Moto

Jak kupić samochód używany? 9 porad, na co zwrócić uwagę. Część 2. Świat Głuchych MOTO #14

Planujesz kupić samochód używany? Obejrzyj ten poradnik, aby wiedzieć, na co zwrócić szczególną uwagę przy zakupie. W języku migowym wyjaśnia Jakub Malik.

Sprawdź nadwozie

Aby wykryć oznaki napraw, obejrzyj dokładnie nadwozie. Powie Ci to, czy samochód nie był bity, lakierowany. Jak? Sprawdź każdy element nadwozia, zwróć uwagę na każdą rysę, wgięcie, wypukłość czy miejsca korodujące. Zwróć uwagę na linie samochodu. Gdy zauważysz którąś z powyższych rzeczy – może to oznaczać, że samochód był niechlujnie naprawiony lub ma wady fabryczne…

Każdy element karoserii musi być w identycznym kolorze i odcieniu. Jeśli natomiast nie masz pewności co jakiegoś elementu – i nie wiesz, czy nie był on wypełniony wypełniaczem lub szpachlą – użyj magnesu. Jeśli się przyczepi – to nie szpachla. Magnes nie będzie przywierać do szpachli…

Zerknij na błotnik pod kątem pęcherzyków farby czy rdzy, oprócz tego zwróć też uwagę na: nadkola, progi i spody drzwi. Przy oględzinach przyda Ci się też latarka. Po co? By móc dokładnie sprawdzić nadkola.

Wnętrze – na co zwrócić uwagę?

Zapach, jeśli po wejściu do samochodu poczujesz zapach stęchlizny i wilgoci – może to oznaczać przeciek wody. Zdejmij dywaniki i sprawdź, czy nie ma tam śladów wilgoci.

Pedały – jeśli samochód jest stosunkowo nowy lub posiada niski przebieg – pedały powinny wyglądać na niewyeksploatowane. Jeśli natomiast tak nie jest – nie trudno się domyślić, że faktyczny przebieg auta może być większy.

Kontrolki i urządzenia – po włączeniu zapłonu, wszystkie kontrolki powinny się zaświecić, po czym, po odpaleniu – zniknąć. Jeśli chodzi o wyposażenie – pobaw się nim – wypróbuj każdą kontrolkę. Na odpalonym silniku – włącz ogrzewanie na pełną wydajność, zobacz jak szybko i jak bardzo gorąco się robi, po czym włącz klimatyzację i ustaw jak najzimniejszą temperaturę. Sprawdź, w jakim tempie samochód zacznie dmuchać zimnym powietrzem.

Pobaw się i wypróbuj każdą pozycję fotela i upewnij się, że wszystko działa prawidłowo. Siedzenia nie powinny być zniszczone i wyeksploatowane, jeśli samochód jest stosunkowo świeży i ma niski przebieg.

Szyby

Sprawdź szybę pod kątem odprysków i pęknięć. Jak? Przypatrz się dokładnie każdej szybie. Mały odprysk nie jest wielkim problemem, możesz użyć tego jako argument do negocjacji ceny samochodu. Pęknięcie natomiast jest już większym problemem. Dlaczego? Pęknięcia będą się powiększać, co doprowadzi do kosztownej wymiany szyby.

Tuleje

Sprawdź stan tulei – w jaki sposób? Odczujesz to! Jeśli podczas jazdy czujesz, że samochód prowadzi się dosyć niespokojnie i nerwowo – oznacza to nie za dobry stan tulei. Tuleje jak każda inna guma – z czasem twardnieje i traci właściwości… Co, jeśli zignorujemy ten problem? Pojazd na piaskowej czy szutrowej drodze – będzie wydawało odgłos stukania.

Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030

Skip to content