Edukacja

Pamiętnik głuchej studentki #7 Stypendia na studiach

Na jakie stypendia mogą liczyć studenci? O doświadczeniach z własnej uczelni opowiada Joanna Huczyńska, niesłysząca studentka pierwszego roku.

Witam Was serdecznie!

Chciałabym Wam opowiedzieć o stypendium, a w zasadzie o jego rodzajach.

Rodzaje stypendiów

Pierwsze – dla niepełnosprawnych. Na jego rozpatrzenie chwilę się czeka. Można je uzyskać składając wniosek mailowo lub w wersji papierowej.

Drugie – stypendium rektora. Można je otrzymać za wysokie wyniki w nauce, sporcie i różnych konkursach artystycznych w Polsce i za granica.

Trzecie – stypendium socjalne. Można o nie zabiegać jeżeli znajdujemy się trudnej sytuacji finansowej.

Czwarte – zapomoga. Można ją otrzymać, kiedy jako student znaleźliśmy się przejściowo w trudnej sytuacji życiowej.

Na drugi semestr zazwyczaj powinno się ubiegać o dofinansowanie. Powiedziano mi, że można to załatwić przez internet, wypełniłam wniosek i okazało się, że muszę wydrukować zaświadczenie, więc to zrobiłam. Kiedy uczelnia była jeszcze otwarta, zaniosłam zaświadczenie do sekretariatu. Tam powiedziano mi, że odeślą dokument skanem, niestety następnego dnia zamknięto uczelnię. Pech. Mam nadzieje, że już niedługo otrzymam dokument i będę mogła go wysłać do PFRON-u, z poziomu komputera.

Zajęcia z angielskiego z tłumaczem PJM

Pod wcześniejszym filmem zadaliście mi pytanie, jak wyglądają zajęcia z j. angielskiego. Chciałabym Wam opowiedzieć, lecz z powodu pandemii nie odbyły się. Na pierwszych zajęciach, było 12 osób. Było to dla mnie trochę niepewne, miałam obawy czy tłumacz da sobie radę. Od razu zapytałam, czy są jakieś indywidualne zajęcia. Powiedziano mi, że trzeba powiadomić o tym sekretariat. Po rozmowie, przydzielono mi indywidualnego wykładowcę, niestety następnego dnia zamknięto uczelnię ze względu na pandemie, więc póki co, nie odpowiem na to pytanie.

Wasze pytania

Studenci! Czy macie tak jak ja? Jeśli nie, to jak wygląda to u Was? Podzielcie się, komentując pod filmem na YouTube lub na Facebook.

Maturzyści, skorzystajcie z wolnego czasu. Pomyślcie czy macie jakieś wątpliwości związane z maturą, śmiało zadawajcie pytania pod filmem, chętnie na nie odpowiem.

Możecie też subskrybować i like’ować, żeby zobaczyć następny film.

Cześć!