Rodzina i zdrowie

Pierwsza pomoc z Hubertem Głagowskim #2 Praktyka

Zapraszamy na drugą część nauki z pierwszej pomocy — niesłyszący ratownik medyczny, Hubert Głagowski, pokaże nam w praktyce, jak uratować komuś życie.

Cześć, nazywam się Hubert Głagowski, to mój znak. Jestem ratownikiem medycznym od 7 lat, a ratownikiem wodnym od 12 lat. W sumie — jedna wielka pasja.

Bezpiecznie podejście do poszkodowanego

Jak bezpiecznie podejść do poszkodowanego. Mamy człowieka, tutaj są nogi. W jaki sposób bezpiecznie do niego podejść? Jak rozpocząć pomoc? Na początek sprawdzamy otoczenie – czy wszystko jest w porządku, nie ma zagrożenia, napastnika, poszkodowany nie jest zagrożony, nie ma bezpośredniego ognia, itp. Najważniejsze jest nasze bezpieczeństwo, na drugim miejscu pomoc poszkodowanemu. Punkt drugi – zawsze podchodź do poszkodowanego od strony nóg. Nie od strony głowy. Dbamy o to, żeby poszkodowany nie odchylał głowy. Może w przypadku omdlenia doznał uszkodzenia kręgosłupa lub spadł z wysokości. W każdym przypadku bezpieczniej będzie, jeżeli podejdziemy od strony nóg. Po trzecie, jak sprawdzamy przytomność? Zdecydowanym ruchem, nie może to być delikatne muskanie. Normalnie, zdecydowanie sprawdzamy odruch. Jeżeli nie ma żadnej reakcji przechodzimy do RKO.

plansza - bezpieczne podejście do poszkodowanego. Pierwsza pomoc w języku migowym.
Bezpieczne podejście do poszkodowanego

Udrażnianie górnych dróg oddechowych

Udrażnianie górnych dróg oddechowych. Jeżeli doszło do zadławienia całkowitego lub częściowego, to przy normalnym ułożeniu głowy stan poszkodowanego może się pogorszyć. Jeśli odchylimy głowę, zwiększamy drożność dróg oddechowych. Jak możemy to zrobić? Spokojnie kładziemy dłoń na czole. Naciskamy żuchwę. W tym momencie zwiększamy drożność. Możemy sprawdzić oddech.

plansza - Udrażnianie górnych dróg oddechowych. Pierwsza pomoc w języku migowym
Udrażnianie górnych dróg oddechowych

Czy poszkodowany oddycha?

Jak sprawdzić czy poszkodowany oddycha? Są trzy główne sposoby. Widzę, słyszę i czuję. Zaczynamy. W tej pozycji widzimy klatkę piersiową, słyszymy oddech i czujemy na policzku wydychane powietrze. W tej pozycji to nieefektywne. Przez ile sekund sprawdzamy oddech? 10 sekund, zapamiętajmy 10 SEKUND. Każda sekunda w tej sytuacji jest na wagę złota, a tu mamy 10, to bardzo ważne. Sprawdzamy czy jest, czy nie ma ruchu. Na policzku wyczuwamy, czy jest, czy nie ma wydechu. Słuchamy czy poszkodowany oddycha. W przypadku osób niesłyszących wystarczą dwie metody obserwacji. Ruch klatki piersiowej, czyli wzrok oraz czucie wydychanego powietrza na policzku.

plansza - Czy poszkodowany oddycha? Pierwsza pomoc w języku migowym
Czy poszkodowany oddycha?

Podstawowe zabiegi resuscytacyjne u osób dorosłych

Podstawowa RKO u osób dorosłych. Jak wygląda pomoc? Widzimy leżącego, nieprzytomnego poszkodowanego. Na początek sprawdzamy reakcję dotykiem. Jeżeli osoba nie reaguje, prosimy postronną osobę o pomoc. Prosimy, żeby pozostała z nami, przygotowała telefon. Jeśli nie ma telefonu, trudno, możemy użyczyć swojego. Różne są sposoby komunikacji i w różny sposób możemy poprosić o pomoc. Sprawdzamy oddech. Co w przypadku kiedy poszkodowany nie oddycha? Przechodzimy do RKO – masażu serca. Zanim zaczniemy masaż, a mamy pewność, że osoba nie oddycha, prosimy osobę, która z nami została o wezwanie karetki pogotowia.

