Wydarzenia

Napisy w TV — zrób to sam!

Jak samemu zrobić napisy do programów telewizyjnych? Jak porozumieć się z osobą słyszącą, która nie zna języka migowego? Zapraszamy do zapoznani się z artykułem.

Podczas rozmowy z osobami słyszącymi, nie słyszę ich rozmowy. Kiedy włączam TV, leci program, ale niestety nie ma w nim tłumacza języka migowego. Napisów też brakuje. Jak sobie z tym radzę?

Oglądając telewizję lub korzystając z laptopa, warto podłączyć do nich głośnik, np. za pomocą Bluetooth. Po połączeniu sprawdź, czy głos nie jest za cicho. Program może sobie wtedy nie poradzić z poprawnym tłumaczeniem.

Jak założyć konto w Google?

Otwórz dowolną przeglądarkę internetową. Na górnym pasku wpisz, korzystając z klawiatury, adres strony: www.google.pl. Na klawiaturze kliknij ENTER. Zostaniesz przekierowany na stronę. Zapoznaj się z nią. Jeżeli już masz konto Google, zaloguj się. Na stronie konta Google kliknij niebieskie kółko w rogu strony. Wpisujesz swój adres e-mail oraz hasło.

Jeżeli nie widzisz i nie masz pewności, czy hasło jest dobrze wpisane, kliknij znak „oka”, znajdujący się obok i sprawdź. W sytuacji, gdy ktoś obok może podejrzeć twoje hasło, to dla swojego bezpieczeństwa najlepiej zakończ tę czynność lub dobrze zapamiętaj wpisane hasło. Jeśli jesteś sam w danym pomieszczeniu, możesz spokojnie sprawdzić zgodność swojego hasła i się zalogować. Kliknij „Dalej”. Twoją czynność wykonałeś dobrze.

Jeśli nie masz konta Google, kliknij „Utwórz konto”. W opcji pojawiają się „Dla mnie” czy „Do zarządzania moją firmą”. Czym się różnią? Zakładając konto dla siebie, nie na firmę, lepiej kliknij „Dla mnie”.

Na kolejnej stronie uzupełnij swoje dane, wpisując imię i nazwisko w zaznaczone pola, np. Jan Kowalski. Pod spodem wpisz dowolną nazwę adresu mailowego, np.: kowalskijan@gmail.com.

Następnie podaj hasło np. 123456789 i sprawdź, czy dobrze wpisałeś. Powtórz tak samo w drugim polu. Czy hasło będzie bezpieczne? Niestety nie. Poniżej widnieje treść mówiąca nam, że hasło powinno zawierać minimum 8 znaków. Ja podałem 9 cyfr i z tym powinno się zgadzać, gdyż, jest ponad 8 znaków. Jednak to hasło nie ma zabezpieczenia. Dlatego najlepszym hasłem różne litery od A do Z, cyfry od 0 do 9 oraz znaki, symbole, np.: !, #, $, & i inne, podobne.

W wymagane pole wpisz przykładowo 1234AbCd!#@. Masz wtedy dobre i bezpieczne hasło. W drugim polu powtórz to samo hasło. Po uzupełnieniu pól klikamy „dalej”.

Wyskoczył błąd w adresie e-mail, jest on zaznaczony kolorem czerwonym. Świadczy to o tym, że taki dres jest już zajęty. Posługuje się nim inny użytkownik. Masz możliwość zmienić swoją nazwę użytkownika, dodając np. rok twoich urodzin. Przykładowo: kowalskijan1990@gmail.com. Jeżeli informacja, że adres mailowy jest zajęty, zniknęła, tzn. że utworzyłeś swoje konto w Google. Twoje zadanie jest wykonane prawidłowo.

Korzystanie z Google w telefonie

Znajdź aplikację „Sklep Play” i otwórz ją. W polu wyszukiwania wpisz „Google”. Z kilku proponowanych aplikacji, wybierz jedną właściwą. Kliknij i otwórz, a następnie „Zainstaluj” i poczekaj, aż aplikacja zakończy pobieranie. Aplikacja Google została zainstalowana.

Weź do rąk twój tablet. Otwórz w aplikacji Dysk Google. Znajdź kółko ze znakiem „+”, kliknij i otwórz. Znajdź „Dokument Google”, kliknij i otwórz. Otwarty dokument jest widoczny w postaci białego tła na pulpicie. Tekst pisany w dokumencie jest pomniejszony. Jeżeli chcesz ustawić większą czcionkę, to w górnej części dokumentu, znajduje się pasek narzędzi. Znajdź liczbę, kliknij i wybierz swój dowolny rozmiar czcionki np. 30. Czcionka jest powiększona, a jej widoczność lepsza.

