Praca

Kawiarnia dla głuchych w Pekinie

Poznaj kawiarnię prowadzoną przez osoby głuche! W PJM-ie opowiada Tomasz Smakowski.

Pamiętacie pizzerię w Łodzi, w której pracowali głusi? Jaką miała nazwę? Dziś przenosimy się do Chin, do miasta Pekin. Jest to olbrzymie miasto, w którym mieszka prawie 22 miliony ludzi! Dla porównania, w całej Polsce mieszka niecałe 38 milionów ludzi.

Kawiarnia „Cisza” prowadzona przez głuchych

Co ciekawego jest w Pekinie? Znajduje się tam kawiarnia prowadzona przez osoby niesłyszące. Nosi nazwę „Cisza” i jak podkreślają właściciele, w nazwie nie chodzi tylko o to, że prowadzą ją głusi, ale również, że jest to idealne miejsce spokoju i wyciszenia dla osób słyszących, bo np. w kawiarni tej nie ma żadnej muzyki. W kawiarni „Cisza” zamówienie można złożyć oczywiście w chińskim języku migowym. Ale jak ktoś nie zna migowego, to może też zamówić za pomocą telefonu – wystarczy zeskanować kod QR. Dla osób, które nie znają migowego, właściciele przygotowali pomoc w postaci grafik, wyjaśniających, np. jak w migowym zamówić kawę. Możecie to zobaczyć na filmie poniżej. Zachęcamy Was do obejrzenia całego tego filmu, dostępnego na kanale YouTube Radia Kolor.

Co ciekawe, każdy rodzaj kawy dostępnej w tej kawiarni, ma swój własny znak. Hm… Ciekawe, ile znaków na kawę jest w PJM-ie? Ile znacie?

Miejsce spotkań dla głuchych

Kawiarnia „Cisza” prowadzona przez głuchych stała się nie tylko kawiarnią, a miejscem spotkań dla głuchych. Np. rok temu zorganizowano livestream z kawiarni z piosenkami w języku migowym. W planach właściciela są również warsztaty z parzenia kawy oraz kurs języka migowego. Podoba Wam się pomysł na taką kawiarnię? A może znacie takie miejsca w Polsce? Napiszcie w komentarzu. A jeżeli Ty, głuchy, jesteś właścicielem podobnego miejsca, np. kawiarni, i chciałbyś ją pokazać, skontaktuj się z nami.

Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030

Skip to content