Wydarzenia

Polski Bon Turystyczny

Czym jest „Bon turystyczny”? Kto go może otrzymać? Co trzeba zrobić aby otrzymać Bon? Na te pytania w języku migowym odpowiada Wioletta Joniuk. Zapraszamy do oglądania.

Dużo rodzin marzyło o tym, żeby wyjechać gdzieś nad morze i odpocząć. Niestety kolonie, domy i ośrodki wypoczynkowe zaczęły przeżywać kryzys, ponieważ ludzie z obawy przed koronawirusem odwoływali swoje rezerwacje i wyjazdy. Żeby wesprzeć rodziny oraz branżę turystyczną, rząd chce wprowadzić Polski Bon Turystyczny.

Polski Bon Turystyczny — co to jest?

Bon turystyczny otrzymujemy elektronicznie. Ważny jest do końca marca 2022 roku. Bonem można zapłacić za pobyt w hotelu, pensjonacie, gospodarstwie agroturystycznym, czy na kolonii lub obozie harcerskim, a także obozie sportowym lub rekreacyjnym.

Jak złożyć wniosek o bon?

Nie trzeba składać dodatkowego wniosku. Trzeba zalogować się w systemie PUE ZUS i sprawdzić swoje dane, jeżeli potrzeba aktualizować adres e-mail i numer telefonu. Bon będzie wysłany na adres e-mail.

Kto może otrzymać bon?

Jeżeli na dziecko pobierany jest już zasiłek z programu „500+” to otrzyma ono Bon o wartości 500 zł.; jeżeli na dziecko nie jest pobierany w ogóle zasiłek z programu „500+”, to nie otrzyma ono Bonu Turystycznego. W sytuacji, gdy na dziecko pobierany jest zasiłek z programu „500+” i dodatkowo ma ono orzeczenie o niepełnosprawności to otrzyma Bon o wartości 1000 zł.

Bon jest jednorazowy, jest również wolny od podatku. Nie wlicza się go do wysokości dochodu.

Bon jeszcze nie działa. Informacja o możliwości aktywacji bonu zostanie opublikowana na stronie Biuletynu Informacji Publicznej Ministerstwa Rozwoju.

Czy Bonem można płacić kilka razy?

Bon otrzymujemy raz, ale możemy płacić kilka razy, aż do wyczerpania kwoty bonu. Np. jeżeli ktoś otrzymał Bon Turystyczny w wysokości 1000 zł. może teraz wykorzystać część kwoty (np.500 zł.) a pozostałą część za rok.

Gdzie można zapłacić bonem?

Na stronie internetowej Polskiej Organizacji Turystycznej będzie opublikowana lista hoteli, pensjonatów, kolonii. Będzie można z niej wybrać ten, który nam odpowiada, zapłacić kwotą z Bon, a resztę dopłacić gotówką lub przelewem.

Wszystkie potrzebne linki wspomniane wcześniej, znajdują się w opisie postu. Zapraszamy Was do sprawdzania i oglądania najnowszych informacji na stronie www.swiatgluchych.pl