Rodzina i zdrowie

Jakie są specjalizacje lekarskie?

Czym zajmują się poszczególni lekarze? Zapraszamy na pierwszy film wyjaśniający – w języku migowym – jakie są specjalizacje lekarskie.

Przed rozpoczęciem filmu – ważna informacja. Ten film ma postać tylko i wyłącznie informacyjną, nie ma na celu radzenia komuś, do jakiego lekarza powinien się udać. Jeśli męczą Cię jakiekolwiek objawy, warto najpierw udać się do lekarza rodzinnego. Zapraszam na film.

Alergolog

Alergolog to lekarz zajmujący się alergiami – mogą one być wywołane przez nasze otoczenie, dietę ale też przez rzeczy wokół nas. Skąd się biorą alergie? W skrócie, otoczenie, dieta czy rzeczy wywierają wpływ na nasz organizm. Niektóre z nich są traktowane przez niego jak coś nie do przyjęcia lub jako zagrożenie. Kiedy nasz organizm stara się usunąć zagrożenie, czy coś niebezpiecznego, powstają skutki uboczne – nazywane przez nas alergią.

Kiedy pójść do lekarza alergologa? Lekarza alergologa warto odwiedzić, gdy zauważysz u siebie pewne objawy, które mogą wskazywać na alergię. Na przykład jeżeli w okresie wiosenno-letnim dokucza nam kichanie (zwłaszcza seryjne) oraz katar z wodnistym wyciekiem z nosa, mogą to być symptomy alergii na pyłki roślin. Jak już wcześniej wspomniałem, zdarzają się też alergie pokarmowe – gdy po jedzeniu zauważymy niepokojące objawy, prawdopodobnie jesteśmy uczuleni na to, co przed chwilą zjedliśmy. w związku z powyższym, warto udać się do alergologa.

Anestezjolog

Anestezjolog to lekarz, zajmujący się bólem, a w zasadzie jego zmniejszaniem. Do jego obowiązków należą: znieczulanie pacjentów wymagających operacji, leczenie pacjentów oddziału intensywnej terapii, leczenie bólu ostrego. Anestezjolodzy dość często stanowią obsadę karetek reanimacyjnych. Ponadto możemy ich znaleźć w salach pooperacyjnych – zajmują się tam oni profilaktyką pooperacyjną.

Chirurg plastyczny

Chirurg plastyczny to lekarz specjalizujący się w korekcji defektów ciała. Lekarz ten poprawia rzeczywiste defekty ciała, oraz te, które klient sobie zażyczy. Chirurdzy plastyczni stają się ostatnio coraz bardziej popularni, najczęstsze zabiegi to: poprawa ust, piersi, nosa, policzków, czy liposukcja, czyli redukcja tkanki tłuszczowej w organizmie.

Chirurg

Chirurg zajmuje się głównie leczeniem operacyjnym – z pewnością jest Wam to znane. Poza tym lekarze chirurdzy to specjaliści uważani za osoby o mocnych nerwach – dlaczego tak? Jak wszyscy wiemy, operacje nie należą do najpiękniejszych widoków, lekarze chirurdzy mimo tego potrafią zachować zimną krew i przeprowadzić operację.

Diabetolog

Diabetolog zajmuje się leczeniem osób chorych na cukrzycę oraz osób z jej powikłaniami. Lekarz diabetolog doradza i zaleca pacjentom odpowiednie leki, a także dietę wspomagającą leczenie tego rodzaju schorzeń.

Endokrynolog

Endokrynolog to lekarz zajmujący się hormonami w naszym organizmie. Sprawdza on głównie pracę trzustki, jajników czy tarczycy, ponieważ to one odpowiadają, za prawidłowe funkcjonowanie hormonów w naszym organizmie. Kiedy zauważysz u siebie: przesuszanie skóry lub jej przetłuszczenie, nagłe pojawienie się trądziku, (u kobiet) nadmierne owłosienie na twarzy, pleców czy klatki piersiowej, warto udać się do endokrynologa.

Geriatra

Geriatra to lekarz zajmujący się chorobami osób starszych. Lekarz ten ma na celu ich zapobieganie, a w przypadku ich istnienia – zwalczanie ich. Do tych chorób należą: choroby układu krążenia (głównie serce i żyły), choroby układu ruchu (kości, mięśnie i ich ścięgna). W jakim wieku warto udać się do geriatry na pierwsze badania? W wieku 60 lat.

Internista

Internista to lekarz zajmujący się leczeniem takich chorób jak: przeziębienie czy grypa, oraz innych chorób pochodzenia wirusowego czy bakteryjnego. Zazwyczaj pracuje jako lekarz rodzinny. Kiedy zauważymy u siebie objawy, które sprawiają ból lub przeszkadzają w funkcjonowaniu, warto udać się do internisty, czyli lekarza pierwszego kontaktu (lekarza rodzinnego).

Lekarz rodzinny

Lekarz rodzinny to lekarz mający rozpoznać objawy i skierować pacjenta do odpowiedniego lekarza. Większość ze skierowań uprawnia do bezpłatnego korzystania z usług lekarzy.

Logopeda

Logopeda powszechnie miga się go właśnie tak. To lekarz zajmujący się mową. Logopeda ma za zadanie usuwanie wad i zaburzeń mowy, tak by była ona wyraźna. Kiedy chcemy polepszyć naszą wymowę, gramatykę oraz logikę wypowiedzi, warto udać się do logopedy. Dodatkowo, jeśli nie jesteśmy pewni, czy mowa naszego dziecka rozwija się prawidłowo, warto udać się do logopedy.

Onkolog

Onkolog to lekarz zajmujący się chorobami nowotworowymi, powszechnie nazywanych jako rakowych. Ma on za zadanie je rozpoznać.

Zakończenie

Nazwy powszechnych lekarzy oraz to, czym się zajmują są Wam znane. Jeśli chcielibyście dowiedzieć się więcej informacji na ten temat – dajcie nam znać! My chętnie nagramy więcej takich materiałów. Ze swojej strony życzę Wam zdrowia!

Zobacz też: Karta Dużej Rodziny

Skip to content