Moto

Nowe mandaty — Świat Głuchych MOTO #2

Jesteś kierowcą? To na pewno wiesz, że już od stycznia wejdą w życie nowe kwoty mandatów! Jak one wyglądają? W języku migowym wyjaśnia Jakub Malik.

Cześć! Z pewnością słyszeliście, że nasz rząd planuje od grudnia podwyższyć stawki mandatów. O jak dużo? Ile płaciliśmy przed wprowadzeniem zmian, a ile zapłacimy po ich wprowadzeniu? Zapraszam na film!

Mandat za przekroczenie prędkości

Za przekroczenie dopuszczalnej prędkość jazdy o ponad 30 km/h – podwyższono mandat karny, teraz będzie on w wysokości od 800 zł do 5 tys. zł. Ciekawostka – w przypadku recydywy w ciągu 2 lat od pierwszego zdarzenia, grzywna mandatu będzie wynosiła podwójna wartość pierwszego mandatu. Załóżmy, że 1 stycznia 2022 roku przekroczyliśmy dozwoloną prędkość o 30 km/h i zapłaciliśmy mandat w wysokości 1500 zł, po jakimś czasie, w czerwcu 2023 roku – znów przekroczymy prędkość o 30 km/h – zapłacimy wtedy mandat od 3000 zł.

Jak było wcześniej? Po przekroczeniu o 30 km/h dostawaliśmy od 200 do 300 złotych mandatu. Jeśli ktoś w okresie 2 lat popełnił to samo wykroczenie, nie płacił podwójnej stawki, jedynie policjant mógł, ale nie musiał nałożyć większej kary.

Maksymalna kwota mandatu

Górna granica wysokości mandatów wzrośnie do 5 tys. zł, a w przypadku popełnienia kilku wykroczeń naraz nawet do 6 tys. zł. Nowość – jeśli zapłacimy na miejscu, dostaniemy 10% mniej mandatu. Jeśli nie zapłacimy od razu, przy policjancie, będziemy musieli zapłacić całą kwotę mandatu.

Jak było wcześniej? Za jeden jedno wykroczenie kierowca mógł otrzymać maksymalnie 500 zł, a jeśli popełnił kilka wykroczeń – maksymalnie 1000 zł. Nie ma znaczenia czy ktoś płacił mandat na miejscu czy nie.

Punkty karne

Za jedno wykroczenie drogowe będzie można zebrać aż 15 punktów. Jak było wcześniej? Za jedno wykroczenie można maksymalnie 10 pkt. karnych. Zgromadzone punkty karne będą ważne przez dwa lata. Okres ważności punków będzie liczony od chwili zapłacenia mandatu lub grzywny. Jak było wcześniej? Punkty karne z mandatu liczone są przez rok od daty jego otrzymania.

Jazda bez uprawnień

Prowadzenie pojazdu bez wymaganego uprawnienia będzie groziło karą aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny od 1 tys. zł. O co chodzi z brakiem uprawnienia? Chodzi o osoby, które na przykład nie miały prawa jazdy lub osoby, których prawo jazdy są przedawnione.

Jak było wcześniej? Jeśli ktoś, kto nigdy nie miał prawa jazdy, prowadził samochód – groziła mu kara od 500 zł. Jeśli ktoś stracił uprawnienia z powodu przedawnienia lub utraty prawa jazdy za przekroczenie punktów karnych – groziła mu kara od 3 miesięcy do 5 lat więzienia i nawet 15 lat zakaz prowadzenia samochodu.

Prowadzenie po alkoholu

Pijani kierowcy będą podlegać karze aresztu albo grzywny nie niższej niż 2,5 tys. zł, chyba że prowadziły pojazd inny niż mechaniczny np. hulajnogę elektryczną lub rower – wówczas grzywna wyniesie minimum 1 tys. złotych.

Jak było wcześniej? Ważne, by dodatkowo objaśnić – wcześniej było to podzielone na 2 – „stan po użyciu alkoholu”, gdzie widełki wynosiły od 0,2 do 0,5 promila, oraz „stan nietrzeźwości”, gdzie stężenie alkoholu wynosiło powyżej 0,5 promila. W pierwszym przypadku (od 0,2 do 0,5 promila), był mandat w wysokości od 50 do 5000 zł lub areszt 30 dniowy, zakaz prowadzenia pojazdów od 6 m-cy do 3 lat oraz 10 pkt. karnych. W drugim przypadku (powyżej 0,5 promila) – grzywna i ograniczenie wolności lub kara więzienia, zakaz prowadzenia pojazdów od 1 roku do 15 lat, kara pieniężna od 5000 zł do 60 000 zł na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym i Pomocy Postpenitencjarnej i 10 pkt. karnych.

Widzimy, że kary związane z wykroczeniami diametralnie wzrosną, pytanie tylko czy będzie to miało odzwierciedlenie w liczbie wypadków – co ty o tym sądzisz? Napisz w komentarzu! Uważajcie na siebie i jedźcie bezpiecznie!

Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030

Skip to content