Sport

Mistrzostwa Polski Niesłyszących Juniorów i Seniorów w Lekkoatletyce w Lublinie

Mistrzostwa Polski Niesłyszących Juniorów i Seniorów w Lekkoatletyce w Lublinie — na miejscu był Maciej Joniuk, który nagrał dal Was ten film. Zapraszamy do oglądania.

Wywiad z Wojciechem Stempurskim – prezesem Polskiego Związku Sportu Niesłyszących

[Maciek]:
— Witam! Chciałbym prosić, żeby pan się przestawił.

[Wojciech]:
— Dziękuję. Nazywam się Wojciech Stempurski. Mój znak migowy to… Jestem prezesem Polskiego Związku Sportu Niesłyszących.

— Mamy Mistrzostwa Polski Juniorów i Seniorów. Jaki jest cel tych zawodów?

— Jak wiecie, Mistrzostwa Polski Głuchych w LA w Lublinie, 13 września tego roku. Przyjechało 11 klubów, razem około 100 zawodników. Oczywiście celem każdego zawodnika jest zdobycie medalu za 1, 2 czy 3 miejsce, ale też pobicie własnych rekordów życiowych.

— Kiedy odbędą się Igrzyska Olimpijskie Głuchych?

— Na dzień dzisiejszy ICSD (International Committee of Sports for the Deaf — Międzynarodowy Komitet Sportu dla Głuchych) zatwierdził Letnie Igrzysk Olimpijskie Głuchych w Caxias de Sul w Brazylii, w terminie od 5 do 21 grudnia.

— Dziękuję za wywiad!

Wywiad z Mateuszem Borowskim.

[Maciek]:
— Witamy! Oto gwiazda lekkoatletyki. Przedstaw się proszę.

[Mateusz]:
— Dziękuję. Nazywam się Mateusz Borowski. Mój znak migowy to Borowik. Jestem zawodnikiem lekkoatletyki i głównie skupiam na bieganiu na 400 metrów.

— Jakie sukcesy osiągnąłeś w tych Mistrzostwach Polski?

— Właśnie wczoraj biegałem na 400 metrów i z mojego wyniku byłem bardzo zadowolony. Dlaczego zadowolony? 3 lata temu odbyła się olimpiada, przygotowałem się do niej, a cztery lata temu miałem super wynik, niestety doznałem poważnej kontuzji. Po powrocie z kontuzji miałem kiepskie wyniki, nie było czasu na treningi ze względu na pracę. Teraz zacząłem się skupiać na treningach. Moje wyniki coraz lepsze, zbliżają do wyników sprzed kontuzji. Za rok już mamy olimpiadę, dlatego mam nadzieję, że moje wyniki będą coraz lepsze.

— Gdzie odbędzie się olimpiada za rok?

— W Brazylii. Trudny termin, bo grudzień — nie wiem jak będzie wyglądać okres przygotowawczy. To dla mnie nowe, ciekawe doświadczenie.

— Jaki jest twój cel? Jakie jest twoje marzenie sportowe?

— Moim marzeniem jest zdobycie medalu olimpijskiego w sztafecie 4×400 metrów. Uważam, że mamy dużą szansę i że jesteśmy w stanie zdobyć medal. Ale zobaczymy.

— Jest dużo dyscyplin sportowych, a Ty akurat wybrałeś bieganie. Dlaczego?

— Od małego grałem w piłkę, była moją pasją. Grając w piłkę biegałem bardzo szybko. Z zewnątrz trener lekkoatletyki obserwował mnie i zaproponował, żebym spróbował biegać na Mistrzostwach Polskich Juniorów w Lekkoatletyce. Przyjąłem propozycję i nie żałowałem, zdobyłem dużo medali. Zobaczyłem, że mam talent do biegania. Postanowiłem zostać w LA i skupiać się na bieganiu. W tym sporcie jest więcej możliwości, szans.

— Kto jest twoim idolem?

— Moim idolem jest Usain Bolt. Jestem jego największym fanem. Kiedy zobaczyłem go w telewizji, byłem zafascynowany jego występem. Kiedy niedawno odszedł na emeryturę, było mi smutno, brakuje mi go. Też drugim moim idolem to sprinter na 400 metrów, Wayde Van Niekerk z RPA. Niedawno pobił rekord świata 43,03 s. Jestem nim zachwycony.

— Dziękuję za wywiad i życzę powodzenia w dalszych sukcesach.

— Dziękuję.

Wywiad z Danielem Stempurskim

[Maciek]:
— Witamy! Oto następna gwiazda lekkoatletyki. Przedstaw się proszę.

[Daniel]:
— Nazywam się Daniel Stempurski. Mój znak migowy to… Należę do klubu Spartan Lublin.

— Do jakiej dyscypliny sportowej należysz?

—  Jestem sprinterem, biegam na 100, 200 metrów, a czasami sztafety 4×400.

— Jak wyglądają twoje przygotowanie do zawodów? Jak długo się przygotowujesz?

— Przez pandemię koronawirusa czas mojego przygotowania, cykle treningowe się przedłużały. Nie wiadomo było czy Mistrzostwa Świata w Radomiu w ogóle się odbędą, decyzja zapadła w ostatniej chwili. Nie wiedziałem jak trenować. Moje cykle treningowe się zakłócały, zrobił się chaos w planach treningowych. Przez chaos straciłem formę i musiałem zrobić długą przerwę.

— Rozumiem, ale mamy właśnie Mistrzostwa Polski w LA. Jak wygląda twoje przygotowanie do zawodów?

— Przygotowanie do Mistrzostwach Polski miałem zacząć w maju, ale zawody zostały przełożone na późniejszy termin. Treningi ciągle się przedłużają, stąd obniżyłem trochę swoją formę. Jednak musiałem trenować i uczestniczyć w Mistrzostwach Polski. Ale osiągnąłem niezłe wyniki, trener jest ze mnie zadowolony.

— Jaki jest twój rekord życiowy?

— Największy rekord zdobyłem sztafetą 4×100 na Mistrzostwach Świata w Bułgarii 4 lata temu (w 2016 roku) 42,39 sekund, a 100 metrów biegałem 11,06 s., a 200 metrów 2 lata temu osiągałem 22,42 s.

— Jaki jest twój cel sportowy?

— Mój cel to Igrzyska Olimpijskie Głuchych w Brazylii za rok (2021 rok), o ile zostaną zorganizowane.

— Dziękuję za wywiad. Życzę powodzenia i jak najlepszych sukcesów.

Skip to content