zwrot kosztów przejazdu i zwrot kosztów zakwaterowania, jeśli z powodu zmiany pracy trzeba zmienić miejsce zamieszkania;
środki z Urzędu Pracy na założenie działalności gospodarczej lub przystąpienie do spółdzielni socjalnej. Dotyczy to osób bezrobotnych posiadających prawo do zasiłku dla bezrobotnych;
refundację kosztów opieki nad każdym dzieckiem do lat 7;
specjalny bon pieniężny z tytułu podjęcia pracy dla osób bezrobotnych do 30 roku życia. Jeśli dojeżdżasz do miejsca pracy lub zmieniłeś lokalizacje zamieszkania, możesz otrzymać ten bon;
szkolenia – jeśli chciałbyś uczestniczyć w różnych szkoleniach Fundusz Pracy ci je dofinansuje;
staż;
jeśli kontynuujesz naukę w szkole, czy na studiach, przysługuje ci stypendium,
jeśli skończyłeś studia policealne, techniczne lub magisterskie i zaczynasz studia podyplomowe, masz prawo dofinansowania;
sfinansowanie kosztów egzaminów i licencji;
jeśli chciałbyś pójść na szkolenie, możesz skorzystać z pożyczki na nie;
jeśli chciałbyś założyć działalność gospodarczą możesz skorzystać z pożyczki;
jeśli chciałbyś skorzystać ze szkolenia i masz poniżej 30 lat, Urząd Pracy sfinansuje ci je;
jeśli chciałbyś zacząć staż i masz poniżej 30 lat, Urząd Pracy wręczy Ci bon.
skierowanie do podmiotów, gmin, pracodawców, przedsiębiorców, na subsydiowane zatrudnienie, np. w ramach prac interwencyjnych, robót publicznych, prac społecznie użytecznych, grantu na telepracę, świadczenia aktywizacyjnego po przerwie związanej z wychowaniem dziecka lub sprawowaniem opieki nad osobą zależną.
zgłaszanie się do właściwego powiatowego urzędu pracy w wyznaczonych terminach w celu przyjęcia propozycji odpowiedniej pracy, w celu potwierdzenia swojej gotowości do podjęcia zatrudnienia. Jeśli nie zjawiłeś się w urzędzie w wyznaczonym terminie musisz powiadomić urząd pracy w okresie do 7 dni o uzasadnionej przyczynie niestawiennictwa w urzędzie w wyznaczonym terminie;
przyjmowanie propozycji odpowiedniej pracy lub innej formy pomocy.
poddanie się badaniom lekarskim lub psychologicznym, mającym na celu ustalenie zdolności do pracy.
czas choroby lub przebywania w zakładzie lecznictwa odwykowego uważany jest jako niezdolność do pracy, przez okres 90 dni. Jeśli po tym okresie dalej miewasz problemy, masz kolejne 30 dni – jeśli sytuacja po nich się powtórzy, Urząd Pracy wykreśli cię z listy bezrobotnych.
jeżeli znajdziesz zatrudnienie lub inną pracę zarobkową np. umowa-zlecenie, umowa o dzieło musisz powiadomić w ciągu 7 dni Urząd Pracy.
jeśli założyłeś własna działalność musisz złożyć wniosek o Działalności Gospodarczej do Centralnej Ewidencji i Informacji, zaistnienie innych okoliczności powoduje utratę statusu bezrobotnego albo utratę prawa do zasiłku. Niezgłoszenie działalności gospodarczej powoduje nałożenie grzywny.
jeśli miejsce zameldowania się zmieni – powiadomienie Urzędu Pracy o zmianie miejsca zameldowania lub pobytu w terminie 14 dni.
jeśli przebywasz za granicą lub nie jesteś gotowy do podjęcia zatrudnienia powinieneś powiadomić Urząd Pracy, który pozwoli ci pozostać w stanie bezrobotnym przez 9 dni. W przypadku przekroczenia 10 dni, osoba może zostać wykreślona z listy bezrobotnych.
powiadomienie urzędu pracy o udziale w szkoleniu organizowanym przez inny podmiot niż urząd, w terminie 7 dni przed rozpoczęciem szkolenia.
przystąpienie do egzaminu kwalifikacyjnego, czeladniczego zawodowego lub sprawdzającego.
udział w działaniach w ramach Programu Aktywizacja i Integracja, realizowanych przez powiatowy urząd pracy.
podjęcie i uczestniczenie w szkoleniu, stażu, realizacji indywidualnego planu działania, wykonywaniu prac społecznie użytecznych lub innej formie pomocy.
jeśli uczestniczysz w wolontariacie lub praktykach absolwenckich musisz powiadomić Urząd Pracy przedstawiając dokument zawartego porozumienia.
w przypadku niezgłoszenia zatrudnienia i zarobku – zwrot kwoty nienależnie pobranego świadczenia, zasiłku, czy stypendium w terminie 14 dni.
w przypadku wykorzystania pożyczki na cele inne niż określone w umowie, niepodjęcia lub nieukończenia szkolenia – zwrot pożyczki wraz z odsetkami.
w przypadku przerwania szkoły podyplomowej z winy bezrobotnego – zwrot kwoty za finansowanie studiów podyplomowych.
zwrot kosztów szkolenia, jeżeli nie zostało ono ukończone z winy bezrobotnego, z wyjątkiem sytuacji, gdy przyczyną nieukończenia szkolenia było podjęcie zatrudnienia, innej pracy zarobkowej lub działalności gospodarczej.
zwrot kosztów przygotowania zawodowego dorosłych, w przypadku przerwania lub nieprzystąpienia do egzaminów z wyjątkiem przypadku, gdy powodem przerwania programu przygotowania zawodowego dorosłych było podjęcie zatrudnienia, innej pracy zarobkowej lub działalności gospodarczej.