Edukacja

Kompromis, tendencja, szowinizm. Trudne słowa — wyjaśnienie w PJM, odcinek 2

Drugi odcinek wyjaśniający w języku migowym trudne słowa. Poznamy znaczenie słów: „kompromis”, „tendencja”, „szowinizm”. Miga Jakub Malik.

Znaczenie słowa „kompromis”

Kompromis porozumienie osiągnięte w wyniku wzajemnych ustępstw. Na przykład, kiedy z żoną wybierasz aranżacje mieszkania, a konkretnie łazienki. Wybieracie się do sklepu, Twoja żona albo mąż chce płytki w kolorze drewna – brązowy, a ty chcesz płytki koloru białego. Żonie nie pasuje kolor biały, a Tobie – kolor brązowy. Nie możecie się zdecydować i dyskutujecie. Dochodzicie do wniosku, że kupujecie płytki koloru kremowego, bo pasują Twojemu małżonkowi, jak i Tobie. Ani ty, ani on nie wybrał swojego wymarzonego koloru, ale po dyskusji zdecydowaliście kupić coś, co podoba się Tobie jak i jemu – to jest właśnie kompromis.

Co to jest „tendencja”?

Tendencja – ma 2 znaczenia. Pierwsze – do osoby, i drugie – bardziej ogólne, np. w biznesie. Pierwsze – np. do osoby, odnosi się do jej skłonności, podatności na coś. Na przykład, on ma tendencje do jedzenia fast foodów. Oznacza to, że on ma skłonność do jedzenia fast foodów, i gdy tylko je widzi – ciągnie go do nich. Drugie – trochę bardziej ogólne, oznacza przewidywany kierunek, czy trend w którym coś, jakiś produkt będzie podążać. Tendencja to miedzy innymi przewidywany kierunek, czy kurs danej rzeczy. Na przykład, sprzedaż tej rzeczy ma tendencje wzrostową. Oznacza to, że sprzedaż tego produktu będzie wzrastać.

Czym jest szowinizm?

Szowinizm – to przekonanie o wyższości i wspaniałości swego narodu. Co więcej, szowinista postrzega własnych ludzi jako niepowtarzalnych i wyjątkowych, podczas gdy reszta ludzi jest uważana za słabych lub podrzędnych. Czasami możecie zauważyć stwierdzenie „męski szowinizm” lub „kobiecy szowinizm”. Męski szowinizm opiera się na przekonaniu, że mężczyźni są lepsi od kobiet. Kobiecy szowinizm to przekonanie o tym, że kobiety z charakteru i zachowania są lepsze od mężczyzn.

To były kolejne 3 słowa – kompromis, tendencja, szowinizm – których znaczenie już znacie. O tym, o jakich słowach będą kolejne odcinki decydujecie Wy! Jeśli zauważycie nieznane Wam słowo – napisz je proszę w komentarzu, czy to na Facebooku, czy YouTube – a my postaramy się je omówić w filmie.

Skip to content