Edukacja

Kosmos, wszechświat, astronomia, astrologia – co oznaczają te słowa? Astronomia ze Światem Głuchych #2

„Astronomia ze Światem Głuchych”, odcinek 2 — co oznaczają słowa: „kosmos”, „wszechświat”, „astronomia”, „astrologia”. W języku migowym wyjaśnia Jakub Malik.

Kosmos, wszechświat, astronomia, astrologia – co oznaczają te pojęcia? Czy znaczą one to samo?

Czy „kosmos” i „wszechświat” znaczą to samo?

A więc, krótko mówiąc: słowa „kosmos” i „wszechświat” oznaczają to samo – czyli wszystko, co jest poza Ziemią. Chodzi tu o wszystkie gwiazdy, planety, księżyce, komety, galaktyki i całą pozostała materię, która jest właśnie we wszechświecie. Ale mówiąc o kosmosie czy wszechświecie, mamy na myśli nie tylko materię, ale też prawa fizyki, czas, energię, próżnię – o tym wszystkim stopniowo opowiemy w kolejnych odcinkach.

Czasami w filozofii słowa „kosmos” i „wszechświat” mają trochę inne znaczenie. Ale filozofia nas nie interesuje – w nauce oba te słowa są równoznaczne.

A czym jest astronomia?

Astronomia to dziedzina nauki zajmująca się badaniem wszechświata. Jest to olbrzymia gałąź nauki, która dzieli się na wiele mniejszych, np. na radio-astronomię, astronomię gwiazdową, astronomię słoneczną i wiele innych.

Astronomia czy astrologia?

Wiele osób myli słowa „astronomia” ze słowem „astrologia”. A to dwa całkiem inne znaczenia. Astronomia to nauka o wszechświecie. A astrologia to przekonanie, że położenie gwiazd na niebie ma wpływ na ludzkie życie. Nas astrologia nie interesuje.

Podobał Ci się ten króciutki film? Zachęcam Cię więc do śledzenia serii „Astronomia ze Światem Głuchych”.

Skip to content