Wydarzenia

#NieKłamMedyka #StudentSamWDomu #ZostańWDomu — Co to znaczy

#NieKłamMedyka #StudentSamWDomu #ZostańWDomu Co oznaczają te hasztagi? Po co powstały? W języku migowym wyjaśnia Magdalena Wdowiarz

Cześć!

Dzisiaj w internecie można zobaczyć wiele hasztagów. Opowiem Wam i wyjaśnię hasztagi związane z koronawirusem.

#NieKłamMedyka

Pierwszy: #NieKłamMedyka.

Wiąże się on z historią o osobie, która zadzwoniła po karetkę, pod pretekstem złego samopoczucia (lub poważnej sprawy) nie wspominając nic o objawach koronawirusa. Po przyjeździe karetki było jasne, że osoba dzwoniąca miała wszystkie objawy wirusa, a zespół medyków nie był na to przygotowany. Niestety, przez to, że nie wspomniała o tym dzwoniąc po karetkę, cały zespół musiał być poddany dwutygodniowej kwarantannie.

Jeśli kłamiemy, nie dajemy szans medykom na odpowiednie przygotowanie na spotkanie. Jeżeli kaszlemy, mamy wysoką temperaturę, czujemy się zmęczeni, odczuwamy duszności lub bóle mięśni – warto o tym wspomnieć. Jeśli wspomnimy o objawach koronawirusa ratownicy będą mieli specjalne ubranie, dzięki temu będą mogli też pomoc innym w szpitalach lub na dyżurze. W przeciwieństwie do wcześniejszej sytuacji, która skończyła się kwarantanną dla ratowników.

Hasztag ten opublikowali ratownicy medyczni, którzy proszą o to, by nie kłamać podczas wzywania pomocy, bo na miejscu często okazuje się, że sytuacja jest zupełnie inna. Bądźmy szczerzy i mówmy prawdę. Dzięki temu pomoc otrzyma więcej potrzebujących osób i ułatwi to funkcjonowanie szpitali. Jeśli z naszej winy dojdzie do zarażenia, możemy utrudnić udzielenie pomocy całemu szpitalowi. Warto udostępniać ten hasztag by uświadomić społeczeństwo jakie są tego konsekwencje.

#StudentSamWDomu

Drugi: #StudentSamWDomu.

Kiedy olsztyńscy studenci dowiedzieli się o odwołaniu wszystkich zajęć w całej Polsce, postanowili to uczcić imprezą. Po zabawie opublikowano film pokazujący jak owi studenci, prześmiewczo i lekceważąco śpiewają o koronawirusie. Było to z ich strony niepoważne. Hasztag ten przypomina studentom o pozostaniu w domach, nadrabianiu zaległości,rozwijaniu swoich pasji czy oglądaniu filmów. Jest wiele rzeczy, które można robić w domu!

Jako studenci mają oni możliwość skorzystania z wykładów on-line, które nie są odwołane. Dzięki nim mogą kontynuować swoja naukę. Na pewno nie będą stratni.

#ZostańWDomu

Trzeci: #ZostańWDomu.

W całej Polsce zamknięto szkoły, uczelnie, muzea, teatry, kina i inne publiczne miejsca z powodu rozprzestrzeniającego się koronawirusa. Żeby nie pogorszyć obecnej sytuacji, musimy unikać takich miejsc. Mogą się one przyczynić do drastycznego pogorszenia sytuacji. Stąd właśnie hasztag zachęcający do pozostania w domu. Nie wychodźmy, nie spędzajmy czasu na zewnątrz, nie spacerujmy, nie bawmy się. NIE. W ten sposób zwiększamy ryzyko zarażenia. Będąc w domu niekoniecznie musimy się nudzić. Jest wiele osób, które potwierdzają, że przebywanie w domu jest ciekawe. Można odpocząć, zrobić coś, co wcześniej odkładaliśmy ze względu na inne obowiązki.

Hasztag uświadamia nas, że epidemia koronawirusa to nie żart. Wirus jest poważną sprawą! Udostępniajcie zdjęcia z tym hasztagiem, aby pokazać innym, że w domu wcale nie jest nudno, zachęcając ich przy tym innych do pozostania w nim.

Właśnie wyjaśniłam znaczenie trzech hasztagów. Jeśli znacie jakieś inne hasztagi związane z koronawirusem lub bezpieczeństwem Polaków, napiszcie o tym w komentarzu. Bardzo proszę i dziękuję!

Zobacz też: Koronawirus — gdzie uzyskać informacje w języku migowym?