Edukacja

Jak napisać pracę dyplomową?

Musisz napisać pracę dyplomową ale nie wiesz, od czego zacząć? Obejrzyj ten film! W PJM wyjaśnia Natalia Sobótka.

Czym jest praca dyplomowa?

Hej! Dzisiaj chciałabym Wam opowiedzieć o tym, jak napisać pracę dyplomową. Praca dyplomowa to praca, którą piszecie na ostatnim roku studiów. Na jej podstawie odbywa się obrona i potem macie tytuł licencjata, magistra i inne. Na pewno w szkole pisaliście rozprawki, czyli teksty, gdzie próbowaliście udowodnić swoje zdanie. Praca dyplomowa jest czymś podobnym, jednak argumentami są najczęściej wyniki badań oraz teksty innych autorytetów naukowych.

Co więcej, praca ta jest dużo dłuższa – liczba stron zależy od tematu ale można oszacować, że wynosi od 40 do nawet 100 stron. Chciałabym Wam opowiedzieć jak – krok po kroku – zaplanować pisanie pracy, aby nie była dla was powodem frustracji i stresu.

Jak zacząć?

Pierwszym krokiem jest zarejestrowanie się na seminarium, czyli zajęcia, których prowadzący będzie kierować Twoją pracą. Musisz zwrócić uwagę na 2 kwestie.

  • Pierwszą z nich jest temat seminarium. Najczęściej temat ten jest bardzo ogólny, szeroki. Temat Twojej pracy będzie bardziej szczegółowy.
  • Drugą sprawą jest prowadzący i opinie na jego temat. Uwierz mi, że nawet najbardziej atrakcyjny temat seminarium nie sprawi Ci radości, jeśli prowadzący będzie niemiły. Dlatego lepiej wcześniej na wszelki wypadek dołącz do grupy studentów Twojej uczelni na Facebooku i wyszukaj nazwisko prowadzącego albo nazwę zajęć seminarium. Przeczytaj uważnie komentarze. Jeśli jest dużo negatywnych opinii, to nie zapisuj się na dane zajęcia, tylko wybierz inne.

Temat Twojej pracy

Okej. Zarejestrowałeś się na zajęcia i zacząłeś na nie uczęszczać. Teraz musisz wybrać temat. Oczywiście, kieruj się swoimi zainteresowaniami. Bardzo fajnie jest badać temat, który naprawdę nas zainteresuje. Pamiętasz, jak na początku filmu wspominałam o tym, że będziesz potrzebował tekstów innych naukowców? Nazywa się to bibliografią.

Ważne jest, aby Twój temat miał odpowiednią liczbę opracowań. Co to znaczy odpowiednią? Czyli nie za dużą i nie za małą. Jeśli wybierzesz temat bardzo specjalistyczny, wąski to możesz mieć problem z odpowiednią objętością Twojej pracy. Jeśli jednak wybierzesz temat, który już został doskonale zbadany – może być jeszcze gorzej. Jako przykład można podać pracę magisterską o „Dziadach” Adama Mickiewicza. Uwierzcie mi – na ten temat powstało miliony tekstów, co automatycznie odrzuci Cię od pisania własnego tekstu.

Rozmawiaj z promotorem

Biorąc pod uwagę wyżej wskazane rzeczy – rozmawiaj dużo ze swoim promotorem. To on pomoże wybrać Ci taki temat pracy, który będzie odpowiedni. Mając zaakceptowany temat pracy, zaczynaj przeglądać wszystkie artykuły i książki na dany temat. Bardzo ważne jest, abyś od razu robił z nich notatki. Mając gotowy zbiór notatek, możesz zrobić plan pracy, czyli o czym będzie każdy z rozdziałów, a mając gotowy plan – jak najszybciej zacznij pisać. Większość osób czeka z tym do ostatniej chwili. Dzięki temu, że zaczniesz pisać szybciej, promotor może się skupić tylko na Tobie. Dużo szybciej sprawdzi Twój rozdział, chętniej udzieli Ci pomocy, ponieważ ma więcej czasu.

Przypisy, czyli źródła w pracy

Pisząc pracę, musisz stosować przypisy, przykład możesz zobaczyć tu obok (zobacz w filmie 7:22). Bardzo ważne jest, abyś robił je od razu w trakcie pisania, dzięki czemu nie będziesz musiał się zastanawiać, skąd masz dane źródło.

Wstęp i zakończenie

Na koniec ciekawostka. Czy wiesz, że wstęp do pracy dyplomowej pisze się na samym końcu? Wstęp i zakończenie są ze sobą powiązane, jedno wynika z drugiego. Uwierz mi, zaczynając pisać pracę, nigdy nie wiesz, jaki dokładnie ona kształt przybierze. Z każdym rozdziałem dowiadujesz się czegoś nowego i modyfikujesz swoje plany. Dlatego dopiero mając gotowy tekst – możesz napisać wstęp, ponieważ dokładnie wiesz, o czym jest Twoja praca.

Trzymam kciuki za wasze prace dyplomowe, powodzenia!

Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030

Skip to content