Rodzina i zdrowie

Pierwsza pomoc w języku migowym #1 Teoria

Hubert Głagowski - od 7 lat ratownik medyczny, a od 12 lat ratownik wodny. Niesłyszący.

Cześć, nazywam się Hubert Głagowski, to mój znak. Jestem ratownikiem medycznym od 7 lat, a ratownikiem wodnym od 12 lat. W sumie – jedna wielka pasja.

Co to jest pierwsza pomoc? 

Witam serdecznie, nazywam się Hubert Głagowski to jest mój znak. Będę dzisiaj mówił o pierwszej pomocy. Czym jest pierwsza pomoc? W sytuacji omdlenia, w wypadku samochodowym, tonięcia, oparzenia, itp. jest to natychmiastowa możliwa pomoc mająca na celu uratowanie poszkodowanego i powiadomienie straży pożarnej lub innych służb, które przyjadą i zaopiekują się poszkodowaną osobą.

plansza - pierwsza pomoc - definicja. Pierwsza pomoc w języku migowym
Pierwsza pomoc — definicja

Nie udzielenie pomocy

Jeśli nie udzielimy pomocy, możemy zostać poddani karze z paragrafu kodeksu karnego, który brzmi: “Kto człowiekowi znajdującemu się w położeniu grożącym bezpośrednim niebezpieczeństwem utraty życia (…) nie udziela pomocy (…) podlega karze pozbawienia wolności do lat 3” (art. 162 KK, par. 1). Warto zatem pomóc osobie poszkodowanej, a nie lekceważyć sytuację, czy nagrać filmik i odejść. Myślimy często, że nie wiemy jak udzielić pomocy. Zawsze warto, choćby na podstawie własnego doświadczenia.

plansza - nie udzielenie pierwszej pomocy w niebezpieczeństwie. Pierwsza pomoc w języku migowym
Nie udzielenie pierwszej pomocy w niebezpieczeństwie

Kiedy wezwać pogotowie?

W jakich sytuacjach powinniśmy wezwać pogotowie? Zawsze, kiedy jest zagrożenie życie. Na przykład: utrata przytomności, zaburzenia świadomości (może to być agresja, nadpobudliwość), nie mamy kontaktu z daną osobą, może jest pod wpływem narkotyków lub nadużyła alkoholu. Mogą to być różne sytuacje, w których nie mamy normalnego kontaktu z poszkodowaną osobą lub może być to przedawkowanie leków – objawy: osoba cicha, zamknięta.

Następnie wypadki komunikacyjne: z udziałem autobusu, samochodów, motocykli, itp. Kolejne: drgawki / padaczka, nagły, ostry ból klatki piersiowej – może być to zawał, którego nie widać. Serce przestaje pompować krew prawidłowo. Następnie duszności: duszności z powodu uczulenia lub braku dostępu do powietrza, itp. Następny to ostry ból brzucha. Obfite wymioty, również z krwią, które mogą doprowadzić do odwodnienia. Utrata krwi po porodzie, z powodu gwałtu, upławów albo wymiotów z krwią.

Kolejna rzecz to nagły poród. Musimy w takiej sytuacji otoczyć kobietę opieką, wezwać pomoc. Następna rzecz to uczulenia – mogą być związane z zażyciem leków, czasem nadużyciem. Ukąszenia. Ukąszenie węża, może być to wąż jadowity. Może być to ukąszenie osy i nadmierna opuchlizna. W tej sytuacji również trzeba powiadomić służby.

Kolejne to zatrucie lekarstwami, chemią albo zatrucie gazem, na przykład czadem w mieszkaniu lub w domu.  Zażycie dużej ilości leków może wiązać się z próbą samobójczą lub po prostu z przedawkowaniem w wyniku pomyłki – przypadkowym zażyciem przeterminowanych leków lub pomyłka dotycząca rodzaju zażytego lekarstwa. Chemia. Może być to na przykład chemia, którą chowamy w łazience, której zazwyczaj używamy i dziecko może ją wziąć. Na przykład środek do czyszczenia rur. Bardzo silny, bardzo niebezpieczny chemicznie. Może poparzyć układ pokarmowy.

