Moto

Jak kupić samochód używany? 9 porad. Część 1. Świat Głuchych MOTO #12

Na co zwrócić uwagę, kupując samochód używany? W języku migowym wyjaśnia Jakub Malik. Świat Głuchych MORO #12.

Planujesz może w niedługim czasie kupić samochód używany? Jednak żeby nie był on twoją skarbonką – przed zakupem powinieneś je dokładnie sprawdzić – jak? Na ten temat zostaną wypuszczone 2 filmy, w których omówimy 9 punktów, które warto sprawdzić. W tym odcinku będzie 5 porad, a w następnym, pozostałe 4. Film podzieliłem ze względu na dużą ilość materiału. Miłego oglądania!

Zakup samochodu używanego

Jak łatwo zauważyć – nie jesteśmy w studiu, a to z powodu tego, że nie udało nam się zmieścić samochodu do studia, musieliśmy więc przenieść studio do samochodu…

Uszczelka pod głowicą – sprawdź jej stan

Jak? Po pierwsze otwórz maskę, warto pamiętać, żeby przy sprawdzaniu silnik był zimny. Odkręć korek od płynu chłodniczego i odpal silnik, odczekaj chwilę. Jeśli pojawią się bąbelki, najprawdopodobniej oznacza to uszkodzenie uszczelki, jeśli bąbelek się nie pojawia – ten element prawdopodobnie jest w dobrym stanie.

Sprawdź poziom wszystkich płynów

Zazwyczaj w samochodzie znajdziemy 4 rodzaje płynów – olej, płyn hamulcowy, płyn układu wspomagania kierownicy oraz płyn chłodniczy – sprawdź poziom tych cieczy. Jak? Jest to proste – zajrzyj do każdego wlewu i sprawdź, czy ich poziom mieści się w normie. Jeśli natomiast któregoś z płynów brakuje – może to oznaczać 2 rzeczy:

  1.  że poprzedni właściciel nie przykładał uwagi do dbania o stan techniczny samochodu,
  2. istnieje możliwość wycieku któregoś z płynów.

Sprawdź stan zawieszenia – sprawdzając stan opon

Każda opona ma swoją chropowatość – bieżnik, który się eksploatuje z upływem czasu. Przed zakupem sprawdź bieżnik we wszystkich kołach – powinien być on zużyty na każdym kole lub na osi – tak samo. Jeśli natomiast nie zużywają się w ten sam sposób – może to oznaczać kłopoty – coś jest krzywe i nie jest to zauważalne gołym okiem. Co to oznacza? Nie ustawiona geometria kół lub, co gorsza, uszkodzony układ kierowniczy, ewentualnie jakieś problemy z zawieszeniem.

Sprawdź kolor spalin

Gdy na zimnym silniku, po jego odpaleniu z rury wylatują czarne spaliny – nie ma co panikować – daj autu czas. Jeśli po rozgrzaniu silnik nadal emituje czarne spaliny – to dopiero to może oznaczać ewentualne uszkodzenie… Jeśli nie, nie mamy się o co martwić. Podobnie nie musimy się martwić, jeśli na zimnym silniku auto emituje szary dym – to normalne. Gęsty niebieski lub szary dym może oznaczać uszkodzenie silnika, konkretnie nieszczelność w układzie olejowym i mieszanie się oleju z paliwem. Co może być konsekwencją? Zwiększone zużycie paliwa czy złe działanie układu przyśpieszenia.

Stoję akurat przy samochodzie kolegi z pracy – sprawdźmy przy okazji, czy jego samochód ma jakieś problemy z silnikiem. Zrobimy to, co przed chwilą omawiałem. Odpalę silnik, a wy obserwujcie czy wydala on jakieś nieodpowiednie spaliny – napiszcie w komentarzach, co zauważyliście… Później ewentualnie powiadomię kolegę, że ma problemy z silnikiem. I jak? Do wymiany?

Układ hamulcowy – sprawdź pod kątem tarcz i zacisków

Jadąc z prędkością około 40 km/h, najlepiej na pustej drodze, wciśnij mocno hamulec, jednak nie na tyle, żeby zablokować koła – samochód powinien odczuwalnie zwolnić. Jeśli natomiast usłyszysz pisk tarcz, poczujesz odbijanie pedału hamulca lub samochód zacznie zmieniać tor jazdy na którąś ze stron – oznacza to, że tarcze lub klocki warto wymienić…

Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030

Skip to content