Edukacja

Podstawowe znaki matematyczne oraz liczby (1-30) w języku migowym. Uczymy migać #5

Data, godzina, wiek, wzrost, odległość, ilość — wszędzie potrzebujemy liczb. A jak pokazać liczby w języku migowym? Zapraszamy na piąty odcinek „Uczymy migać”. Poznamy w nim znaki migowe na liczby od 1 do 30, podstawowe zwroty metamatematyczne i jeszcze kilka innych słówek. Odcinek prowadzi Joanna Huczyńska.

Cześć! Dzisiejszym głównym tematem jest liczba. „Liczba”. Jeśli ktoś cię zapyta, ile masz lat, czy byłbyś w stanie odpowiedzieć w języku migowym? Albo, jeśli w sklepie chcesz zamigać, że jest jeszcze papier, to byłbyś w stanie pokazać konkretnie, ile go zostało? Albo, jeżeli zapytasz osobę, ile minut potrzebuje, aby móc wyjść, to byłbyś w stanie zrozumieć odpowiedź tej osoby? Z tego odcinka dowiesz się, jak poprawnie zamigać oraz jak zrozumieć liczby. W filmie będą też ćwiczenia.

Liczby w języku migowym

Teraz pokażę wam liczby, od zera (włącz film na 1:05, aby zobaczyć znaki pokazywane przez Joannę). Uwaga! Często widzę błąd w miganiu liczby 4 – poprawnie jest tak (kciuk schowany), a tak jest niepoprawne (kciuk wystający, schowany mały palec).

Migać prawą czy lewą ręką?

I tu informacja (zdecydowanie łatwiej ją zrozumieć, oglądając film – od 1:47): dlaczego jest tak, że 6 – na prawej dłoni 5, a na lewej 1 — jest niepoprawne? Poprawnie jest tak, że na prawej dłoni 1, a lewej 5. Jeśli jesteście praworęczni, Powinniście zamigać 3, 4, 5 i 6 – prawą dłonią: 1, lewą: 5. Nie robicie odwrotnie. A w przypadku leworęcznych, to liczycie na lewej dłoni, czyli 3, 4, 5 i 6 – lewą dłonią: 1, prawą: 5. Rozumiecie? Ja jestem praworęczna, mam dominującą prawą rękę i dlatego migam 6 tak. Jeśli jesteście leworęczni, zamigacie 6 w ten sposób.

„Ile?” w języku migowym

Jak zapytać „ile?” w języku migowym? Zobacz film od 3:08.

„Rzeczownik + liczebnik” czy „liczebnik + rzeczownik”?

Mam do was pytanie: jeśli chcecie komuś pokazać, ile macie sztuk czegoś, to co najpierw pokażecie? Liczbę czy rzeczy, to coś? Prawda, że w języku polskim mówimy najpierw liczbę, ale w polskim języku migowym jest odwrotnie. Pokażę przykłady: psy 4, bluzki 7, książki 2 (zobacz ten fragment w filmie, od 3:43, a przy okazji poznasz znaki migowe na „pies”, „bluzka” i „książka”). Wiecie, o co chodzi? Najpierw rzecz, następnie ile.

Są jednak wyjątki, że najpierw pokazujemy liczbę. W jakim przypadku to pokazujemy? Milimetr. Metr. Centymetr. Kilometr (to kolejne znaki migowe do poznania, w filmie od 4:15). Właśnie w jednostkach długości, pokazujemy najpierw liczby. Pokażę jak. 2 milimetry, 4 metry, 8 centymetrów, 1 kilometr. Teraz jest zrozumiałe? W wymiarach pokazujemy najpierw liczbę, a gdy mowa o sztukach, to najpierw rzecz, potem ile.

Matematyka w języku migowym

Zadam wam zadanie matematyczne. Wcześniej jednak muszę pokazać kilka znaków migowych związanych z matematyką. Matematyka. Dodawanie. Odejmowanie. Równa się (zobaczysz te znaki w filmie, od 5:13).

Dam teraz zadanie. Czy potrafiłbyś je zamigać i udzielić odpowiedzi?
2 + 4 = ile?
5 + 3 = ile?
8 – 1 = ile?
10 – 7 = ile?

Liczby w PJM, od 10 do 20 — różne sposoby migania

Zobacz w filmie, od 6:12, aby poznać znaki na liczby od 10 do 20. Informacja: Liczby 11, 12, 13, 14, 15 można zamigać na otwartej, płaskiej dłoni, albo na pięści. Jeśli chodzi o liczby od 16 do 19, to lewa dłoń pozostaje zawsze otwarta. Nie ma innej możliwości.

Ćwiczenia matematyczne

Zadam wam kolejne zadanie matematyczne, ale troszkę inaczej niż wcześniej. Będzie mnożenie i dzielenie (w filmie od 7:26). Spróbuj sam zamigać, a następnie porównaj z miganiem w filmie:
2 × 7 =
9 × 0 =
15 ÷ 3 =
12 ÷ 6 =

Liczby w polskim języku migowym od 21 do 30

Włącz film od 8:15, aby poznać te znaki. Zobaczysz tu również przykłady migania liczb z innych filmów z kanału Świat Głuchych.

Ćwiczenie z migania liczb

Teraz zamigam dialog z liczbą. Obserwujcie uważnie, bo potem wam zadam pytanie. Spróbujcie złapać liczbę i odpowiecie na moje pytanie. Migając dialog, będę odgrywała rolę dwóch osób, czyli jednej po prawej a drugiej po lewej stronie (zobacz tę scenę w filmie, tj. od 11:11):
— Jesteś głodny?
— Tak, jestem bardzo głodny.
— Dobrze, zrobię ci obiad. Ile pierogów chcesz zjeść?
— Hm, … pierogów wystarczy.
Pytanie do was: czy oglądając film w języku migowym, zrozumieliście, o jaką liczbę chodziło? Jeżeli chcecie sprawdzić, włączcie napisy w YouTube.

Jak migać liczby jedną ręką?

Teraz pokażę wam, jak migać, gdy jedna ręka jest zajęta, np. coś trzymamy albo rozmawiamy przez kamerę z telefonem w jednym ręku (jest to fragment od 13:03). Popatrzcie na dwie różne liczby – 22 i 27. Jak byście zamigali? A jeśli jedna ręka jest zajęta, to jak je pokazać? Tak jak pokazałam wcześniej, różnica polega na odpowiednim odwróceniu dłoni (aby zrozumieć ten fragment, musisz obejrzeć film). Dzięki temu można odróżnić, czy pokazujesz 22 czy 27, 24 czy 29 itd. Ułatwia to komunikowanie się, o jaką liczbę chodzi. To taka wskazówka dla was, żebyście mogli się łatwiej dogadać.

Zachęcam i zapraszam chętnych do wstawienia vloga w komentarzu (pod postem z tym filmem na Facebooku) ze znakami migowymi. Jeżeli masz pytania, możesz też napisać nam je w komentarzu pod tym filmem na YouTube. Nie bójcie się, nie będziemy gryźć. Dołączcie do zabawy, zapraszam!

A jeżeli spodobał Ci się język migowy, zapraszamy Cię do Centrum Rozwoju Głuchych, gdzie możesz zapisać się na kurs polskiego języka migowego (PJM).

Do zobaczenia!

Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030

Skip to content