Edukacja

Pamiętnik głuchej studentki #5 Ferie. Sesja. WF. IOS

Jak wyglądają ferie na studiach? Jak wygląda sesja? Czy zajęcia z WF są takie same jak w liceum. I co to jest IOS? Opowiada Joanna Huczyńska.

Cześć wszystkim!

Już po sesji! Teraz mam ferie zimowe. Myślałam, że ferie w gimnazjum, liceum i na studiach wyglądają tak samo. Byłam zdziwiona, gdy zorientowałam się, że wszędzie jest inaczej. Na przykład na moim uniwersytecie trwają dłużej niż dwa tygodnie, a mój kolega ma tylko tydzień wolnego. Mam długie ferie – fajnie.

Jak wyglądała moja sesja?

A teraz opowiem o mojej sesji. Na egzaminach obowiązuje strój oficjalny, jak na maturze lub rozmowie kwalifikacyjnej. Tak też się ubrałam. Okazało się, że nie wszyscy studenci o tym wiedzieli. Poza tym niektórzy na czas studiów mieszkają w bursie, wynajętych mieszkaniach lub akademikach i nie mają ubrań, które mogliby założyć na egzamin. Na następną sesję na pewno będą już wiedzieli jak się ubrać..

Byłam ciekawa jak wygląda sesja, ale bardzo się stresowałam egzaminami. Ponieważ wcześniej się do nich przygotowywałam, okazało się, że nie miałam problemu z ich napisaniem. Czekałam na wyniki. Gdy dowiedziałam się, że wszystko zdałam, poczułam ulgę. A co, gdybym nie zdała? Około tydzień później jest drugi termin – wtedy można poprawić. Jeżeli ponownie się nie uda, można poprawić w trzecim terminie, ale płatnym. Mi na szczęście się udało.

Przed sesją trzeba zaliczyć dany przedmiot. Jeżeli się nie uda, to można porozmawiać z wykładowcą i umówić się na spotkanie albo iść z innymi osobami, które nie zaliczyły przedmiotu. Nie ukrywam, że jednego nie zaliczyłam, bo był bardzo trudny. Przedmiot, z którego nie zdałam to socjologia. Rozczarowałam się, bo myślałam, że będzie łatwiej. Ale nie było problemu gdy poprosiłam o poprawkę. Kiedy już poszłam, Pani zapytała mnie co chcę wybrać- wszystkie zadania zamknięte, wszystkie otwarte czy po połowie. Pomyślałam, że lepiej po połowie, bo jak bym wybrała wszystkie zamknięte to czułabym się niepewnie z odpowiedziami. Powiedziałam więc, że chcę pół otwartych i pół zamkniętych zadań. Pani się zgodziła i przygotowała inny test. Na poprawce test nie może być taki sam jak za pierwszym razem. Zaczęłam więc się pilnie uczyć. Można też poprosić wykładowcę, żeby pokazał z jakiego materiału przygotować się do poprawki. Ja właśnie tak zrobiłam. Przygotowałam się, poszłam napisać poprawkę. Uffff, udało się. Zdobyłam więcej punktów i dostałam ocenę 4,5.

Jak wyglądają zajęcia WF-u?

Teraz opowiem Wam jak wygląda lekcja WF-u. Myślałam, że tak jak w liceum, ale okazało się zupełnie inaczej. Mi to pasuje, bo WF w liceum jest na konkretną godzinę wg planu lekcji, a na studiach swobodnie, kiedy chcesz. Na przykład jeśli ktoś ma dzieci, problemy rodzinne albo pracuje, to ciężko jest mu dostosować się do czasu zajęć, dlatego każdy sam może zdecydować kiedy pójdzie na WF. Jest jeden warunek. W całym półroczu musisz odbyć określoną ilość godzin i „wejść”. Na moich studiach było obowiązkowych 10 wejść. Mi się udało i zaliczyłam. Jak wyglądają takie wejścia? Przy głównym wejściu siedzi pan, u którego trzeba wpisać swoją obecność imieniem i nazwiskiem. Ja zawsze wchodzę w sportowym stroju, a nauczyciel obserwuje jak ćwiczę.

Jak wygląda taki WF? W mojej szkole są 3 opcje: 1. fitness, 2. squash – co to jest? Gra się jak w tenisa ziemnego, ale odbija się piłką o ścianę. Może grać 1, 2 lub 3 osoby. To ćwiczenie jest dobre na mięśnie, ale następnego dnia masz ostre zakwasy. No i 3 opcja, to siłownia. Mój plan zajęć jest od poniedziałku do piątku. W piątek są najkrócej, a w sobotę i niedzielę akurat u mnie na studiach jest wolne. A jak to wygląda na innych uczelniach, tego nie wiem. U mnie tylko do piątku. Jest to dla mnie wygodne, bo sama decyduję kiedy chcę iść.

Co to jest IOS?

Powiem jeszcze o innej ważnej sprawie: IOS. Nie ma to nic wspólnego z systemem Apple iOS czy telefonami. IOS, to Indywidualna Organizacja Studiów. Krótko mówiąc, jest to dla osób, które nie mogą studiować bezpośrednio na uczelni. Żeby z tego programu skorzystać muszą wypełnić wniosek i przedstawić w nim naprawdę ważny powód. Jeżeli uczelnia się zgodzi, to dana osoba może uczyć się z domu. Materiały do nauki zostaną mu wysłane, ale egzamin raczej musi być w uczelni.

Na przykład gdybym ja jako osoba głucha nie miała tłumacza, to bym nie poszła na zajęcia, bo nic bym nie zrozumiała i nie wiedziałabym jak coś napisać. Gdybym miała uczyć się w domu i jeździć na zajęcia, to bym straciła dużo czasu. Więc przez IOS mogę zgłosić, że nie chcę przychodzić na zajęcia, bo jestem głucha. W przypadku gdy mam tłumacza, to wolę chodzić na zajęcia. A co, gdy na przykład ktoś ma małe dziecko? Weźmie je ze sobą? Nie, bo będzie przeszkadzać. Np. gdyby dziecko krzyczało, to inni by się patrzyli, a np. 3-letnie dziecko by biegało i nie pozwoliło się skupić. Można taki powód napisać we wniosku IOS, żeby skorzystać ze studiów, ale w domu. Również jako powód można podać problemy ze zdrowiem. Pamiętajcie, że IOS, to Indywidualna Organizacja Studiów, a nie system iOS Apple.

Chyba już wszystko opowiedziałam o semestrze zimowym. Następnym razem widzimy się już w semestrze letnim. Mam nadzieje, że Wam się podobało. Paaa.