Następny krok. Szukamy mostka i jego dolnej części. Wymierzamy mniej więcej połowę długości między obojczykiem, a dolną częścią mostka i w tym miejscu będziemy uciskać. Masujemy tę częścią dłoni. Nie całą dłonią, nie w taki sposób. Tylko dolną częścią dłoni. Składamy dłonie w taki sposób. Całe nasze ciało powinno być ustawione na wysokości środka mostka. Ręce muszą być prosto. Nie wolno ze zgiętymi rękoma. Zatem, ręce proste w łokciu. Wykonaliśmy 30 uciśnięć, przechodzimy do wdechu. Zaciskamy palce na nosie. Wykonujemy dwa wdechy. Puszczamy nos, czekamy aż klatka piersiowa opadnie i wykonujemy drugi wdech. Powracamy do 30 uciśnięć. Kiedy poszkodowany odzyskał możliwość samodzielnego oddychania, ale wciąż jest nieprzytomny, układamy go w pozycji bezpiecznej. Również prosimy o pomoc osoby postronne.

Z jaką częstotliwością powinniśmy uciskać serce? Około 100-120 ucisków na minutę. Czyli musimy to wykonywać bardzo szybko! Uciskamy na głębokość około 5-6 cm. Nie róbmy masażu zbyt delikatnie w obawie, że złamiemy poszkodowanemu żebra. Ważne, że mamy uratować mu życie. To ważne, żeby nie uciskać za mocno. 5-6 cm, to tyle. Dzięki uciskowi powodujemy skurczanie i rozkurczanie mięśnia sercowego. Co z kolei powoduje obieg krwi, która dociera do mózgu.

plansza - podstawowe zabiegi resuscytacyjne u osób dorosłych. Pierwsza pomoc w języku migowym
Podstawowe zabiegi resuscytacyjne u osób dorosłych

Jak wygląda sztuczne oddychanie?

Jak wygląda sztuczne oddychanie? Zaciskamy nos. Jak intensywny powinien być wdech? 1 sekundowy. Nie może to być gwałtowny, szybki wdech, albo wdech liczony w sekundach, ale bardzo słaby. Tylko konkretny, sekundowy wdech. Tak wygląda sztuczne oddychanie.

plansza - Sztuczne oddychanie. Pierwsza pomoc w języku migowym
Sztuczne oddychanie

Podstawowe zabiegi resuscytacyjne u dzieci

Podstawowe RKO u dzieci. Mamy małego poszkodowanego. Dorośli są zazwyczaj więksi. Kolejność działania jest taka sama. Najpierw sprawdzamy reakcje poruszając dzieckiem. Sprawdzamy, czy zareaguje na łaskotki. Jeśli nie reaguje, tak samo jak wcześniej, prosimy osobę postronną o pomoc. Zakładamy, że się zgadza.

Następnie sprawdzamy, czy oddycha. Również są trzy metody obserwacji. Sprawdzamy przez 10 sekund. Jeżeli nie oddycha, wykonujemy 5 wdechów ratunkowych. W przypadku dzieci wdech wykonujemy do ust i do nosa. U osób dorosłych zaciskaliśmy nos. Jednak  u dzieci wdychamy powietrze do nosa i ust. Wykonaliśmy 5 wdechów, czas na wezwanie pogotowia. Przechodzimy do 15 uciśnięć klatki piersiowej.

