Praca

Od marketingu 1.0 do marketingu 4.0. Wyjaśnienie w języku migowym.

Czym jest marketing? Jak przez lata zmieniała się definicja marketingu? W języku migowym wyjaśnia Natalia Gałecka.

Definicja marketingu

Cześć. Czy wiecie, co to jest marketing? Definicja zmieniała się z czasem. Na początku uważano, że dobry produkt sprzeda się sam, więc marketing nie był zbyt potrzebny. Chciałam wam krótko opowiedzieć jaką drogę przeszedł marketing w ciągu ostatnich 100 lat. Ekonomiści rozróżniają kilka okresów, które nazwali marketingiem 1.0, 2.0, 3.0, 4.0.

Marketing 1.0 

Okres ten jest nierozłącznie związany z profesorem Philipem Kotlerem, którego nazywa się „ojcem nowoczesnego marketingu”. Marketing 1.0 zakłada, że wystarczy pokazać, że dany produkt jest użyteczny, a odbiorca i tak go kupi. Przykładem są samochody. Dawniej nie było zbyt wielkiego wyboru, nie można było opierać reklamy na unikatowych cechach produktu. Najważniejsze było to, że samochód dojedzie od punktu A do punktu B i to wystarczyło.

Marketing 2.0 

Na początku XX wieku nastąpiła duża zmiana. Zaczęła panować coraz większa dostępność różnych wariantów jednego produktu. Co więcej, klienci bardzo łatwo mogli zbierać informację o podobnych produktach i porównywać je. Klient stał się świadomy swoich potrzeb oraz zaczął być coraz bardziej wymagający. Dlatego marketing 2.0 skupiał się na różnorodności, na coś, co wyróżni jego produkt na tle konkurencji.

Marketing 3.0 

Na początku XXI wieku rozpoczął się marketing 3.0. Skupiał się na dostrzeżeniu w grupie konsumentów jednego, prostego człowieka, który ma umysł, serce i uczucia. Dzięki temu w przekazie reklamowych wskazujemy nie tylko na użyteczność czy oryginalność produktu, ale również na jego „duchowy” charakter, na to, jak jest kompatybilny z człowiekiem.

Pokażę przykład: Wyobraź sobie człowieka, który wchodzi do sklepu, kupuje karmę dla psa i wychodzi. Aż do tej pory sądzono, że jest to proste – człowiek potrzebuje danej rzeczy, dlatego ją kupuje.

Tę samą sytuację marketing 3.0 widzi zdecydowanie inaczej! Widzi człowieka, który przyszedł do sklepu zaspokoić swoją potrzebę, czyli potrzebę posiadania zdrowego i szczęśliwego psa. Dlatego to trzeba podkreślić w reklamie. Widzicie różnicę?

Marketing 4.0 

W 2017 roku powstała koncepcja marketingu 4.0. Jest ona związana ze sztuczną inteligencją i innymi technologiami teleinformatycznymi. Dzięki temu polepszono sposób komunikacji z klientem. Przykładem jest to, że każdy ma przy sobie smartphone, a na nim – aplikacje. Dzięki temu producenci w łatwy sposób mogą umieszczać reklamy swoich produktów, a klient czuje się związany z dana marką. Dzięki stałemu kontaktowi z marką, kupując produkt, czuje, że realizuje ważny dla siebie cel i podnosi poziom swojej satysfakcji, np. wspierając firmę, która dba o produkowanie produktów z dbałością o środowisko.

Tak naprawdę najważniejszą zmianą od marketingu 1.0 do marketingu 4.0 było przekierowanie uwagi sprzedawców z produktu, który sprzedawali, na konsumentów, czyli człowieka wraz z jego potrzebami i uczuciami.

Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030

Skip to content