Sport

Mistrzostwa Polski w Żeglarstwie #2 Pojęcia żeglarskie

Mistrzostwa Polski Niesłyszących w żeglarstwie, Puck, 4-6 września 2020

Pojęcia żeglarskie w języku migowym z mistrzem świata, Marcinem Bodnarem

Witam. Nazywam się Marcin Bodnar, jestem mistrzem świata z 2018 klasa „PUCK”. Wyjaśnię podstawowe pojęcie żeglarskie. Mamy piękną pogodę, bardzo dobry, przyjemny wiatr do żeglowania.

Bajdewind, baksztag, fordewind — co oznaczają?

Pływamy na ostro tzw. bajdewind, to znaczy że wiatr wieje blisko dzioba. Półwiatr – kurs, w którym wiatr wieje w prawą lub lewą burtę prostopadle do osi jachtu. Baksztag to kurs, w którym wiatr wieje od tyłu. Fordewind to wiatr wiejący w żagiel prosto od strony rufy.

Żeglarstwo ma 2 główne manewry: zwrot przez dziób, a drugi zwrot przez rufę. Wykonamy zwrot przez dziób. Płyniemy dalej. Teraz jest pół wiatru, musimy opuścić trochę żaglu. To jest półwiatr. Wiatr wieje z lewej strony. Teraz pokażę wiatr zwany baksztag . Jeszcze trochę obracam.

Bezpieczeństwo na zagłówce

Marcin Łuczywek:
Fordewind to kierunek wiatru wiejącego na żaglowcu prosto od strony rufy, a zatem dokładnie zgodnie z kierunkiem, w którym porusza się statek. Jeżeli płyniemy od strony głowy to musimy pilnować, żeby bom nie uderzył w głowę. Czasami, gdy wiatr nagle się zmienia to bom przesuwa się szybko w drugą stronę. Trzeba uważać, bo może dojść do pęknięcia czaszki a nawet do wpadnięcia do wody. To ważne, żeby tego pilnować.

Możecie odnosić wrażenie, że pływamy wolno, a tak naprawdę szybko pływamy. Jeśli wiatr wieje w moim kierunku, to z nim walczymy, ale kiedy mamy wiatr w żagle (jest naszym sprzymierzeńcem), nie czujemy żeby wiał, ale płyniemy bardzo szybko.

Marcin Bodnar:
Kolega opowiada o bomie, że trzeba na niego uważać. Zrobimy teraz zwrot przez rufę. Jak mówiłem wcześniej, istnieją dwa manewry. Takk wygląda zwrot przez rufę. Jak wcześniej mówiłem, mamy kilka wiatrów: badejwind, półwiatr, baksztag i jeszcze mamy wiatr martwy. Co to znaczy? Wiatr wiejący do dzioba, żagiel „nie pracuje”, nie może się poruszać. To jest martwy wiatr.

Każdy żagiel lubi badejwind czyli wiatr ostry. Kolega Marcin wyjaśni.

Marcin Łuczywek:
Nieprawda, ja lubię fodejwind (śmiech).

Marcin Bodnar:
Pokażę, dlaczego każdy żagiel lubi badejwind.

Widziałeś, jak żagle pływają nisko, blisko wody, dzięki wiatrowi badejwind. On z dużą siłą pcha żagle blisko wody, niebezpiecznie. Jak żagiel wraca do normalnego poziomu równowagi? Wystarczy opuścić żagle.

Żagiel zwany grot to siła napędowa. Napęd żaglowy, odpowiada też za równowagę żagla.

Płetwa mieczowa i sterowa

Marcin Łuczywek:
Jak widać, mamy 2 płetwy. Tu jest mieczowa, a tam sterowa. Tak wygląda koniec płetwy. Do czego jest potrzebna? Jeśli pływamy badejwindem, to płetwa musi być opuszczona do końca. Płetwa pozwala opierać wodę, co zachowuje równowagę żagla i nie wywraca się on nogami do góry. Gdyby nie było płetwy, to żagiel nie był by w stanie pływać równo, np. ja chciałbym płynąć tam, ale żagiel płynąłby w inną stronę. Bez płetwy nie ma możliwości sterowania żaglem. A druga płetwa, sterowa jest odpowiedzialna za sterowanie, podobnie jak za prowadzenie samochodu – kierownica. Jak steruję w lewo, to żagle w prawo, a jak w prawo, to w lewo. Odwrotnie. Tak to wygląda.

Komunikacja niesłyszących żeglarzy

Marcin Łuczywek:
Jeszcze dodam. Słyszący żeglarze komunikują się mową np. rozkazują „zwrot przez rufę” itd. A jak komunikują się głusi żeglarze? Wystarczy, wołając kogoś, stukać butami i migać do niego, co ma robić np. pokazać gestami „zwrot przez rufę”. Tak wygląda komunikacja głuchych żeglarzy.

Rozmowę nagrywał Maciej Joniuk.

Skip to content