Rodzina i zdrowie

Jak oszczędzać wodę?

Jak zmniejszyć zużycie wody i rachunki za nią?

Sodka woda – jak ją zaoszczędzić?

97,5% zasobów wody na świecie znajduje się w wodach i oceanach, a więc jest ona zbyt słona dla człowieka. Pozostałe 2,5% to woda słodka, która człowiek jest w stanie pić, łatwo sobie policzyć, jak mało pitnej wody mamy. Naukowcy alarmują, że niedługo może jej zabraknąć, więc już teraz każdy z nas powinien robić wszystko, by zużywać jej jak najmniej. To na ten temat będzie dzisiejszy film – jak mądrze oszczędzać wodę? Zapraszam.

Zakręcaj kran

Jest to chyba najprostsza rzecz jaką możemy zrobić. Kiedy myjesz zęby lub twarz staraj się zakręcać wodę. Kiedy jest ona odkręcona, jednorazowo, podczas mycia zębów, czy twarzy marnujemy około 6 litrów wody – to strasznie dużo! Zadbaj też o to, żeby żaden z domowych kranów nie przeciekał. Po co? Przez 7 dni, przeciekającego kranu marnujemy 60 litrów wody, to strasznie dużo! Podsumowując – kiedy myjesz zęby lub twarz – zakręć wodę w kranie; też sprawdź, czy w domu wszystkie krany działają poprawnie i nie przeciekają.

Skróć czas pod prysznicem

Jedna minuta pod prysznicem, to 17 l wody. Jeśli wkraczając pod rześki strumień w swojej łazience, zapominasz o całym świecie, a czas leci nieubłaganie i spędzasz znacznie więcej czasu. Ustaw sobie wcześniej timer w telefonie, czy zegarku. Jak skończy Ci się wcześniej założony czas – skończ brać prysznic. Zaoszczędzisz i wodę, i pieniądze na rachunki.

Pralkę ładuj do pełna

Masz w zwyczaju pranie małych ilości tekstyliów jednocześnie? Niedobrze, bo wpływa to na większe zużycie wody i energii elektrycznej. Zamiast więc prać tylko kilka rzeczy, poczekaj aż uzbiera się pełen ładunek pralki. Zaoszczędzisz wodę, mniej zapłacisz za prąd, a pieniądze zostaną w Twojej kieszeni.

Nie marnuj jedzenia

Myślisz, że żywność i woda nie mają ze sobą nic wspólnego? Nie do końca – do uprawy zbóż, owoców, warzyw, czy produkcji mięsa potrzebna jest ogromna ilość wody. Jeśli więc zmarnujesz jedzenie, to woda użyta do wyprodukowania jest w zasadzie bezsensownie marnowana. Zacznij kupować żywność z głową – przed zakupami zastanów się ile potrzebujesz jedzenia. Przyczynisz się tym do lepszego wykorzystania wody.

Postaw na zrównoważone ogrodnictwo

Jeśli masz ogródek, działeczkę albo zielony balkon, pamiętaj o tym, żeby podlewać swoje rośliny wczesnym rankiem lub wieczorem, co pozwoli zapobiec natychmiastowemu wyparowaniu wody pod wpływem światła słonecznego i rosnącej temperatury, poza tym roślina uschnie… Jeśli to nie problem – nie zapomnij w czasie gorących, letnich dni o wystawieniu naczynka z wodą dla spragnionych zwierząt, czy ptaków.

Zbieraj deszczówkę

Mało kto wie, że instalacja zbiorników na wodę pozwala zebrać do 5 000 litrów wody rocznie, to ogromna ilość zaoszczędzonej wody. Co możemy zrobić z zaoszczędzona wodą? Możemy użyć jej do pielęgnowania naszych roślin, drzew, czy kwiatów – nie płacąc ani grosza. Poza tym Twoje rośliny podziękują Ci za podlewanie deszczówką zamiast uzdatnioną wodą z kranu.

Skończ z ręcznym myciem naczyń

Masz zmywarkę? To świetnie, bo zużywa zdecydowanie mniej wody niż tradycyjne ręczne zmywanie naczyń. Zapomnij o kuchennym zlewie i stracie czasu na męczące zmywanie… Za każdym razem napełniaj zmywarkę na tyle, na ile pozwala jej pojemność. Zaoszczędzisz wodę, pieniądze na rachunki za nią i co najważniejsze – swój cenny czas!

Oto 7 prostych sposobów, dzięki którym zaoszczędzisz wodę. Jeśli chcecie więcej filmików w takim stylu – prosimy, dajcie znać. Do zobaczenia!