Rodzina i zdrowie

Sprawdź, czy masz objawy COVID-19

Jak samemu sprawdzić, czy mam objawy COVID-19? Pomocą może być strona: pacjent.gov.pl PAMIĘTAJ: To nie jest porada, konsultacja ani diagnoza lekarska. To wywiad, który ma charakter wyłącznie informacyjny. Tylko lekarz oraz wykonany test laboratoryjny mogą potwierdzić chorobę.

Cześć

Chciałbym pokazać nową stronę internetową, która utworzona została przez Ministerstwo Zdrowia. Co zawiera? Strona ma tytuł: „Sprawdź, czy masz objawy COVID-19”, i jest dla osób obawiających się objawów. Dlatego chciałbym przybliżyć Wam podgląd tej strony.

Możecie wybrać dowolną przeglądarkę internetową, jak np. Google Chrome, Firefox itd. Moją wybraną przeglądarką jest Google Chrome. Wpisuję w przeglądarce adres strony:

www.pacjent.gov.pl/koronawirus/sprawdz-objawy

qr do strony pacjent.gov.pl

Podstawowe pytania

Jestem teraz przekierowany na stronę internetową Ministerstwa Zdrowia. Zobaczmy czat, a w nim trzy pytania:
Pierwsze: Co mam zrobić jeśli mam objawy?
Drugie: Jaki jest przebieg choroby? Przykładem może być odczuwanie złego samopoczucia, kaszel, ból gardła i inne?
Trzecie: Jak się chronić przed zakażeniem?

Jak się chronić przed zakażeniem?

Mój wybór padł na pytanie nr 3, czyli: Jak się chronić przed zakażeniem? Chcę poznać znać te informacje, dlatego klikam na to pytanie. W odpowiedzi otrzymuję tekst z całą informacją, którą muszę przeczytać. Dzięki temu zdobywam więcej wiedzy na temat ochrony przed zakażeniem.

Jeśli chcesz zadać inne pytanie niż te z wymienionych wyżej, możesz sam napisać pytanie i wysłać.

Tu możesz sprawdzić, czy Twoje objawy mogą oznaczać zakażenie koronawirusem

Czat już omówiliśmy. Teraz pokaże Wam jak sprawdzić u siebie, czy mamy objawy koronawirusa. Przesuwamy treść strony do potrzebnych nam informacji. Mamy cztery punkty: wstęp, pacjent, objawy, wyniki.

Mamy wstęp, który zawiera m.in. warunki korzystania z usługi. W Polsce kwarantanna jest automatycznie nadawana osobom, które po 31.03.2020 r. przekroczyły granice, a także osobom mieszkającym z nimi w środowisku rodzinnym.

Wywiad NIE jest diagnozą. Służy on do przekazania informacji, lecz nie uzyskujemy przez to porady, konsultacji czy diagnozy lekarskiej. Zbiera on tylko wyniki, które są porównane z wytycznymi WHO oraz CDC dotyczących COVID-19.

Będąc w sytuacji zagrożenia zdrowia lub życia (np. w przypadku złamania kończyny górnej lub dolnej), nie przeprowadzamy tego wywiadu, tylko natychmiast dzwonimy pod numer alarmowy 112 lub 999.

Wszystkie wiadomości, dane osobowe, które wysyłasz podczas wywiadu, są zabezpieczone i nie są udostępniane innym źródłom.

Wywiad nie jest przeznaczony dla osób mających pozytywny wynik występowania objawów COVID-19.

Zapoznając się z informacjami zawartymi w podpunktach oraz polityką prywatności, możemy je zaakceptować. Klikamy w okienko zaznaczając „ptaszkiem”, a następnie „Dalej”.

Wybieramy swoją płeć. Określamy swój wiek. Na następnej stronie znajdują się pytania, dotyczące występowania wcześniej zdiagnozowanych objawów chorobowych. Są to:
Objawy niewydolności płuc, czyli problemy z oddychaniem. Ja ich nie posiadam, więc zaznaczam: „Nie”.
Problemy zdrowotne związane z sercem – zaznaczam: „Nie”.
Osoby posiadające chorobę nowotworową – rak. U mnie: „Nie”.
Kilka chorób lub leki obniżające naszą odporność – u mnie: „Nie”.
Choroby związane z wątrobą: „Nie”.
Osoby ze zdiagnozowaną przewlekłą chorobą nerek – u mnie: „Nie”.
Czy przebywam w domu opieki? Ja zaznaczam, że: „Nie”.

Objawy, które pojawiły się nagle i nie występują w związku z wcześniej wymienionymi, zdiagnozowanymi chorobami, jak np.: gorączka, kaszel, duszności. Zaznaczamy obok swoją odpowiedź.

Wcześniejsze objawy były występujące często. Teraz mamy dokładniejsze i odczuwane obecnie, jak np. osłabienie, bóle mięśni, dreszcze, ból głowy, biegunka, mdłości, ból gardła.

Czy w ostatnim czasie kwarantanny domowej byłeś w bliskim kontakcie z osobą zakażoną? Mamy kilka wariantów do wyboru, wybieramy tylko jedną odpowiedź.

1. Mieszkasz lub opiekowałeś się osobą podejrzaną o zakażenie koronawirusem. W moim przypadku nie było, więc nie zaznaczam.

2. Przebywałeś w pomieszczeniu (biuro, klasa, siłownia) lub podróżowałeś w bliskiej odległości, z osobą podejrzaną o zakażenie koronawirusem? Ja nie zaznaczam.

3. Miałeś bliski kontakt, np.: jadąc metrem, zauważyłeś osobę mocno kaszlącą. Kontakt był dłuższy niż 15 min. Ja nie zaznaczam.

4. Miałeś kontakt z osobą podejrzaną o zakażenie, ale w innym miejscu, sytuacji. Ja nie zaznaczam.

5. Żaden z powyższych. Zaznaczam.

Na końcu mamy pytanie: „Co to znaczy?” Klikam i czytam informację. Po wybraniu jednej z wszystkich odpowiedzi, klikam „Dalej”. Otrzymujemy podsumowanie, które należy przeczytać. Jeżeli zaczniesz odczuwać u siebie objawy zakażenia, wystarczy skontaktować się telefonicznie.

Mam nadzieję, że wszystko było dla Was zrozumiałe.

Dziękuję za uwagę!