Praca

Głusi z pasją #8 Justyna Frelichowska

To już 8 odcinek z serii „Głusi z pasją”! Tym razem Justyna opowie nam, jak tworzy... muzykę. Zapraszamy do oglądania i komentowania.

Witam.

Chciałabym się przedstawić. Mam na imię Justyna, na nazwisko Frelichowska. Pochodzę z Bydgoszczy.

Tworzenie muzyki przez osobę niesłyszącą

Moją pasją jest produkcja muzyki. Ogólnie lubię słuchać muzyki. Kiedy byłam mała, bardzo lubiłam grać na instrumentach, na pianinie, na perkusji. Później, kiedy chodziłam do szkoły na lekcję rytmiki, otrzymywałam dobre oceny. Pani nauczycielka po zajęciach lekcyjnych zabierała mnie na dodatkowe zajęcia z gry na pianinie. Po 2 latach zrezygnowałam. Żałowałam.

Mój tata czytał magazyn „Komputer Świat”, do którego była dołączona płyta z programem „ejay techno”. Zainstalowałam go. Nauczyłam się podstaw montażu muzyki. Na początku było fajnie, ale po jakimś czasie się znudziłam. Brakowało mi rozwiniętych możliwości programu. Szukałam innego programu i znalazłam taki, z ogromnymi możliwościami – „wtyczka instrumentowa”. Pozwalało to oddzielić poszczególne rodzaje instrumentów: gitary, skrzypce, perkusję. Program ma wszystko. Uczyłam się z YouTuba’a. Kiedy już umiałam więcej, kupiłam mini mikser jako wtyczkę do programu.

Jak to się stało, że słyszę muzykę?

Urodziłam się jako dziecko słyszące. W wieku dwóch lat straciłam słuch, nieważne co było przyczyną. Ogólnie pamiętałam dźwięki. Później dostałam aparaty słuchowe, ale dźwięki, które słyszałam były nowe. Musiałam się ich nauczyć od początku. W końcu się przyzwyczaiłam. Teraz używam aparatów i nie mogę już bez nich funkcjonować.

Muzyka, którą robię, nazywa się muzyką elektroniczną, którą nazywa się stylem techno. Nie istnieje w niej śpiew, tylko wykorzystuję vocal. Pokażę Wam moje dzieło na YouTube, proszę obejrzyjcie, polubcie i subskrybujcie. Teraz pokażę Wam jak tworzę „na żywo” – podstawy techno.

Zapraszam.