Następnie – oparzenia, udary słoneczne lub poszkodowany w wyniku pożaru dozna  pierwszego, drugiego, trzeciego stopnia poparzenia w zależności od kwalifikacji. Udar cieplny związany z bezpośrednim wystawieniem ciała na promienie słoneczne.

ratownik medyczny, Hubert Głagowski, niesłyszący
Hubert Głagowski, Ratownik Medyczny

Dalej: porażenie prądem możliwe podczas pracy, drobnego remontu; podtopienia na jeziorze, w morzu lub rzece; agresja, spowodowana np. chorobą psychiczną, brak normalnego kontaktu z taką osobą. Próba samobójcza. Możemy zauważyć osobę stojącą na budynku planującą skok lub w innych miejscach np. na moście. Upadek z wysokości. Sytuacja może się wydarzyć na budowie, albo może to być dziura w ulicy. Krwotok, czasem bardzo obfity, złamanie, złamanie otwarte, złamanie połączone z obfitym krwawieniem. W tej sytuacji również wzywamy pomoc.

plansza - kiedy wezwać pogotowie. Pierwsza pomoc w języku migowym
Kiedy wezwać pogotowie

„Łańcuch przeżycia”

„Łańcuch przeżycia” składa się z czterech elementów. Po pierwsze jest to wczesne rozpoznanie sytuacji i wtedy wzywamy pogotowie. Drugi element to jak najwcześniejsze rozpoczęcie RKO. Oznacza to masaż serca i sztuczne oddychanie. Trzeci etap to wczesne użycie defibrylatora. Możemy znaleźć się w skupisku ludzi i w tej sytuacji poprosić kogoś o przyniesienie i uruchomienie AED (Automated External Defibrillator, czyli w języku polskim Automatyczny Zewnętrzny Defibrylator). Czwarty etap jest to już interwencja pogotowia, które zabiera pacjenta do szpitala. „Łańcuch przeżycia to według definicji wykonanie sekwencji kroków. Nie jest możliwa zmiana kolejności wykonywanych działań. Musimy trzymać się takiej kolejności, bo każdy krok wpływa na przeżycie!

plansza - łańcuch przeżycia. Pierwsza pomoc w języku migowym
Łańcuch przeżycia

Resuscytacja krążeniowo-oddechowa — RKO

RKO, co to takiego? Resuscytacja krążeniowo-oddechowa, jest to zespół czynności stosowanych u poszkodowanego, u którego wystąpiło podejrzenie nagłego zatrzymania krążenia czyli ustanie czynności serca z utratą świadomości i bezdechem. Celem jest przywrócenie pracy serca i usprawnienie przepływu krwi do mózgu, tak aby wróciły funkcje życiowe.

plansza - RKO - resuscytacja krążeniowo-oddechowa. Pierwsza pomoc w języku migowym
RKO — Resuscytacja krążeniowo-oddechowa

Bezpieczne podejście do poszkodowanego

Bezpieczne podejście do poszkodowanego. Widzimy osobę, która leży. Jak powinniśmy do niej podejść? Po pierwsze powinniśmy sprawdzić otoczenie czy nie ma na przykład drzewa, które mogłoby się zawalić, czy jest napastnik, czy może inne agresywne osoby. Musimy skontrolować sytuację. Jeżeli wszystko jest w porządku, wtedy możemy podejść do poszkodowanego. Jak podchodzimy do osoby poszkodowanej? Zawsze od strony nóg, nie od strony głowy. Nie mamy pewności czy nie ma, na przykład, urazu głowy. W tej sytuacji jeżeli podejdziemy do tej osoby od strony głowy, a osoba jest przytomna, będzie chciała nas zobaczyć co może być niebezpieczne. Podchodząc od strony nóg zmniejszamy ryzyko niepotrzebnego ruchu głową. Punkt trzeci, delikatne potrząśnięcie poszkodowanym i pytanie: „Co się stało?”.

plansza - bezpieczne podejście do poszkodowanego. Pierwsza pomoc w języku migowym.
Bezpieczne podejście do poszkodowanego

Podstawowe zabiegi resuscytacyjne u osób dorosłych

Podstawowe zabiegi RKO u osób dorosłych. Zauważyliśmy osobę poszkodowaną,  podchodzimy do niej, sprawdzamy reakcje. Jeżeli nie reaguje, przechodzimy do następnego punktu. Prosimy osobę postronną o pomoc. Jeżeli nie ma takiej osoby, musimy sobie poradzić sami i działać. Odchylamy delikatnie głowę do tyłu i sprawdzamy oddech. Jeżeli nie ma prawidłowego oddechu, nastąpiło zatrzymanie oddechu, to prosimy kogoś, żeby powiadomił pogotowie.

