynność! Podobnie dzieje się, gdy nie zjeżdżamy z pasa na samym jego końcu – skończy się to przyhamowaniem ruch. Warto więc dojeżdżać do samego końca pasa… Niestosowanie się do jazdy na suwak, przyczynia się do powstawania korków oraz poirytowania innych kierowców. Zdecydowanie lepiej jest jeździć na suwak – oszczędzimy innym nerwów i czasu.

Staraj się być uprzejmy dla jednośladów

Wprawdzie wiemy, że przepisy ruchu drogowego regulują koegzystencję wszystkich rodzajów pojazdów, jednak to nie wszystko, co warto robić. Jako kierowca samochodu – zawsze bądź uprzejmy dla jednośladów – jak możesz to robić? Zachowaj bezpieczny odstęp, nawet przy mijaniu. Nie stój lusterko w lusterko z autem obok – w korkach. Zawsze staraj się ułatwiać jednośladom przejazd w korku – zachowując odstęp przed autem z boku.

Dziękuj wszystkim dookoła!

Wprawdzie uprzejmość na drodze powinna być standardem, ale jeśli jednak zauważysz miły gest w twoją stronę – podziękuj! W jaki sposób? Wystarczy, że podniesiesz rękę i podziękujesz, możesz też się przy tym uśmiechnąć! Do kierowców poruszających się z tyłu możesz zasygnalizować światłami awaryjnymi – z pewnością sprawi im to przyjemność!

Zastosowanie tych 5 kroków – zrobi z Ciebie kulturalnego kierowcę! Ciekawy zasad Savoir-vivre w restauracji czy biznesie? Obejrzyj pozostałe filmy oznaczone hasztagiem Savoir-vivre.

Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030

Skip to content