Wydarzenia

Głusi uczniowie otrzymali dyplom 70 lat po zakończeniu szkoły!

Czy można otrzymać dyplom dopiero 70 lat po zakończeniu szkoły? Niestety tak. Zapraszamy na film o amerykańskich czarnoskórych głuchych uczniach.

Czy można otrzymać dyplom 70 lat po ukończeniu szkoły? Niestety tak. Co najmniej 24 czarnoskórych niesłyszących uczniów, którzy na początku lat pięćdziesiątych uczęszczali do oddzielnej szkoły na terenie Uniwersytetu Gallaudet w Waszyngtonie, nigdy nie otrzymało dyplomów szkół średnich.

Ale zacznijmy od początku.

Segregacja rasowa w USA

W USA aż do lat 60. XX wieku obowiązywała tak zwana segregacja rasowa. Biali i czarni nie mogli korzystać z tych samych publicznych toalet, ławek parkowych, kościołów, pociągów, miejsc w restauracjach czy szkół. No właśnie… szkół.

Szkoła dla głuchych… białych głuchych

W 1952 roku rodziny kilkorga czarnoskórych głuchych dzieci złożyły pozew do sądu. Powód? Kendall School na kampusie Gallaudet w Waszyngtonie był jedyną szkołą podstawową w mieście, do której mogły chodzić głuche dzieci. Ale nie mogły tam uczęszczać dzieci czarnoskóre! Czarnoskóre głuche dzieci były zmuszone do chodzenia do szkół w innych miastach.

Amerykański Sąd Okręgowy wydał orzeczenie na korzyść rodzin czarnoskórych dzieci. Sąd stwierdził, że czarnoskórzy niesłyszący uczniowie nie mogą być wysyłani do innych miast w celu uzyskania takiego samego wykształcenia, jakie zapewniano białym uczniom. Z kolei w 1954 roku Sąd Najwyższy USA uznał segregację szkolną za niezgodną z konstytucją.

Gorsza edukacja dla czarnoskórych głuchych

Jednak i to nie rozwiązywało w pełni problemu. Czarnoskórzy głusi uczniowie byli uczeni głównie przedmiotów zawodowych, a nie akademickich, nie byli więc przygotowywani do nauki na studiach. Plus tego, tak jak było powiedziane na początku filmu, wielu czarnoskórych głuchych uczniów nigdy nie otrzymało dyplomów ukończenia szkół średnich.

Dyplom ukończenia szkoły dla czarnoskórych głuchych po 70 latach!

I właśnie teraz, 22 lipca 2023 roku, po ok. 70. latach, otrzymali dyplomy! Oczywiście wielu z ich już nie żyje, to w takim wypadku dyplomy otrzymały rodziny. 

Czy po tylu latach jest sens wręczania dyplomów? Oczywiście, że tak. Co prawda dyplomy same w sobie nie mają już takiej wartości, jak w chwili ukończenia szkoły – nie są już przepustką do rozpoczęcia nauki na studiach lub otrzymania lepszej pracy. Jednak dla żyjących jeszcze uczniów, jest to na pewno uczucie sprawiedliwości po latach. Jeden z nich powiedział, że wreszcie będzie mógł wejść na scenę i uroczyści otrzymać dyplom – przeżyć to wspaniałe wydarzenie. Z kolei dla samej uczelni też ma to olbrzymią wartość. W oświadczeniu Uniwersytet Gallaudet napisał: Wydarzenie to „stanowi znaczącą część stałego zaangażowania Uniwersytetu Gallaudet na rzecz uznania i przyznania się do przeszłych niesprawiedliwości rasowych i edukacyjnych”.

Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030

Skip to content