Edukacja

Równoczesne studiowanie trzech kierunków – czy to możliwe?

Czy da się studiować jednocześnie na trzech kierunkach? Odpowiedzi na to pytanie, na podstawie własnego doświadczenia, udziela Natalia Gałecka. Film w języku migowym.

Hej! Zdaliście albo zaraz będziecie zdawać maturę i zastanawiacie się co studiować? Może waszym problemem jest to, że nie potraficie zdecydować się na ten jeden kierunek studiów? A może by tak studiować… 3 kierunki równocześnie? Czy to możliwe? Opowiem, bazując na moim doświadczeniu.

Początki na uczelni

Jeśli nigdy wcześniej nie studiowaliście lepiej zacząć tylko od jednego kierunku studiów. Bycie uczniem liceum, a uczęszczanie na uniwersytet to dwie zupełnie inne sprawy. Musicie nauczyć się radzić sobie na uczelni, zobaczyć, jak ona działa. Mam tutaj na myśli np. samodzielne układanie planu zajęć, rozkładanie nauki na czas sesji, pilnowanie punktów ECTS.

Kiedy będziesz po pierwszym roku i poczujesz, że masz jeszcze czas i siły, aby studiować na większej liczbie kierunków – dodaj kolejny kierunek. Pamiętaj jednak o kilku sprawach.

Po pierwsze – miejsce odbywania zajęć. Jeśli kierunki, które chcesz studiować, są na jednym wydziale, albo budynki są obok siebie – to ułożenie planu nie będzie problemem, 15 minut przerwy spokojnie ci wystarczy na zmianę sali.

Po drugie – liczba osób na roku. Rejestrując się na studia, które mają wiele osób na roku, np. 200 – dużo łatwiej dopasować plan pod siebie. Inaczej jest na małych kierunkach – prawdopodobnie dostaniesz plan, w którym nic nie będziesz mógł zmienić.

Po trzecie – czy wszystkie kierunki chcesz studiować dziennie? Być może lepszym rozwiązaniem będzie, jeśli jeden kierunek będzie od poniedziałku do piątku, a drugi – w sobotę i niedzielę. Wtedy problem z ułożeniem planu znika.

Trzy kierunki studiów w praktyce

To tyle teorii, pokażę wam teraz przykład. Przez rok studiowałam trzy kierunki: 2. rok studiów magisterskich filologii polskiej; 1. rok studiów magisterskich filologii PJM. Oba kierunki były na Uniwersytecie Warszawskim i były to studia dzienne. Studiowałam również 3. rok ekonomii na UKSW i to już były studia zaoczne. Poradziłam sobie tylko dlatego, że wszystko było idealnie skomponowane.

Filologia polska i filologia PJM należą do Wydziału Polonistyki. Filologia PJM to mały kierunek i nie mogłam dokonywać zmian w planie, ale filologię polską studiuje wiele osób, więc bez problemu połączyłam oba plany. Z kolei ekonomia nie tylko była w weekendy, ale mój wydział był blisko mojego domu, dzięki temu nie traciłam wiele czasu na dojazdy.

Studiowanie na trzech kierunkach, to trzy razy więcej…

Jak widzicie, pod względem logistycznym studiowanie 3 kierunków jest możliwe. Musicie jednak pamiętać o dwóch kwestiach. Po pierwsze, wyklucza to łączenie studiów z pracą. Po drugie, nawet jeśli studiujesz jeden kierunek, sesja jest ciężkim doświadczeniem, prawda? To teraz pomnóż to przez 3. Nauki jest ogrom…

Problem też może być z przyjściem na egzamin. W przypadku egzaminu ustnego zmiana terminu najczęściej nie jest problemem, ale przy egzaminach pisemnych dostajesz sztywną datę i godzinę. Może to prowadzić do kolizji terminów, co jest bardzo stresujące. Ponadto, nie każdy prowadzący pójdzie Ci na rękę w sprawie zmiany terminu.

Ostatnia kwestia – zdrowie psychiczne. Udało mi się zdać wszystkie egzaminy w pierwszym terminie, ale z dużą stratą dla mojego samopoczucia. Jeśli miałabym studiować 3 kierunki dłużej niż rok – prawdopodobnie zrezygnowałabym z jednego kierunku.

Dlatego na zakończenie – studiowanie trzech kierunków jest jak najbardziej możliwe, jeśli dobrze to przemyślisz i rozpracujesz. Jednak zastanów się, czy na pewno chcesz pracować nad siły. Życie to nie tylko studiowanie.

Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030

Skip to content