Wydarzenia

Polski Bon Turystyczny

Czym jest „Bon turystyczny”? Kto go może otrzymać? Co trzeba zrobić aby otrzymać Bon? Na te pytania w języku migowym odpowiada Wioletta Joniuk. Zapraszamy do oglądania.

Dużo rodzin marzyło o tym, żeby wyjechać gdzieś nad morze i odpocząć. Niestety kolonie, domy i ośrodki wypoczynkowe zaczęły przeżywać kryzys, ponieważ ludzie z obawy przed koronawirusem odwoływali swoje rezerwacje i wyjazdy. Żeby wesprzeć rodziny oraz branżę turystyczną, rząd chce wprowadzić Polski Bon Turystyczny.

Polski Bon Turystyczny — co to jest?

Bon turystyczny otrzymujemy elektronicznie. Ważny jest do końca marca 2022 roku. Bonem można zapłacić za pobyt w hotelu, pensjonacie, gospodarstwie agroturystycznym, czy na kolonii lub obozie harcerskim, a także obozie sportowym lub rekreacyjnym.

Jak złożyć wniosek o bon?

Nie trzeba składać dodatkowego wniosku. Trzeba zalogować się w systemie PUE ZUS — zus.pl/portal/logowanie.npi i sprawdzić swoje dane, jeżeli potrzeba aktualizować adres e-mail i numer telefonu. Bon będzie wysłany na adres e-mail.

Kto może otrzymać bon?

Jeżeli na dziecko pobierany jest już zasiłek z programu „500+” to otrzyma ono Bon o wartości 500 zł.; jeżeli na dziecko nie jest pobierany w ogóle zasiłek z programu „500+”, to nie otrzyma ono Bonu Turystycznego. W sytuacji, gdy na dziecko pobierany jest zasiłek z programu „500+” i dodatkowo ma ono orzeczenie o niepełnosprawności to otrzyma Bon o wartości 1000 zł.

Bon jest jednorazowy, jest również wolny od podatku. Nie wlicza się go do wysokości dochodu.

Bon jeszcze nie działa. Informacja o możliwości aktywacji bonu zostanie opublikowana na stronie Biuletynu Informacji Publicznej Ministerstwa Rozwoju —  gov.pl/web/rozwoj

Czy Bonem można płacić kilka razy?

Bon otrzymujemy raz, ale możemy płacić kilka razy, aż do wyczerpania kwoty bonu. Np. jeżeli ktoś otrzymał Bon Turystyczny w wysokości 1000 zł. może teraz wykorzystać część kwoty (np.500 zł.) a pozostałą część za rok.

Gdzie można zapłacić bonem?

Na stronie internetowej Polskiej Organizacji Turystycznej — pot.gov.pl/pl będzie opublikowana lista hoteli, pensjonatów, kolonii. Będzie można z niej wybrać ten, który nam odpowiada, zapłacić kwotą z Bon, a resztę dopłacić gotówką lub przelewem.

Wszystkie potrzebne linki wspomniane wcześniej, znajdują się w opisie postu. Zapraszamy Was do sprawdzania i oglądania najnowszych informacji na stronie www.swiatgluchych.pl