Sport

Mistrzostwa Polski Niesłyszących w Curlingu

Mistrzostwa Polski Niesłyszących w Curlingu oraz wywiad z Tomaszem Gumińskim

Jestem w Łodzi. Widzicie? To jest hala curlingowa. Ta hala jest dostosowana tylko do gry w curling. Teraz właśnie trwają Mistrzostwa Polski Głuchych w Curlingu. Możliwe, że większość z Was nie wie, na czym polega gry w curling. Ja też nie bardzo, daltego jestem ciekawy co to za sport. A wy? Zaraz się dowiemy. Zapraszam.

Wywiad z Tomaszem Gumińskim

Maciek: Witamy! Jesteśmy tu na Mistrzostwach Polski Niesłyszących w Curlingu. Chciałbym porozmawiać ale najpierw chciałbym prosić Cię o przedstawienie się.

Tomasz: Nazywam się Tomasz Gumiński. Jestem kierownikiem sekcji curlingu Polskiego Związku Sportu Niesłyszących. Również jestem kapitanem kadry narodowej curlingu mężczyzn.

Historia curlingu

Curling” – to moje pierwsze skojarzenie z czajnikiem i mopem. Zasady curlingu, cel gry nie znam. O co chodzi w tej grze? Chciałbym prosić, żebyś wyjaśnił na czym polega curling.

Curling to sport bardzo popularny, założony w 15. wieku – czyli około 600 lat temu – w Szkocji.

Pierwszy turniej olimpijski w curlingu rozegrano już podczas pierwszych zimowych igrzysk, w 1924.

Również głusi sportowcy grają w curling, złożony z kobiet i mężczyzn. To jest bardzo ciekawa dyscyplina sportowa, nazywana „szachami na lodzie”. Wymaga myślenia, precyzji, dokładności. Trzeba wiedzieć, kiedy się broni, a kiedy się atakuje. Ja już gram 5, 6 lat. Na początku było ciężko, ale z czasem spodobało mi się. Uczę głuchych sportowców gry w curling. Prowadzę też nabór nowych zawodników.

Mistrzostwa Polski Głuchych w Curlingu

Teraz mamy Mistrzostwa Polski Głuchych w Curlingu. Bierze udział 6 drużyn mężczyzn, 4 drużyny kobiet z czterech klubów: WARS Warszawa, Korona Szczecin, MIG Gliwice i Pomorze Gdańsk. Ja naprawdę się cieszę. Niedługo do nas dołączy nowy klub TON Poznań, który zgłosił się do nas z chęcią do nauki. Z przyjemnością ich zaprosiliśmy. Chcę, żeby w Polsce niesłyszących sportowców było więcej. Dlaczego? Coraz więcej głusi siedzą w domu. Dlatego zachęcam wszystkich do sportu, do ruchu, do aktywności fizycznej. W ten sport może grać każdy: młodzi i starsi. W Szkocji grają nawet 80-90 latkowie. W curlingu, podobnie jak w szachy, można grać bardzo długo.

Zasady curlingu

A, jeszcze chciałem podziękować Tobie, że przyjechałeś. Na początku pytałeś mnie, jakie są zasady gry. Widzicie? Okrągły kształt to jest dom, kamienie mają dotrzeć do domu. Jak są w domu, to liczą się punkty, a jak poza domem – to bez punktu. Kiedy drużyna wygra? Np. 1-0, 2-0. Skąd te punkty? Np. 2 kamienie blisko domu. Pokażę.

Przykład: trzy kamienie blisko siebie – żółty jest jak najbliżej środka najmniejszego białego koła – wtedy otrzyma 2 punkty. A jeżeli czerwony kamień jest na środku najmniejszego białego koła, to wygrywa 1:0. Tak wygląda jedna z zasad gry. Mecze rozgrywane liczą sobie 10 endów. Czas gry to 105 minut. Jak czas się kończy, to któraś z drużyn wygrywa. Ostatni kamień jest także nazywany hammerem (młotem). Kto może to robić? Na początku my zagrywamy jeden, drugi, trzeci kamień i już… Który z nich jest najbliżej środka najmniejszego koła? Sędzia zmierzy, ile ma centymetrów od środka, np. 10 cm, a drugi zagrywany ma 30 cm odległości od środka. To będzie razem 40 cm, średnia to 20 cm. Druga drużyna tak samo zagrywa kamienie i ma 80 cm odległości od środka. I wtedy my jesteśmy hammerem. Hammerem zawsze lepiej być ostatnim, bo można zagrywać kamień do domu. To wszystko zależy od tego, jak grasz.

W rywalizacji biorą udział dwie drużyny liczące po 4 zawodników oraz po jednej osobie w rezerwie. W razie jednej osoby nie będącej w formie, rezerwowy może go zastąpić. Czyli w drużynie może być 5 zawodników, z czego 4 osoby w pierwszym składzie, a jedna w rezerwie.

A jeżeli w drużynie zawodnik jest nieobecny, to minimalna ilość zawodników w drużynie to 3, 3-4 osoby na mecz. A jeśli drużyna posiada bogatą ilość zawodników, to może grać nawet 5 osób, a na ławce rezerwowych jedna osoba. Do sędziego, trenera, albo do kapitana może zgłosić zmianę zawodnika w drużynie.

Szczotka w curlingu

Chcę pokazać, jak wygląda miotła? Dawniej była to szczotka, a teraz się zmieniła. Jest to lekka. Zaraz pokażę. Oto miotła. Musi być żółta, innego koloru nie może być. Dlaczego żółta? Gdy szczotkuje się tym żółtym, to lód nadal będzie równy, płaski. A jak innym kolorem, to lód robi się trochę krzywy. Gdy mocniej się szczotkuje, to kamień porusza się szybciej, o 2-3 metry dalej. A gdy szczotkuje się na lewo, to kamień poruszający się zmienia kierunek w lewo. Dzięki szczotkowania łatwiej jest skorygować jego ruch.

Dawniej była zwykła miotła a teraz mamy nowoczesną szczotkę do curlingu. Jest lekka, łatwiej się szczotkuję, dzięki temu kamień porusza się dalej. Dziękuję.

Skip to content