Praca

Głusi z pasją #6 — Ola Postawa

Głusi z pasją #6. Sport to zdrowie! Ale jak pogodzić sport, pracę i opiekę nad dwójka dzieci? Zobaczcie, jak z tymi wszystkimi obowiązkami radzi sobie Ola Postawa. Zapraszamy do oglądania.

Cześć! Witajcie! Nazywam się Ola Postawa. Dzisiaj opowiem o sobie i o mojej pasji.

Moja pasja — SPORT

Od zawsze kochałam sport. W dzieciństwie skupiałam się na pływaniu. Trenowałam to przez 6 lat. W tym czasie reprezentowałam Polskę w wielu Olimpiadach, Mistrzostwach Świata oraz Europy. W 2001 roku zrezygnowałam ze sportu, skupiając się na studiach i na nauce. Później postanowiłam wyjechać do innego kraju, do Anglii, w której obecnie mieszkam. Po kilku latach mieszkania w Anglii zostałam matką. Mimo, że mam teraz dzieci, dalej trzymam się swoich treningów. Z wyjątkiem pływania, które uprawiam rzadziej. Ze względu na dzieci, trenuję w domu, bo przecież muszę mieć je na oku. Nie mam kogo poprosić o opiekę nad dziećmi. Ćwicząc w domu jednocześnie się nimi opiekuje. Od lat trzymam się swoich treningów. Próbowałam już w sporcie wielu rzeczy: wyciskania ciężarów, różnego typu ćwiczeń na trampolinach, biegów, większości dyscyplin sportowych. Po prostu uwielbiam sport. Nigdy nie przestanę się tym zajmować. Sport to nie jedyna moja pasja.

Moja druga pasja — ZDROWA ŻYWNOŚĆ

Kolejną moją pasją jest gotowanie przeróżnych rzeczy, a zwłaszcza zdrowej żywności. Staram się motywować innych do tego, by unikali cukru i stosowali się do tego, co sobie postanowili. Wiadomo, smakołyki zmieniają się z wiekiem. Młode osoby ciągnie do słodyczy, a te mają w sobie dużo składników chemicznych. Warto więc uświadomić je, co jest zdrowe, a czego nie warto jeść. Najważniejsze by dawać im dobry przykład do naśladowania, a gdy już wyrosną, będą się zdrowo odżywiać. Gotując, nie trzymam się przepisów. Gotuję to, co wpadnie mi do głowy lub to, co jest w lodówce. Najczęściej używam warzyw, w mniejszych ilościach znajdują się mięsa i ryby. Jednak do funkcjonowania, człowiek potrzebuje zróżnicowanej diety. U nas najwięcej znajduje się warzyw i owoców, chociaż tych drugich trochę mniej.

Rodzice wzorem dla dzieci

Chciałabym Wam teraz opowiedzieć o tym, co jest najważniejsze dla młodych osób. Rodzice, ważne jest byście byli wzorem dla swoich dzieci, trenowali i prowadzili zdrowy tryb życia. Pozwala on utrzymać swój wygląd mimo przybywania lat; dba o serce, utrzymuje wydolność i pomaga w wielu innych rzeczach. Nie dziwi nas to, że każdy lekarz zaleca ćwiczenia, ruch. Niektórzy mówią nawet, żeby wysiąść dwa przystanki przed domem i przejść tę drogę na nogach. Nie wysiadamy na przystanku najbliżej domu. Warto pamiętać, że robimy to dla naszego zdrowia. Pokażmy też swoim dzieciom, że sport to nie tylko wysiłek, a dobra zabawa. Dzieciom na pewno się spodoba. Dzięki temu pokażemy im większą paletę wyboru hobby czy pasji. Może wszystkie zdecydują się na sport. Chciałam Wam o tym powiedzieć, żebyście i Wy żyli zdrowo.

Dlaczego trenuję w domu?

Z pewnością widzieliście filmy z ćwiczeniami na moich social mediach. Pytaliście, czy mam czas? Oczywiście, że mam czas. Robię to, kiedy nie mam innych obowiązków. Dla porównania – chodziłam kiedyś do klubów sportowych, które mają narzucone godziny ćwiczeń. Nie zawsze mi one pasowały. Czasem nie mogłam wyjść z powodu dzieci. Z czasem nie opłacało mi się to finansowo. Nie chodziłam, a musiałam płacić. A ćwiczenia w domu? Są zupełnie inne, to ja decyduję kiedy mam ochotę ćwiczyć — rano, po południu lub wieczorem. Kiedy mam wolną chwilę to ćwiczę, lub kiedy dzieci są czymś zajęte. Ćwiczyć w domu można zawsze. À propos obecnej, smutnej sytuacji. Podczas pandemii staram się kontynuować swoje ćwiczenia. Bez nich bym nie wytrzymała. Ze względu na panujące obostrzenia, postanowiliśmy unikać wyjść i uważać na ludzi. Nie wpłynęło to na moje treningi. Dalej mogę z satysfakcją, na różne sposoby ćwiczyć w domu.

Trzymajcie się zdrowo i uważajcie na siebie. PAA!