Edukacja

Różnice między WCAG 2.0 a WCAG 2.1

WCAG 2.0 a WCAG 2.1 — jakie są różnice pomiędzy tymi wytycznymi. W języku migowym wyjaśnia Jakub Malik.

WCAG 2.1 jest w pełni kompatybilne z WCAG 2.0.

Oznacza to, że WCAG 2.1 zawiera wszystkie wytyczne i kryteria z WCAG 2.0. Jeśli strona internetowa jest zgodna z WCAG 2.1, to automatycznie jest również zgodna z WCAG 2.0.

W dokumencie z 2008 roku (WCAG 2.0.) znalazło się mnóstwo wytycznych dotyczących przekazu treści nietekstowej, audiowizualnej, sposobu doboru kontrastu na stronie, możliwości zmiany wielkości tekstu czy umożliwienie użytkownikowi korzystanie ze strony za pomocą specjalnie przygotowanych skrótów klawiszowych.

Dlaczego powstała wersja 2.1?

Głównym bodźcem do wprowadzenia zaktualizowanych wytycznych było (i jest) coraz częstsze używanie technologii mobilnych. Już połowa użytkowników Internetu wyszukuje informacji na smartfonach. Wśród nich ogromną grupę stanowią osoby z niepełnosprawnością lub osoby starsze. Dlatego ważne jest, aby twórcy stron internetowych mieli na względzie zastosowanie odpowiednich udogodnień. Tym bardziej, że rozwój technologiczny pozwala na wprowadzanie udogodnień o których mówi WCAG 2.1.

Dodatkowe wytyczne

17 dodatkowych punktów głównie skupia się na wytycznych do urządzeń mobilnych, ze specjalną uwagą dla potrzeb osób słabowidzących oraz z zaburzeniami poznawczymi. Nowe kryteria uwzględniają 5 nowych poziomu zgodności A, 7 dla drugiego poziomu zgodności AA oraz 5 dla trzeciego poziomu zgodności AAA.

Co to faktycznie oznacza?

Między innymi:

  • możliwość oglądania obrazu na urządzeniach mobilnych w orientacji pionowej i poziomej,

  • dopasowanie treści strony do okna urządzenia (bez konieczności przewijania obrazu),

  • stosowanie odpowiednich odstępów między liniami, wyrazami i rozstawów akapitów,

  • ostrzeżenie o limicie czasu bezczynności użytkownika (którego przekroczenie może spowodować utratę danych, np. na formularzu wypełnianym do banku),

  • stosowanie odpowiedniego współczynnika kontrastu,

  • możliwość wyłączenia animacji po interakcji.

Dużo więcej technicznych szczegółów, treści z postanowieniami o obowiązkach właścicieli stron internetowych można znaleźć na stronie Ministerstwa Cyfryzacji.

Skala problemu osób wykluczonych

Skala problemu osób wykluczonych jest ogromna i zgodnie z raportami WHO1 będzie się poszerzać. Starzejące się społeczeństwa, utrata słuchu czy wzroku to współczesne problemy z którymi przychodzi się nam zmierzyć. Dostęp do Internetu z roku na rok rośnie, podobnie jak ilość osób, które nie mogą z niego w pełni skorzystać.

Nowe narzędzie

Fundacja Świat Głuchych, mając na uwadze potrzeby wszystkich wykluczonych stworzyła narzędzie które zapewnia dostęp do informacji dla każdego. Jeśli chcesz się z nim zapoznać >>kliknij tutaj -> link na video z Sylwią<< i zobacz jak działa nasz WCAG PLAYER. Uruchom tłumacza języka migowego i zobacz jak dużą część ekranu może zająć. Kliknij na ikonę napisów i odkryj mnogość ich opcji, począwszy od wielkości po kolor i tło. Włącz audiodeskrypcję a zrozumiesz dlaczego jest tak potrzebna dla osób niewidzących i słabowidzących.

Zapraszamy. Zobacz i odkryj dlaczego wytyczne WCAG są ważne i jak łatwo je spełnić.


Skip to content