Edukacja

Savoir vivre #1 – jak się powinno zachować przy stole?

Savoir-vivre — czym jest? Kogo dotyczy? I jak wygląda? Zapraszamy do nowej serii filmów, które przybliżą nam, jakie zasady zachowania obowiązują w różnych sytuacjach.

Savoir-vivre?

Savoir-vivre — na początek może wyjaśnię co to. Savoir-vivre to nic innego jak właściwe zachowanie w określonych miejscach i sytuacjach. Dobre maniery nie są ważne tylko w biznesie, burżuazji, czy dla ludzi w krawatach. Czy „zwykłych” ludzi też to obowiązuje? Dobre maniery to podstawa, która świadczy o naszym wychowaniu i kulturze osobistej. Dotyczą one różnych miejsc – większość podstawowych zachowań postaramy się Wam przedstawić w kolejnych filmach. Każdy film będzie się składać z 5 zasad – dotyczących danego miejsca.

Zasady zachowania przy stole

Zaczniemy od zachowania przy stole, zapraszam!

  1. Czekaj na innych gości, aby rozpocząć posiłek. Nawet jeśli jako pierwszy otrzymasz danie, nie zaczynaj jeść je samemu zaczekaj, aż reszta gości będzie miała pełne talerze. Nie jedz zbyt pospiesznie ani zbyt wolno. Postaraj się jeść „normalnie” – czyli jak? Staraj się jeść w podobnym tempie, jak pozostali goście.
  2. Pokrój jedzenie w odpowiednim momencie. To znaczy, odkrój tylko ten kawałek, który masz zamiar spożyć. Jedzenie nakłada się na widelec lub łyżkę po to, aby je natychmiast zjeść. Nie odkrajaj sobie kawałków na „zapas”.
  3. Nie połykaj dużych kęsów i nie pij, kiedy masz pełne usta. Powinieneś najpierw przełknąć jedzenie, a następnie napić się. Niewskazane jest łapczywe picie: pij małymi łykami, nie wypijaj całej zawartości na raz, abyś nie sprawiał wrażenia, że jesteś spragniony.
  4. Serwetka (kwadrat z papieru lub innego materiału – służący do wycierania się). Należy ją rozwinąć i ułożyć na kolanach. Serwetka służy do delikatnego ocierania ust lub dyskretnego wycierania palców. Jeśli musisz na chwilę wstać od stołu, odłóż serwetkę z lewej strony talerza lub na poręczy krzesła.
  5. Postawa. Powinieneś przyjąć postawę wyprostowaną, bez sztucznego usztywnienia. To potrawy powinny wędrować do ust, a nie usta przybliżać się do potrawy. Nie opieraj się łokciami, czy łokciem o stół, tu mogą spoczywać jedynie dłonie do wysokości nadgarstków. Nie należy sięgać ręką ponad talerzami innych gości, jeśli potrzebujesz napoju lub potrawy z dalszej części stołu. Najlepiej jest poprosić o podanie.

To 5 zasad zachowania się przy stole. Więcej zasad poznacie oglądając następne filmy z tej serii.


Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030

Skip to content