Sport

Pieniądze w sporcie. Piłka nożna — europejskie puchary

Wiemy, że w piłce nożnej są OLBRZYMIE pieniądze. Ale ile dokładnie mogą zarobić kluby piłkarskie za udział europejskich rozgrywkach?

Cześć. Dziś opowiem Wam o pieniądzach w piłce nożnej. Cześć 1: Finanse w europejskich pucharach

  1. Ile kluby mogą zarobić w Lidze Mistrzów, Lidze Europy, Lidze Konferencji?
  2. Ile zarobi klub, który zdobędzie puchar którejś z europejskich rozgrywki?
  3. Ile klub dostanie za zwycięstwo, remis czy porażkę w Lidze Mistrzów, Lidze Europy czy Lidze Konferencji?

Liga Mistrzów

Kluby które biorą udział w Lidze Mistrzów, otrzymają od europejskiej federacji UEFA ogromne pieniądze łącznie około 2 miliardy EURO. Za sam awans do fazy grupowej LM każdy z 32 klubów otrzyma do podziału 488 mln euro — po 15,25 mln euro dla klubu. Za każde zwycięstwo w fazie grupowej LM otrzyma po 2,9 mln euro, a za każdy remis w grupie – 930 tys. euro. Za sam awans do 1/8 finału – 9,6 mln euro, a dla ćwierćfinalistów 10,6 mln, a dla drużyny za awans do półfinału dostaną po 12,5 mln euro. Za zwycięstwo w finale Lidze Mistrzów otrzyma aż 20 mln euro, a przegrany 15,5 mln.

Liga Europy

Następnie Liga Europy sezon 2021/2022 Nagrody finansowe w Lidze Europy są mniejsze niż w Lidze Mistrzów. Za awans do fazy grupowej LE kluby otrzymają po 3,63 mln euro. Za każde zwycięstwo w fazie grupowej zgarnie 630 tysięcy euro, a za remis w grupie 210 tysięcy euro. Za zwycięstwo w grupie otrzyma po 1,1 mln euro a za zajęcie 2 miejsce w grupie dostaje 550 tys. euro. Za sam awans do 1/8 finału: 1,2 mln euro, a dla ćwierćfinalistów 1,8 mln euro, a za awans do półfinału wzbogaci o 2,8 mln euro. Za sam awans do finału – 4,6 mln euro. Zwycięzca finału Ligi Europy dostanie 4 mln euro.

Liga Konferencji

Następnie Liga Konferencji sezon 2021/2022 Nagrody finansowe podobne jak w Lidze Europy ale niewiele mniejsze. Za sam awans do fazy grupowej każdy klub otrzyma po 2,9 mln euro. Za każde zwycięstwo w grupie zgarnie 500 tysięcy euro, a za remis w grupie 166 tysięcy euro. Za 1 miejsce w grupie zarobi 650 tys. euro, a za 2 miejsce w grupie 325 tysięcy euro. Za awans do 1/8 finału – 600 tysięcy euro, a za awans do 1/4 finału – 1 mln euro. A za awans do półfinału 2 mln euro, a za awans do finału Ligi Konferencji zgarnie 3 mln euro. Zwycięzca finału LK dostanie dodatkowo 2 mln euro.

Super Puchar

Czy to koniec nagród? Jeszcze nie. Za udział w Super Pucharze zwycięzcy LM i LE otrzymają po 3,5 mln euro, a za zwycięstwo w Super Pucharze dostanie 1 mln euro.

Legia Warszawa w europejskich pucharach w sezonie 2021/2021

Legia obecnie gra w fazie grupowej Ligi Europy wraz z Napoli (Włochy), Spartak Moskwa z Rosji oraz Leicester City (Anglia). Dzięki pokonaniu niedawnego rosyjskiego rywala Spartaka Moskwa w pierwszym meczu fazy grupowej zarobiła już 630 tysięcy euro czyli około 2,9 miliona złotych. To nie wszystko, dzięki pokonaniu czeskiego klubu Slavii Praha w decydującej rundzie eliminacji LE zarobili już ponad 5 milionów euro. Legia będzie miała okazję powiększyć swój budżet we wszystkich najbliższych pozostałych meczach fazy grupowej LE.

Do zobaczenia.

Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030

Skip to content