Edukacja

Liczebniki inkorporowane, część 2. Uczymy migać #28

Druga część o liczebnikach inkorporowanych. Dowiemy się z niej, jak w języku migowym pokazać oceny szkolne, piętra, godziny itp. Wyjaśnia Joanna Huczyńska. Włącz powyższy film, aby w pełni skorzystać z lekcji.

Zapraszamy do obejrzenia 28 odcinka „Uczymy migać!”. Jest to druga część, w której Joanna Huczyńska wyjaśnia, czym są liczebniki inkorporowane.

Piętra w języku migowym

W tej części widzimy, jak poprawnie zamigać piętra – od pierwszego do dziewiątego, oraz wyższe. Wyjaśnione jest również, jak pokazać „parter” w PJM, oraz „piwnica” –i co z tym wspólnego ma winda? Zobacz film od 20 sekundy.

Oceny szkolne w PJM

Jak pokazać w PJM, że uczeń dostał ocenę niedostateczną (jedynkę) lub bardzo dobrą (piątkę)? Jak zamigać oceny szkolne? Okazuje się, że sa na to różne znaki migowe! Zobacz film od 1 minuty, 10 sekundy.

Godziny w języku migowym

Jakich znaków używają głusi, aby pokazać godzinę? I czy w PJM jest godzina 14? Zobacz film od 1 minuty, 24 sekundy.

Wyniki sportowe w PJM

Jak byś zamigał, że mecz zakończył się wynikiem 4:5 dla nas? Albo jak pokazać „remis” w PJM? Zobacz film od 2 minuty, 15 sekundy.

Liczebniki porządkowe w migowym

Zawsze ktoś lub coś jest pierwsze, drugie czy piąte. Ale jak to pokazać w PJM? Widzę dwóch synów, czy drugiego syna? Kupuję pięć książek czy piątą książkę? Zobacz film od 2:45.

Seria „Uczymy migać!” powstaje przy współpracy z Centrum Rozwoju Głuchych, które prowadzi kursy oraz warsztaty z polskiego języka migowego. Listę wszystkich słów wyjaśnionych w dotychczasowych odcinkach, znajdziesz tu (kliknij link).

Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030

Skip to content