Rodzina i zdrowie

Jak oszczędzać wodę?

Jak zmniejszyć zużycie wody i rachunki za nią?

odka woda – jak ją zaoszczędzić?

Na Ziemi, 97,5 proc. wody, to woda morska – niezdatna do picia, ze względu na zasolenie, pozostałe 2,5 proc. to woda „słodka” – zdatna do picia. Łatwo sobie policzyć jak mało jej jest… Naukowcy alarmują, że wciąż jej ubywa i proszą o rozsądniejsze jej używanie. O tym właśnie będzie ten film – jak zmniejszyć i mądrzej zużywać wodę? Zapraszam na film!

Zakręć kran!

Wydaje się to proste – prawdaż? Jeśli myjesz zęby lub twarz – zakręcaj wodę – jest to oszczędność do 6 l wody! Sprawdź, czy żaden kran w twoim domu nie cieknie – zadbaj, by tak było! Cieknący kran może zdawać się błahym zużyciem, ale tak nie jest! Cieknący kran może zmarnować aż 60 l wody przez tydzień – jest to ogromna ilość! Podsumowując – myjąc twarz lub zęby zakręcaj kran, po drugie zadbaj, by żaden kran w twoim domu nie przeciekał.

Skróć czas pod prysznicem

Minuta pod prysznicem to aż 17 litrów wody. Jeśli wchodząc pod prysznic, zapominasz o całym świecie, a czas ci leci ubłaganie – mały protip – przed wejściem pod prysznic ustaw sobie stoper na określony czas – zaoszczędzisz wodę, przez co zmniejszysz za nią rachunki…

Pralkę ładuj do pełna

Zdarza ci się, częściej lub rzadziej włączać pranie, gdy pralka nie jest załadowana po brzegi? Zużywasz przez to dużo prądu i wody – lepszym rozwiązaniem będzie włączanie prania w momencie załadowania pralki do pełna – oszczędzisz wodę, mniej zapłacisz za prąd – a to sprawi, że więcej pieniędzy zostanie w kieszeni!

Nie marnuj jedzenia

Możesz sobie pomyśleć – ale co ma jedzenie do oszczędzania wody? No więc… do uprawy zbóż, owoców, warzyw czy produkcji mięsa potrzebna jest ogromna ilość wody. Jeśli więc marnujesz jedzenie – kupując go za dużo – to woda użyta do produkcji jest bezsensownie używana! Chcąc zaoszczędzić wodę, przed wejściem do sklepu dobrze się zastanów, ile jedzenia jest Ci naprawdę potrzebne. Kup tyle ile Ci jest potrzebne!

Postaw na zrównoważone ogrodnictwo

Z głową zajmuj się ogrodnictwem! Masz ogród, działkę, a może trawę na balkonie? Staraj się podlewać rośliny rano lub wieczorem – dlaczego? Podlewając rośliny popołudniami, gdy słońce najmocniej świeci – podlana woda natychmiast wyparowuje – rośliny pozostają suche, więc podlewanie traci sens! Jeśli to nie problem, nie zapomnij w gorące letnie dni, wystawić miseczki z wodą dla spragnionych zwierząt czy ptaków.

Zbieraj deszczówkę

Przez rok, z deszczów można zaoszczędzić nawet 5 000 litrów wody! Do czego można jej użyć? Do podlewania roślin, drzew czy kwiatów – za darmo, przez co zaoszczędzisz wodę oraz pieniądze. I do tego, rośliny z pewnością ci podziękują w plonach za naturalną deszczówkę.

Odstaw ręczne mycie naczyń!

Posiadasz zmywarkę? Super! Zdecydowanie zużywa ona mniej wody! Ręczne zmywanie jest bardziej męczące, a poza tym zużywa dużo wody – dużo lepszym rozwiązaniem jest mycie naczyń w zmywarce – oszczędzisz zużycie wody, przez co mniej za nią zapłacisz, oraz zyskasz więcej czasu!

Oto 7 prostych sposobów, dzięki którym zaoszczędzisz wodę. Jeśli chcecie więcej filmików w takim stylu – prosimy, dajcie znać. Do zobaczenia!

Skip to content