Co Ty wiesz o głuchych

Jak komunikować się z osobą głuchą? Co Ty wiesz o głuchych? #12

„Jak komunikować się z osobą głuchą?” to tytuł 12. odcinka „Co Ty wiesz o głuchych?”. Temat wyjaśnia Natalia Gałecka. Na PJM tłumaczy Tomasz Smakowski.

Każdego dnia mijają was osoby głuche, często o tym nie wiecie. Zarówno w sytuacjach prywatnych, jak i zawodowych może się zdarzyć, że będziecie musieli skomunikować się z osobą głuchą. Co wtedy zrobić?

Zachowaj spokój

Przede wszystkim zachowaj spokój. Nawet jeśli nie znasz języka migowego – nie panikuj. Uwierz mi, że nie jesteś pierwszą taką osobą w życiu danego głuchego. Głusi wiedzą, że Polacy w większości nie potrafią migać. W związku z tym głusi od razu sami wyjdą z inicjatywą i pokażą Ci, w jaki sposób chcą się z Tobą skomunikować.

Nie narzucaj swojego sposobu komunikacji

I to jest druga rada – nie narzucaj swojego sposobu komunikacji. Niech osoba głucha pokaże Ci, w jaki sposób chce się z Tobą porozumieć. Niektórzy mają implanty i to pozwala im na komunikację foniczną. Jednak nawet wtedy osoby te mogą wspierać się czytaniem z ruchu ust. Mów wtedy w zwyczajny, codzienny sposób. Nie mów przesadnie wolno, nie otwieraj bardzo szeroko ust, nie podnoś głosu. Pamiętaj też o niezasłanianiu ust np. ręką i o patrzeniu na osobę głuchą. Nie ruszaj głową na prawo i lewo – to może utrudnić czytanie z ust. Nie odwracaj się również do niej tyłem. Jednak nie każda osoba głucha czyta z ruchu ust i używa implantów. Co wtedy?

Komunikacja z głuchym na piśmie

Kolejnym sposobem jest porozumiewanie się na piśmie. W zależności od miejsca i możliwości może to być pisanie na kartkach lub na telefonie. Możesz również używać aplikacji, która zdania wypowiadane przez Ciebie zamieni na tekst wyświetlany na smartfonie, ponieważ coraz więcej telefonów systemowo ma wbudowaną funkcję rozpoznawania głosu. Jednak nie każdy głuchy zna język polski na poziomie umożliwiającym swobodną komunikację.

Tłumacz języka migowego on-line

Osoba głucha może również zdecydować się na korzystanie z usługi polegającej na tłumaczeniu w czasie rzeczywistym. Odbywa się to za pomocą aplikacji. Tłumacz znajduje się w telefonie i na bieżąco tłumaczy zarówno zdania wypowiadane przez Ciebie w języku polskim na język migowy, jak i zdania migane przez osobę głuchą na język polski.

Różne sposoby porozumiewania się z osoba głuchą

Jak widzicie, jest kilka sposobów na komunikację z osobą głuchą. Jednak przypominam to, co mówiłam na początku filmu: To osoba głucha wybiera dogodny dla siebie sposób, a Wy musicie się do tego sposobu dostosować. Nawet jeśli dostrzeżecie implant, nie możecie od razu zakładać, że ta osoba bezproblemowo porozumie się z wami w języku polskim.

Kurs języka migowego

Oczywiście chyba nie muszę wspominać, że najlepszym sposobem będzie kurs PJM. Nie musicie od razu osiągać biegłości. Wystarczy, że już na poziomie A1 poczujecie specyfikę komunikacji wizualno-przestrzennej i – w przypadku braku znajomości danego znaku – zdobędziecie się na odwagę gestykulacji. Najważniejsze jest to, abyśmy my – osoby słyszące – były otwarte na potrzeby osób głuchych. Nie bójcie się, uśmiechnijcie się i bądźcie otwarci potrzebę zwiększonej gestykulacji i mimiki. Głuchy to po prostu osoba obcojęzyczna. Na pewno byliście kiedyś w sytuacji, gdy próbowaliście się z kimś dogadać za granicą, nie znając języka ojczystego tej osoby. Tutaj jest tak samo.

Mam nadzieję, że dzięki temu filmikowi, kiedy spotkacie osobę głuchą na swojej drodze, to nie zestresujecie się, tylko przeżyjecie przygodę komunikacyjną z uśmiechem na ustach.

Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030

Skip to content