Przechodzimy do 30 uciśnięć i 2 wdechów i tak cały czas. Jeśli robimy 28 lub 29 uciśnięć albo 30, 31 – nie zaszkodzi. W następnej serii mamy 29, to nie jest problem. Jeśli wykonamy 25 uciśnięć i nie możemy się doliczyć, to nie wracajmy do uciśnięć, tylko wykonajmy wdech. Ważne żeby zachować regułę: uciśnięcie – wdech. Omówiliśmy jak pomóc osobie nieprzytomnej. Teraz druga grupa, to osoby nieprzytomne, ale oddychające. W takim przypadku musimy zastosować pozycję bezpieczną, czyli musimy odpowiednio taką osobę ułożyć (później pokażemy jak to zrobić) i powiadomić służby, żeby zabrały tę osobę do szpitala.

plansza - podstawowe zabiegi resuscytacyjne u osób dorosłych. Pierwsza pomoc w języku migowym
Podstawowe zabiegi resuscytacyjne u osób dorosłych

Kiedy przerwać resuscytację?

Kiedy możemy przerwać resuscytację? Powody są trzy: kiedy widzimy nadjeżdżającą pomoc, której przekazujemy osobę poszkodowaną. Resztę zrobią już służby. Po drugie osoba poszkodowana się obudziła, to znaczy że żyje, porusza się, otworzyła oczy, prawidłowo oddycha, jest przytomna. Powrót funkcji myślenia logicznego, zaczyna rozmawiać. Możemy również przerwać, kiedy jesteśmy wyczerpani fizycznie z powodu wykonywania RKO. Trzeci powód, gdy wykonujemy RKO, a ktoś w otoczeniu jest agresywny, ma nóż. Inny powód, kiedy widzimy nadjeżdżający samochód, sytuacja staje się niebezpieczna, możemy przerwać masaż. Jesteśmy zmuszeni odejść od osoby poszkodowanej. To są trzy najważniejsze powody, dla których można przerwać RKO.

plansza - nie przerywaj resuscytacji. Pierwsza pomoc w języku migowym
Nie przerywaj resuscytacji do momentu, gdy...

Pozycja bezpieczna dla kobiet w ciąży

Pozycja bezpieczna dla kobiet w ciąży. Bardzo ważne zagadnienie. Jeżeli wykonaliśmy już wszystkie wcześniejsze, konieczne czynności, przechodzimy do ułożenia w pozycji bezpiecznej. Będzie to zawsze lewy bok. Dlaczego? Ponieważ po prawej stronie możemy wywierać nacisk na duże naczynie krwionośne, może nastąpić ucisk pępowiny. Kładąc kobietę na prawym boku zwiększamy ryzyko utraty życia kobiety i dziecka. Wobec tego  kładziemy na lewym boku, możemy wykorzystać koc lub odzież, żeby zabezpieczyć kobietę przed przewracaniem na plecy lub na prawą stronę ciała.

Przeciwwskazania. Kiedy nie wolno stosować pozycji bocznej? Jakie to mogą być sytuacje? Osoba poszkodowana może mieć uraz kręgosłupa części szyjnej lub kolejnych części. Może mieć uraz głowy, złamanie nogi, miednicy. W stanie wyższej konieczności, w przypadku osób z urazami, którym grozi niebezpieczeństwo zalania dróg oddechowych wodą, czy treścią pokarmową obowiązkowo układamy osobę w pozycji bezpiecznej.

plansza - pozycja bezpieczna dla kobiety w widocznej ciąży. Pierwsza pomoc w języku migowym
Pozycja bezpieczna dla kobiety w widocznej ciąży

Podstawowe zabiegi resuscytacyjne u dzieci

Podstawowe zabiegi RKO u dzieci. Podobnie jak wcześniej w przypadku dorosłych z niewielkimi różnicami. Jeśli dziecko nie reaguje prosimy osobę postronną, żeby nam pomogła. Sprawdzamy oddech przez 10 sekund. Jeżeli oddech jest nieprawidłowy, to robimy 5 oddechów ratunkowych, następnie wzywamy pogotowie pod numerem 112 lub 999. Prosimy o przyjazd. Kolejno wykonujemy 15 uciśnięć (w zależności od tego czy dziecko jest duże czy małe). Wykonujemy 15 uciśnięć mostka i następnie dwa wdechy i później wracamy do 15 uciśnięć i dwóch wdechów, 15 uciśnięć. Jeżeli dziecko prawidłowo oddycha, jest przytomne możemy je ułożyć w pozycji bezpiecznej i powiadomić pogotowie.

podstawowe zabiegi resuscytacyjne u dzieci. Pierwsza pomoc w języku migowym
Podstawowe zabiegi resuscytacyjne u dzieci

