Sport

Kask dla głuchych sportowców

Specjalny kask dla głuchych sportowców. O co chodzi? W polskim języku migowym (PJM) wyjaśnia Nikola Śliwa.

Kask dla głuchych – co to jest? O tym dziś opowiem.

Kask dla głuchych – co to jest?

Uniwersytet Gallaudeta, prywatna uczelnia w Waszyngtonie dla studentów niesłyszących lub niedosłyszących, nawiązała współpracę z firmą AT&T w celu wyprodukowania specjalnych kasków piłkarskich. Oczywiście mam na myśli futbol amerykański. Na pewno kojarzycie, jak on wygląda. Zawodnicy mają olbrzymie kaski oraz ochraniacze, szczególnie na barki i ramiona.

A czym ma być ten specjalny kask dla głuchych? Kask ma mały ekran i jest połączony z siecią 5G. Trener, który jest z boku boiska, na swoim tablecie może wybrać jakąś akcję z meczu i przesłać je do konkretnego zawodnika. A zawodnik zobaczy tę akcję u siebie na małym ekranie w kasku. Możemy sobie wyobrazić, że równie dobrze może przesłać tam jakąś informacje w języku migowym. Dzięki temu głusi zawodnicy będą mieli kontakt z trenerem w czasie meczu.

Główny trener Gallaudet, Chuck Goldstein, stwierdził, że kask ten zmieni futbol głuchych zawodników. Firma AT&T w podziękowaniu za współpracę przy tworzeniu kasku zobowiązała się przekazać 500 000 dolarów na program piłkarski Galludet. Firma ta uważa również, że taki kask z ekranem znajdzie zastosowanie w innych sportach, ale też np. na placach budowy lub w udzielaniu pierwszej pomocy. Trzeba przyznać, że coraz częściej technologia, która widzieliśmy tylko w filmach fantastycznonaukowych, zaczyna istnieć naprawdę. A Wam, podoba się ten kask? Dajcie znać w komentarzu.

Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030

Skip to content