Jak to wykonać u tak małego człowieka? Tak samo jak wcześniej znajdujemy miejsce pośrodku mostka. Ale już nie uciskamy dolną częścią dłoni. Dwoma palcami. Po wykonaniu 15 uciśnięć, przechodzimy do 2 wdechów. Po wykonaniu wdechów, wracamy do 15 uciśnięć i to wykonujemy cyklicznie. Aż uzyskamy pożądany efekt. Jeżeli poszkodowane dziecko wciąż jest nieprzytomne, ale odzyskało możliwość oddychania, możemy je ułożyć w pozycji bezpiecznej. Jak to robimy? Główki nie przytulamy do siebie, tylko odchylamy.

podstawowe zabiegi resuscytacyjne u dzieci. Pierwsza pomoc w języku migowym
Podstawowe zabiegi resuscytacyjne u dzieci

Zadławienie u dziecka

W przypadku zadławienia u dziecka, w jaki sposób powinniśmy udzielić pomocy? Sprawdzamy, czy oddycha. Jeśli nie oddycha, wykonujemy 5 oddechów ratunkowych. Wykonujemy, podobnie jak wcześniej, w przypadku sztucznego oddychania. Jeśli dziecko jest przytomne, oddycha, ale się dławi, staje się czerwone, sine na twarzy, wykonujemy 5 uderzeń. W jaki sposób? Szukamy miejsca między łopatkami i uderzamy 5 razy. Sprawdzamy czy wykrztusiło ciało obce. Jeśli nie, obracamy dziecko. 5 razy uciskamy pod mostek. Jeśli dziecko jest średniego wzrostu, wysokie, to wykonujemy pierwszą pomoc jak u osoby dorosłej. Jeśli jest małe – na ręku. Wszystko zależy od wzrostu człowieka.

plansza, zadławienia u dzieci. Pierwsza pomoc w języku migowym
Zadławienia u dzieci

Ułożenie poszkodowanego w pozycji bocznej ustalonej

Pozycja bezpieczna. Tak wygląda poszkodowany. Jak wygląda pozycja? Jeżeli mamy osobę nieprzytomną, ale oddychającą, to układamy ją w pozycji bezpiecznej. Jaka jest kolejność działania? Rękę układamy w odchyleniu 90 stopni. Następnie trzymamy za kolano, tak żeby noga sama nam nie opadała. Wygodniej jest trzymać nogę. Krok trzeci. Rękę, za którą ciągnęliśmy układamy pod głową i odchylamy głowę do tyłu, żeby udrożnić oddychanie. I na końcu, układamy nogi dla lepszej stabilizacji. Jeśli nogi będą złączone, to poszkodowany może się obrócić na plecy lub na brzuch. Do momentu przyjazdu pogotowia pozostawiamy tę osobę, kontrolując oddech. Opiekujemy się tą osobą, możemy nakryć ją kocem lub ubraniem.

plansza - Ułożenie poszkodowanego w pozycji bocznej ustalonej. Pierwsza pomoc w języku migowym
Ułożenie poszkodowanego w pozycji bocznej ustalonej

Jak postępować przy zadławieniu?

Pokażę teraz jak reagować w przypadku zadławienia. Przykładowo, kolega zadławił się czipsami, gumą do żucia, jedzeniem czy inną rzeczą w restauracji. Nie może oddychać, próbuje nabrać powietrza. Nastąpiło częściowe lub całkowite zablokowanie dróg oddechowych. Jak w tym przypadku wygląda pierwsza pomoc? Mamy osobę zadławioną, widzimy nienaturalne zachowanie, trzyma się za gardło. Pokażmy to. Orientujemy się po zachowaniu, że nie może oddychać. Znajdujemy miejsce między łopatkami, uderzamy 5 razy. Sprawdzamy sytuację. Jeśli ciało obce dalej tkwi w przełyku, robimy w następujący sposób. Znajdujemy dolną część mostka i 5 razy uciskamy. Ciało obce zostało wydalone.

Jeśli sytuacja jest opanowana, to sprawdzamy reakcje, kontrolujemy ogólny stan zdrowia. Tak wygląda pomoc w przypadku zadławienia. Jeżeli nie ma efektu, ciało obce nadal tkwi w przełyku, a poszkodowany traci przytomność, wykonujemy RKO. Sprawdzamy czy oddycha, czy nie oddycha i wykonujemy RKO. W przypadku osoby dorosłej jest to 30/2, czyli 30 uciśnięć i 2 wdechy, powtarzane do przyjazdu karetki pogotowia.

plansza - Jak postępować przy zadławieniu? Pierwsza pomoc w języku migowym
Jak postępować przy zadławieniu?
Zobacz pierwszą część pierwszej pomocy: Pierwsza pomoc w języku migowym #1 Teoria