Rodzina i zdrowie

Specjalizacje lekarskie, cześć 2

Zapraszamy na drugi film wyjaśniający trudne nazwy specjalizacji lekarskich.

Ważna informacja przed rozpoczęciem materiału. Ten film ma postać tylko i wyłącznie informacyjną, nie ma na celu radzenia komuś, do jakiego lekarza powinien się udać. Jeśli męczą Cię jakiekolwiek objawy, warto najpierw udać się do lekarza rodzinnego. Zapraszam na film.

Okulista

to lekarz zajmujący się rozpoznawaniem i leczeniem chorób oczu. Może również dobrać korekcję okularową oraz dopasować soczewki kontaktowe. Kiedy zauważysz u siebie: zbyt częste mruganie, uczucie suchych oczu, swędzenia, czy pieczenia oczu, widoczne zmiany w wyglądzie oka – np. pojawiają się czerwone żyłki na gałce oka. Kiedy na przykład oglądasz telewizję, wypatrujesz czegoś lub czytasz książkę i mrużysz, wytężasz wzrok – warto udać się do okulisty.

Laryngolog

to lekarz zajmujący się rozpoznawaniem i leczeniem wszystkiego, co jest związane z szyją i głową – np. choroby ucha, nosa, gardła, krtani. Kiedy zauważysz u siebie: częste i powtarzające się zawroty głowy, czy zaburzenia równowagi, męczący katar, czy krwawienie z nosa – warto udać się do laryngologa.

Stomatolog

potocznie nazywany dentystą. Lekarz ten zajmuje się rozpoznawaniem i leczeniem chorób zębów oraz jamy ustnej. Lekarz dentysta bardzo często też udziela nam porad i dba o to, żeby nasze zęby i jama ustna była zdrowa. Kiedy zauważysz u siebie: obrzęk i ból dziąseł, nadwrażliwość zębów, nadmiar kamienia nazębnego, widoczne wady zgryzu – lekarz stomatolog może ci z tym pomóc.

Audiolog

to lekarz zajmujący się rozpoznawaniem i leczeniem chorób słuchu. Ale czy jeżeli jesteś osobą niedosłyszącą lub niesłyszącą, to czy musisz kiedykolwiek się wybrać do tego lekarza? Tak. Jeśli zauważysz u siebie takie objawy jak: pogorszenie słyszenia, szumy uszne, uczucie zatkanych uszu, nadwrażliwość słuchową, lekarz audiolog może ci z tym pomóc.

Gastrolog

to lekarz zajmujący się rozpoznawaniem i leczeniem chorób układu pokarmowego – np. przełyk, żołądek, jelita, wątroba czy trzustka. Kiedy zauważysz u siebie: bóle żołądka, wzdęcia, pieczenie w przełyku, bóle wątroby, zawroty głowy, zaparcia lub biegunki, uczucie pełności, warto udać się do Gastrologa.

Ortopeda

to lekarz zajmujący się układem kostnym (kośćmi), wadami układu kostnego (wadami kości) oraz nieprawidłowościami postawy (nieprawidłowościami budowy kości). Kiedy zauważysz u siebie: złamanie, skręcenie, stłuczenie. Tak samo, jeśli się garbimy lub posiadamy różnego rodzaju lordoze, czy skoliozę warto pójść do Ortopedy.

Kardiolog

zazwyczaj miga się go tak… – to lekarz zajmujący się układ sercowo-naczyniowy, czyli głównie serca, aorty, czyli główna tętnica serca. Kiedy zauważysz u siebie: duszność, często zadyszka, niemożność wykonywania większego wysiłku i bardzo częste zmęczenie po niewielkim wysiłku, warto udać się do Kardiologa.

Hematolog

to lekarz zajmujący się krwią. Jeśli otrzymasz wyniki z pobierania krwi i dostaniesz skierowanie do lekarza, to najprawdopodobniej jest nim hematolog. Kiedy zauważysz u siebie: niewyjaśnione krwawienie z nosa, nieprawidłowe wyniki z próby nerek, czy zaburzenia oddawania moczu, warto udać się do Hematologa.

Neurolog

to lekarz zajmujący się układem nerwowym. Czym? W wielkim skrócie – lekarz ten bada, czy to, co chcemy robić, w praktyce wykonujemy. Chodzi o wydawanie poleceń naszemu organizmowi i na odwrót. Na przykład, kiedy myślisz sobie, że chcesz podnieść rękę, ona to wykonuje. Innym przykładem, kiedy sytuacja się odwraca, to na przykład trzymanie, czy dotykanie czegoś gorącego. Kiedy to robimy, nasz organizm (układ nerwowy) reaguje i upuszcza, czy odrzuca gorący przedmiot. Układ nerwowy ma 2 istotne miejsca – mózg oraz rdzeń kręgowy, w skrócie kręgosłup. Kiedy zauważysz u siebie: częste bóle głowy, czy twarzy, których przyczyną nie jest uraz głowy, drżenie rąk, ruchy mimowolne, warto udać się do Neurologa.

Nefrolog

to lekarz zajmujący się nerkami. Kiedy zauważysz u siebie: zbyt rzadkie oddawanie moczu lub częste, ból podczas oddawania moczu, warto udać się do Nefrologa.

Fizjoterapeuta

popularnie miga się…, to lekarz zajmujący się układem ruchu. Należą do niego układ szkieletowy (kości) oraz układ mięśniowy (mięśnie i ich ścięgna). Pewien fizjoterapeuta z okolic Olsztyna radzi udać się do fizjoterapeuty tak naprawdę w celu sprawdzenia oraz oględzin układu ruchu.

Ginekolog

popularnie miga się…, to lekarz zajmujący się intymnymi miejscami kobiety. Z zaleceń Polskiego Towarzystwa Ginekologów i położników wynika, że do ginekologa warto udawać się regularnie – przynajmniej raz w roku. Kiedy warto udać się do ginekologa? Ciąża. Pierwsza wizyta w ciąży powinna odbyć się w 6-8 tygodniu, jest to najlepszy moment na zrobienie pierwszego USG oraz badania z krwi i moczu. Udać się do ginekologa można też przy jej planowaniu.

Androlog

to lekarz zajmujący się męskim układem płciowym. Kiedy zauważysz u siebie: ból, obrzęk w okolicy narządów płciowych, zaburzenia erekcji, niskie libido, objawy andropauzy – zmian hormonalnych u mężczyzn zaczynających się w okolicach 45 roku życia, warto udać się do Androloga.

Dermatolog

potocznie migany…, to lekarz zajmujący się badaniem i leczeniem chorób skóry. Bada skórę oraz szuka możliwych przyczyn nieprawidłowości w jej wyglądzie. Warto pamiętać, że niepokojące często są następstwem chorób wewnętrznych, np. zmian hormonalnych, nowotworów, chorób zakaźnych, czy alergii. Kiedy zauważysz u siebie, że coś dziwnego dzieje się ze skórą, a higiena i pielęgnacja nie ma na to wpływu, warto udać się do Dermatologa.

W ten oto sposób omówiliśmy już chyba wszystkich lekarzy, jeśli jednak jesteście dalej głodni tematu, zachęcamy do obejrzenia drugiego filmu o lekarzach.

Zobacz też: Świadczenia rodzinne

Skip to content