Edukacja

Savoir-vivre — W biznesie. Wyjaśnienie w języku migowym

Jak wyglądają zasady savoir-vivre w miejscu pracy? W PJM wyjaśnia Jakub Malik, w filmie „Savoir-vivre — W biznesie”.

Savoir-vivre, czyli zasady odpowiedniego zachowania. Na czym polegają zasady dobrego zachowania w biznesie? Oglądaj dalej!

Savoir-vivre w życiu zawodowym

Savoir-vivre reguluje bardzo wiele sfer naszego życia, również tę biznesową, czyli zawodową. Oto, moim zdaniem, najważniejsze aspekty tej gałęzi zasad dobrego wychowania: Zasady savoir-vivre na powitanie i pożegnanie oraz dress code, czyli strój obowiązujący w danej firmie czy instytucji.

Powitanie i pożegnanie

Decyzja o podaniu dłoni na powitanie lub wyborze jego innej formy – należy do szefa. Naszym zadaniem jest się do niej dopasować. Jeśli powiem nam „dzień dobry”, my odpowiadamy w ten sam sposób, jeśli poda rękę – podajemy rękę. Savoir-vivre mówi, że decyzja o formie przywitania należy do osoby na wyższym stanowisku. Inaczej wygląda kwestia z kłanianiem się – osoba na niższym stanowisku kłania się pierwsza. Jeśli chodzi o pożegnanie – sygnał zawsze wychodzi od szefa. Pamiętaj, że w biznesie szef jest szefem, bez względu na wiek i płeć. Jeśli więc po spotkaniu szef – mężczyzna i pracownica – kobieta wychodzą z pokoju, to pracownica powinna przepuścić szefa – przytrzymując mu drzwi, natomiast gdy ta sama sytuacja dotyczy osób dwóch płci na równorzędnych stanowiskach – oglądając poprzedni film, z pewnością wiesz co zrobić – mężczyzna przepuszcza kobietę.

Dress code, czyli strój obowiązujący w danej firmie czy instytucji

Zasady dotyczące przedstawicieli obu płci, różnią się od siebie, lecz mają kilka wspólnych cech – np. by wybierać odzież jak najmniej wyzywającą, zawsze czystą i schludną. Wykluczone są ubrania z dziurami czy plamami. Co jeszcze zasady dobrego wychowania mówią o naszym ubiorze?

Savoir-vivre w biznesie – kobieta

Standardowy zestaw wygląda następująco: biała koszula, marynarka, spódniczka – spódniczka powinna kończyć się tuż za kolanem lub lekko przed nim, nie wyżej. Koszula powinna być wykonana z nieprześwitującego, matowego materiału, najlepiej dobrać pod nią cielisty stanik. Możesz również włożyć sukienkę o długości takiej jak spódniczka, tuż za kolanem, lekko przed nim, nie wyżej, w zestawie z koszulą i koniecznie z długim rękawem. Jeśli bardzo nie lubisz spódnic i sukienek, możesz ubrać zestaw ze spodniami. Unikaj krzykliwego makijażu, dużych dekoltów, krzykliwej biżuterii, tipsów, naklejek na paznokciach. Zawsze noś rajstopy, wkładaj wyłącznie buty z zakrytymi palcami. Nie ubieraj rzeczy prześwitujących. Należy unikać ubrań wielobarwnych, a postawić na czerń i szarości. Jeśli chodzi o kobiety, to byłoby na tyle.

Savoir-vivre w biznesie – mężczyzna

Standardowy zestaw to: koszula, krawat, marynarka i spodnie. Nie ubieraj ani krótkich spodenek, ani koszuli z krótkim rękawem, nawet pod garnitur. Garnitur powinien być odpowiednio dopasowany – spodnie i marynarka nie mogą być zbyt długie czy krótkie. Spodnie powinny być w tym samym kolorze i z tego samego materiału co marynarka. Noś eleganckie, np. skórzane buty. Nie przychodź na spotkanie biznesowe w butach sportowych lub sandałach. Skarpety muszą mieć też odpowiednią długość. Pamiętaj, że guziki marynarki muszą być zapięte gdy stoisz, możesz je rozpiąć po zajęciu miejsca i ponownie zapiąć przy wstawaniu. Unikaj biżuterii – jedynie elegancki zegarek będzie wskazany. Do zewnętrznej kieszeni marynarki nie wkładaj np. okularów czy chusteczki higienicznej. Możesz włożyć poszewkę w kolorze krawata i wykonaną z tego samego materiału.

Zachowanie podczas spotkania

Na koniec jeszcze krótko o zachowaniu podczas spotkania. Zasady dobrego wychowania w biznesie wymagają również, by na spotkania się nie spóźniać, a podczas ich trwania nie odbierać telefonów, nie można też co chwilę na niego zerkać, by sprawdzać nadchodzące wiadomości. Sam telefon powinien być wyciszony.

Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030

Skip to content