Moto

Jak jeździć w deszczu — Świat Głuchych MOTO #3

Jak bezpiecznie jeździć samochodem w czasie deszczu? W języku migowym wyjaśnia Jakub Malik.

Jeżdżenie w deszczu to nic trudnego, wystarczy włączyć klimatyzację, żeby nie parowały szyby – tak myśli sporo kierowców i tak jeździ. Efektem jest… wiele niepotrzebnie zepsutych samochodów. W filmie dowiesz się o 4 podstawach, jak jeździć w deszczu. Zapraszam na film.

Po pierwsze – nie przy krawędzi drogi.

Zdecydowana większość dróg budowana jest w taki sposób, że ich środkowa część znajduje się wyżej niż krawędzie po bokach. Taka konstrukcja sprawia, że woda automatycznie spływa z wierzchołka nawierzchni w kierunku krawędzi i gromadzi się tam ograniczana np. przez krawężniki. Nie oznacza to, że środkowa część drogi będzie idealnie sucha, ale na pewno będzie tam najmniej wody. Jeśli sytuacja na to pozwala, jedź środkiem – jest to bezpieczniejsze.

Po drugie: podczas deszczu pamiętajmy o światłach

Stara zasada mówi że na drodze „trzeba widzieć i być widzianym”. Gdy pogarsza się widoczność, należy wyłączyć światła do jazdy dziennej, czyli te światła, które towarzyszą nam przy ładnej pogodzie i mają one symbol, bądź taki… W skrócie są to tak zwane ledy. Podczas deszczu należy włączyć światła mijania – mają one symbol. Gdy tylko się rozpada, zmieńmy światła, na światła mijania. Z kolei nocą podczas deszczu nie powinno się nadużywać świateł przeciwmgielnych – one oślepiają nadjeżdżających z przeciwka – jest to poważne zagrożenie! Podsumowując – pamiętaj o światłach!

Po trzecie: jeśli nie widzisz, to nie jedź

Ta wskazówka wydaje się oczywista, ale na drodze można spotkać zadziwiająco wiele osób, którym wydaje się, że widzą więcej niż to możliwe. Przy okazji: gwałtownej ulewie często towarzyszą opady gradu, dobrym pomysłem jest wtedy zjechanie na parking lub schronienie się pod dachem stacji benzynowej i przeczekanie ulewy. Dzięki temu zachowamy bezpieczeństwo i zadbamy o nasz samochód!

Po czwarte: nie przesadzaj z prędkością

Choć policja do znudzenia powtarza tę sentencję, kierowcy i tak nic sobie z niej nie robią, o czym świadczą ponure statystyki. “Niedostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze” to najczęstsza przyczyna wypadków drogowych. Podczas jazdy w deszczu powinniśmy zapomnieć o pośpiechu, najważniejsze jest przecież Twoje bezpieczeństwo!

To były 4 podstawy prowadzenia samochodu w deszczu. Jeśli wy też macie swoje zasady, które sami stosujecie – podzielcie się nimi w komentarzu – z ciekawością je poznamy! Zachęcam Cię też do obejrzenia innych filmów na tym kanale!

Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030

Skip to content