Pisanie głosowe w Google pomocne dla osób głuchych i niedosłyszących

Na klawiaturze znajdź znak głośnika – kliknij i otwórz. Kliknij ten głośnik i zacznij mówić. Kiedy oglądasz telewizję, a nie ma tłumacza języka migowego ani napisów, możesz wziąć tablet, kliknąć znak głośnika i ustawić go w stronę mówcy. Treść mowy zostanie przekształcona w tekst.

Weź swój telefon komórkowy. Znajdź adres strony Google i otwórz ją, następnie znajdź kółko ze znakiem „+”, kliknij i otwórz. Poszukaj „Dokument Google”, kliknij i otwórz. Wyświetliła się strona do pisania tekstu w dokumencie. Jeżeli czcionka pisanego tekstu jest mała i chciałbyś ją powiększyć, to w górnej części dokumentu znajduje się pasek zadań. Znajdź znaczek z kreseczką. Kliknij i wybierz według siebie duży lub mały rozmiar czcionki np. 30. Czcionka zostanie powiększona do wybranego rozmiaru.

Na klawiaturze znajdź i kliknij obraz głośnika „Mów teraz”. W sytuacji, kiedy podejdzie osoba słysząca i zacznie mówić, ustaw w swoim telefonie tę funkcję, klikając w głośnik. Podczas nagrywania rozmowy w telefonie, będzie ona przetłumaczona na tekst.

Tłumaczenie mowy i pisma na język polski i z języka polskiego

A co w sytuacji, gdy spotykamy osobę z zagranicy, np. Anglika. Przekazuje on nam informacje w telefonie, oczywiście w języku angielskim. Potrafisz ją przeczytać, ale nie jesteś pewien w 100%, o co w niej chodzi? Jak rozwiązać ten problem? Mogę w tym pomóc.

Znajdź w przeglądarce „Tłumacz Google”, kliknij i otwórz. W dolnej części znajdź „Rozmowa”, kliknij i otwórz. Po prawej stronie mamy ustawiony już język polski. Chcąc to zmienić, klikamy w listę języków i wybieramy język angielski. Po lewej stronie jest już ustawiony język polski. Klikamy w znak głośnika i dajemy rozmówcy. Funkcja tłumaczenia zmienia mowę w języku angielskim na język polski.

Wybrałem się w podróż do Tajlandii. Kiedy dotarłem już na miejsce, nie mogłem znaleźć przystanku autobusowego. Podszedł do mnie Tajlandczyk, którego poprosiłem o pomoc. W telefonie napisałem pytanie w języku angielskim. Pokazałem jego treść, niestety nie mógł zrozumieć mojego języka. Dlaczego?

Tajlandczycy mają swój język i pisownię. Angielski jest dla nich obcym językiem. Jak nawiązać komunikację w tym przypadku? Pomogę.

Znajdź w przeglądarce „Tłumacz Google”, kliknij i otwórz. W pierwszej tabelce ustawiam język polski, w drugiej tabelce ustawiam język tajski. W swoim języku napisz: „Przepraszam. Gdzie jest przystanek autobusowy?” Kliknij „tłumacz”, aby przetłumaczyć treść na język tajski. Z boku przetłumaczonej treści jest znak głośnika. Kliknij głośnik, aby Tajlandczyk mógł odebrać przetłumaczoną rozmowę. Problem został rozwiązany.

Wady i zalety tłumacza Google

Tłumaczenia Google (Dokumenty Google, Tłumacz Google) – jakie są jego zalety oraz wady?

Zaletą jest:

  1. Tworzy treść, napisy, z głosu. Ma możliwość dopasowania rozmiaru tekstu i wielkości strony.
  2. Przetwarzana treść mowy na tekst ma mniej więcej odpowiednią gramatykę w języku polskim.

Wadą jest:

  1. Wymaga bardzo dobrego połączenia telefonu, tabletu czy komputera poprzez Wi-fi. Jeśli połączenie jest dobre, tłumaczenie działa, jeśli jest przerywane, tłumaczenie jest niemożliwe.
  2. Program nie tłumaczy w przypadku bardzo szybkiej mowy, cichego głosu albo niewyraźnej mowy.
  3. Jest możliwe zakłócenie odbioru głosu poprzez występujący w otoczeniu głośny hałas, np. samochodu, gaworzenia dziecka, oraz inne dochodzące słabsze dźwięki.
Zobacz też: Język migowy w telewizji – historia
Skip to content