Edukacja

Savoir vivre, przy stole, część 2 — wyjaśnienie w języku migowym

Jakie są zasady savoir vivre, spożywając posiłek przy stole? W języku migowym wyjaśnia Jakub Malik.

Savoir–Vivre Oglądając ten oraz wcześniejszy film – dowiesz się o większości podstawowych zachowaniach przy stole.

Odkładanie sztućców

Po zakończeniu posiłku sztućce należy ułożyć na talerzu równolegle po prawej stronie. Widelec odkładamy grzbietem do góry.

Nie wstawaj zbyt wcześnie od stołu

Nie powinieneś wstawać od stołu, zanim wszyscy nie skończą jeść ani bez wyraźnej konieczności. Jeśli musisz to uczynić, należy powiedzieć „przepraszam”. Nie opuszczaj stołu bez słowa.

Wycisz telefon

Telefon komórkowy powinien być wyciszony w trakcie całego posiłku, nie zaleca się używania go w trakcie spotkania. Nie wstawaj od stołu, by odebrać telefon.

Zachowanie przy stole

Nie powinieneś mówić z pełnymi ustami, dopiero gdy połkniesz w całości jedzenie – możesz mówić. Staraj się nie gestykulować ze sztućcami w dłoniach – odłóż je na bok, gdy chcesz coś zamigać. Nie wypada kręcić się, drapać, poprawiać włosów, ani wykonywać dziwnych gestów. Panie nie powinny poprawiać makijażu przy stole.

Zachowaj umiar

Nie powinieneś przesadnie komentować smaku potraw czy jakości wina. W trakcie spotkania zachowaj umiar zarówno w krytyce, jak i pochwałach. W ten sposób nie postawisz gospodarzy w niezręcznej sytuacji. Jeśli nie masz ochoty na dokładkę lub dolewkę wina, nie zasłaniaj talerza czy kieliszka ręką. Wystarczy podziękować, aby ci więcej nie podawał. Kiedy skończysz jeść, nie odsuwaj od siebie talerza. Gdy zwracasz się do gości, rób to umiarkowanym tonem głosu. Nie podnoś głosu, aby komunikować się z osobami na końcu stołu. Okazja do rozmowy z nimi na pewno zdarzy się w dalszej części spotkania.

To były podstawowe zasady dobrego oraz eleganckiego zachowania przy stole.

Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030

Skip to content