Zadławienia u osób dorosłych

Kolejny temat to zadławienia u osób dorosłych. Zadławienie oznacza zamknięcie drogi oddechowej, całkowite albo częściowe, zależy od sytuacji. Na przykład w czasie spożywania posiłków ciało obce może utknąć w przełyku i częściowo zablokować dopływ powietrza. W przypadku całkowitego zamknięcia dróg oddechowych, osoba zaczyna się czerwienić, nie może oddychać i wtedy jest potrzebna pomoc. W jaki sposób to zrobić? Jeżeli wystąpi zadławienie i obserwujemy taką osobę, ale nie udzielamy jej pomocy, możemy doprowadzić do omdlenia, nawet zatrzymania pracy serca i zatrzymania oddechu. W takiej sytuacji musimy zastosować RKO (30 powtórzeń ucisku serca i 2 wdechy).

plansza - zadławienie u osób dorosłych. Pierwsza pomoc w języku migowym.
Zadławienie u osób dorosłych

Zadławienia u dzieci

W jaki sposób wykonujemy pierwszą pomoc w przypadku zadławienia u dzieci? Oceniamy stan. Prosimy, żeby dziecko wykaszlało ciało obce. Jeśli to nie przynosi efektu, to mówimy o poszkodowanym z kaszlem nieefektywnym. Dziecko może być nieprzytomne. Wykonujemy 5 oddechów ratunkowych. Jeżeli przyniesie to efekt, przechodzimy do RKO. W przypadku dziecka przytomnego wykonujemy 5 uderzeń w okolicę międzyłopatkową. Jeśli nie przynosi to efektu, wykonujemy 5 uciśnięć nadbrzusza (w okolicy końca mostka).

Uciśnięcia wykonujemy aż do momentu wykrztuszenia ciała obcego. Jeśli kaszel był efektywny i mamy częściowo drożne drogi oddechowe, to zachęcamy do kaszlu. Prosimy aby dziecko do nas mówiło, kaszlało, aż całkowicie pozbędzie się ciała obcego z dróg oddechowych. Jeśli nie przyniesie to skutku, to traktujemy dziecko jako przytomne lub nieprzytomne z kaszlem nieefektywnym. W zależności od oceny sytuacji.

plansza, zadławienia u dzieci. Pierwsza pomoc w języku migowym
Zadławienia u dzieci

Zadławienia u kobiet w ciąży

Zadławienia u kobiet w ciąży. Może zdarzyć się sytuacja zadławienia w restauracji, czy w domu. Jeżeli będziemy świadkami takiego wypadku, to pomoc wygląda nieco inaczej niż u osób dorosłych. Dlaczego? Wykonujemy wtedy uciśnięcia klatki piersiowej, a nie nadbrzusza (aby nie uszkodzić dziecka).

plansza - zadławienia u kobiet w ciąży. Pierwsza pomoc w języku migowym
Zadławienia u kobiet w ciąży

Omdlenie

Omdlenie. To krótkotrwała utrata przytomności spowodowana niedotlenieniem, czyli brakuje dopływu powietrza do mózgu. Jak możemy pomóc? Oceniamy sytuację. Jeśli jest w porządku, następnym krokiem jest sprawdzenie dopływu powietrza. Prosimy ludzi żeby odsunęli się od osoby poszkodowanej, możemy otworzyć okno, aby dać dostęp do świeżego powietrza. To jest dobre dla mózgu.

Jeżeli sytuacja jest opanowana, kładziemy osobę na plecach płasko. Nogi możemy podnieść lekko do góry, aby ułatwić krążenie krwi od nóg do mózgu. Ręce kładziemy swobodnie lub też unosimy lekko do góry. Jeśli mamy do czynienia z kobietą w ciąży, jak możemy postąpić? Bardzo podobnie, tylko kładziemy kobietę (pamiętajmy zawsze) na lewym boku. Nigdy na prawym ze względu na tętnice. 

plansza - omdlenie. Pierwsza pomoc w języku migowym
Omdlenie

Nie bój się pomagać!

Nie bójmy się pomagać. Mamy obawy, czy umiemy wykonać pierwszą pomoc. Czasem nie chcemy zrobić większej krzywdy poszkodowanemu. Na przykład wykonując RKO możemy złamać żebro. Nie przejmujmy się tym! Dalej wykonujemy masaż serca, nie bójmy się kar, paragrafów, sprawy sądowej, czy odszkodowania. Najważniejsze jest to że walczymy o uratowanie życia! Jeśli poszkodowany nie oddycha, to nie możemy już pogorszyć jego sytuacji. Możemy tylko pomóc.

plansza. Nie bój się pomagać. Pierwsza pomoc w języku migowym
Nie bój się pomagać!!!

Dziękuję za uwagę. Mam nadzieję, że podobał Wam się mój materiał o pierwszej pomocy.

Cześć!

Hubimed+. Pierwsza pomoc w języku migowym
Hubimed+. Ratownik medyczny Hubert Głagowski