Moto

Praca – kierowca w Bolt, część 1 z 3. Rejestracja. Świat Głuchych MOTO #17

Czy praca w przewozie osób jest dobra dla głuchych? Postanowił to sprawdzić osobiście Jakub Malik, zatrudniając się w jednej z firm, jako kierowca.

Cześć, wiele głuchych, z pewnością i ty, zastanawiało się: „Jak wygląda praca na Uberze? Jak ją zacząć?”. I właśnie wychodzimy naprzeciw tym zagadnieniom. W jaki sposób? Rejestracja, dołączenie do firmy, oraz nagrania z samej pracy, a do tego – na koniec – podsumowanie. To wszystko po to, abyście po obejrzeniu tej serii mieli mniej niewiadomych, oraz mniejsze obawy, a z pewnością zmieni się Wasze zrozumienie tego tematu.

Rejestracja w Bolt

W pierwszym filmie się zarejestrujemy. W prawdzie nie będzie to Uber, tylko Bolt, ponieważ na Ubera nie spełniam wymagań. No to przejdźmy do czynności… Dopowiem może jeszcze, że nie robiłem tego nigdy wcześniej, więc jest to poniekąd nasza pierwsza styczność z tym, będę poznawać to razem z Wami. [Poniższa treść opisuje proces rejestracji, widoczny na ekranie komputera. Zobacz film, aby widzieć to, co widzi Jakub].

Na początek… Tak, chcę być kierowcą. Rejestracja – na początek wpisujemy swój e-mail, następnie numer telefonu oraz miasto, w którym się poruszamy. Klikamy duży, zielony przycisk. Imię, nazwisko oraz język. Następnie – szacowana liczba przepracowanych godzin w tygodniu. Pod tym, zaznacz, odpowiedź na pytanie – czy masz samochód? Napisane też jest, że jazda swoim samochodem podnosi dochody o 20%, jeśli więc posiadasz prywatne auto i chcesz go używać do pracy – zaznacz ten przycisk. Ja akurat nie chcę, więc nie zaznaczam tej opcji.

Partner w Bolt

Teraz zaczynają się lekkie komplikacje – musisz wybrać partnera, wynajmie Ci on samochód oraz pomoże załatwić licencję taksówkarską. Z listy, wybierz swoje miasto. Teraz zostało mi podzwonić, dam znać, co z tego wyszło… Zauważyłem też, że w tabelce z nazwami firm znajdziemy ich warunki – np. czy firma pomaga w załatwieniu licencji taksówkarskiej? Czy wynajmie samochód? Czy pomoże załatwić potrzebne badania oraz kartę pobytu, oraz ostatnie – czy jest w stanie zaoferować zniżkę – np. na paliwo?

Ja wracam do telefonów! Aha. I tutaj warto powiedzieć, żebyście sami sprawdzili sobie stronę internetową partnera – dowiecie się z niej jakimi samochodami dysponują oraz jakie mają warunki.

Problemy ze znalezieniem partnera Bolt

No więc mieliśmy tutaj 7 różnych firm. Niektóre nie mają samochodu itp. i z tych 7 firm, realnie zostały nam dwie. Obie te firmy powiedziały mi, że dziś nie są w stanie dać odpowiedzi, że dopiero jutro coś więcej się dowiem. No więc co… Widzimy się jutro!

Dzień dobry w innym dniu! Wspominałem coś wcześniej o kolejnym dniu – trochę mi to nie wyszło. Od ostatniego nagrania minęły 3 dni chyba. Wszystkie firmy z pierwszego dnia albo się nie odezwały, albo nie wyrażały chęci współpracy, no więc postanowiłem poszperać w internecie. Numery z internetu zdecydowanie inaczej podchodziły do sprawy, rozmowa z nimi była trochę na innym poziomie. No więc, czego się dowiedziałem?

Praca jako kierowca Ubera czy Bolta – wymagania

Chcąc pracować jako kierowca Ubera czy Bolta, musisz sobie załatwić 3 rzeczy:

  1.  badanie w medycynie pracy. Koszt takiej usługi to 100, 150 zł. I to musisz zrobić sam, sam się zapisać, no i pokryć koszta.
  2. psychotechnikę, która kosztuje od 200 do 250 zł. Na to tez musisz się sam zapisać i sam opłacić. Jednak zazwyczaj miejsca, w których robimy medycynę pracy, mają kontakty w innych miejscach, w których można się od razu zapisać na badanie psychotechniczne.
  3. zaświadczenie o niekaralności. Koszt tego oscyluje w granicach 100 zł.

Podsumowując, musimy załatwić 3 dokumenty, łączny koszt wynosi miedzy 400 a 500 zł. Po załatwieniu tych 3 papierów można udać się do partnera, podpisać z nim umowę pełnomocnictwa, a on już dalej będzie ciągnąć sprawę, i załatwi nam licencję taksówkarską oraz różne oznaczenia na samochód.

Podsumowując, musisz sobie załatwić 3 rzeczy: pierwsza medycyna pracy na taksówkę, druga – psychotechnikę, oraz trzecia – zaświadczenie o niekaralności. Załatwienie tych 3 rzeczy zajęło mi około 5 dniu, z tymi trzema rzeczami idziemy do partnera, któremu wyrobienie pozostałych rzeczy zajmuje w okolicach 2, 3 dni. Po tym czasie otrzymujemy licencję taksówkarską. I co dalej? Zaczynamy pracę! Jak ona wygląda, z czym się to je? Oglądaj kolejny film!

Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030

Skip to content