Rodzina i zdrowie

Rodzina 500+

Kto ma prawo otrzymać pomoc w ramach programu „Rodzina 500+”? Co trzeba zrobić? Wyjaśnia Maciej Joniuk. Film w języku migowym.

Mam dzieci, czy jest dla nich jakieś dofinansowanie?

„Rodzina 500+” na czym polega?

Program „Rodzina 500+” to nieopodatkowane świadczenie wychowawcze w wysokości 500 zł miesięcznie na każde dziecko do ukończenia 18 roku życia.

Program Rodzina 500+ to wsparcie dla polskich rodzin w częściowym pokryciu wydatków związanych z wychowaniem dziecka, w tym z opieką nad nim i zaspokojeniem jego potrzeb życiowych.

Gdzie można złożyć wniosek 500 plus?

 1. w gminie w której mieszkam.

 2. za pośrednictwem Poczty Polskiej.

 3. przez Internet za pomocą:
  • portalu emp@tia,
  PUE ZUS,
  ePUAP,
  • bankowości elektronicznej.

Ile wynosi kryterium dochodowe?

Od 1 lipca 2019 roku przestało obowiązywać kryterium dochodowe i ze świadczenia można skorzystać bez względu na osiągane dochody.

Otrzymuję świadczenie wychowawcze z programu „Rodzina 500+. Czy obecnie muszę składać kolejny wniosek?

W 2020 r. rodzice/opiekunowie nie muszą składać wniosków o ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego na dzieci na nowy okres, ponieważ świadczenia te – w oparciu o poprzednie wnioski składane od 1 lipca 2019 r. – zostały przyznane aż do 31 maja 2021 r.

Natomiast rodzice/opiekunowie, którzy nie pobierają świadczenia wychowawczego z programu „Rodzina 500+”, w każdej chwili mogą przystąpić do programu składając wniosek.

Jeżeli w niedługim czasie planujesz złożyć wniosek, pod tym linkiem jest do niego wzór, można go pobrać i na jego podstawie złożyć wniosek: Wzór wniosku o świadczenie wychowawcze

Jeśli potrzebujesz więcej informacji o programie 500 plus, zapraszamy do wejścia w link: Program “Rodzina 500+” od 1 lipca 2019 – bez kryterium dochodowego

Jeżeli masz jakieś wątpliwości lub pytania prosimy, zamieść je w komentarzu pod filmem na YouTube lub pod postem z tym filmem na Facebooku, a my postaramy się na nie odpowiedzieć.

Skip to content