Praca

Jak wybrać dobre biuro rachunkowe? FIRMA #6

Prowadząc firmę, musisz prowadzić księgowość — sam, lub za pomocą biura księgowego. Jak to zrobić? Jak wybrać dobrą księgowość? Odpowiedzi w języku migowym udziela Maciej Joniuk.

Księgowość w firmie wiąże się z prowadzeniem odpowiedniej dokumentacji związanej z Twoją działalnością gospodarczą, a co za tym idzie – z wyborem biura księgowego. Dokumentacja ta ma na celu rejestrowanie wszystkich przychodów, kosztów ponoszonych przez firmę, wynagrodzeń pracowników oraz rozliczeń podatków.

Samodzielne prowadzenie księgowości

Księgowość możesz prowadzić samodzielne jednakże, jeśli nie posiadasz odpowiedniej wiedzy w dziedzinie księgowości, będzie to dla Ciebie
zadanie bardzo pracochłonne i niosące ze sobą duże ryzyko pomyłki.

Dlatego też, jeśli nie jesteś biegłym w tematach księgowości to lepiej czas, który musiałbyś poświęcić na naukę przeznacz na rozwój Twojej firmy, a sprawy rachunkowości przekaż komuś, kto zajmuje się tym zawodowo – dobremu biuru rachunkowemu.

Tradycyjne biuro rachunkowe

Do określonego dnia miesiąca przekazujesz faktury i dokumenty sprzedażowe do biura. Biuro sporządza za Ciebie odpowiednią dokumentacje. Informuje Cię o wysokości podatków do zapłaty na rzecz państwa. Ponadto biuro rachunkowe składa w Twoim imieniu deklaracje VAT, sporządza i przechowuje dokumentacje oraz reprezentuje Cię w razie kontroli podatkowej.

Warto się dokładnie zastanowić nad wyborem biura rachunkowego, w końcu będziesz powierzać mu firmowe tajemnice. Przede wszystkim sprawdź, w jakim zakresie dane biuro reprezentuje przedsiębiorcę przed urzędem skarbowym i ZUS-em oraz jak wygląda komunikacja pomiędzy biurem a klientem. Chodzi tu o sposób zadawania pytań i dostarczania dokumentów (np. czy możesz zrobić to drogą mailową).

Istotną kwestią jest także to czy współpracując z danym biurem będziesz mieć stały dostęp do informacji o Twoich finansach. Przepisy wymagają także tego, aby biuro posiadało certyfikat księgowy i ubezpieczenie OC. W razie błędu, będziesz mógł domagać się odszkodowania. Te cechy charakteryzują dobre biuro rachunkowe.

Czy opłaca się zatrudniać księgowego?

Rozwiązaniem dla większych firm jest zatrudnienie księgowego. To duży komfort,
aczkolwiek to dodatkowy pracownik, któremu należy wypłacić wynagrodzenie. Dla małych przedsiębiorców może się to okazać zbyt dużym kosztem.

Księgowość internetowa

To internetowe biuro rachunkowe. Zdecydowanie obecnie najpopularniejszą
formą prowadzenia biura jest księgowość internetowa (księgowość online). To rozwiązanie, które ma wiele zalet. Przede wszystkim – internetowe biuro rachunkowe jest znacznie tańsze niż księgowość tradycyjna, oferowana przez stacjonarne biura rachunkowe. Internetowe biuro rachunkowe to rozwiązanie, które łączy wygodny program online do fakturowania, księgowości i wystawiania umów, z profesjonalną
obsługą księgową.

Dokumenty do systemu wprowadzamy samodzielnie lub robią to Twoi pracownicy,
a biuro sprawdza ich poprawność. Każde biuro posiada ubezpieczenie OC, dzięki czemu w razie pomyłki możemy ubiegać się o ubezpieczenie. Dzięki księgowości internetowej, możemy obniżyć koszty księgowości i pracować w dowolnym miejscu.

Skip to content